Horúce dni nás riadne potrápili. Rozpálené sú domy i ulice. Jediným osviežovačom sú fontány, ale viac–menej iba v centre. Ľudia čakali, že sa objaví polievacie auto, ktoré zmyje páľavu aspoň spod nôh.
KOŠICE. Z dovolenkových destinácií sme zvyknutí, že pred tavernami sa rekreanti potkýnajú na hadiciach a len čo chodník uschne, už ho majitelia polievajú. A pritom je tam vlhký vzduch. U nás to tak nefunguje ani pri najväčších horúčavách.
„Zaujímalo by ma, kedy kropiace autá chodia po Hlavnej ulici, keď som ich ešte nevidela. Pracujem tam, takže by neušlo mojej pozornosti. Ale nič. Podľa tvrdenia magistrátu by sa v centre v páľavách mali objaviť až dvakrát do dňa. Robila som v stredu, štvrtok, piatok a aj v pondelok a utorok. Neboli vari horúčavy? Nepadla ani kvapka zhora, ale ani z cisterny. Po minulé roky sa ulice 'umývali ' častejšie, teraz to akosi nevychádza a tu je na nevydržanie,“ posťažovala sa nám predavačka.
Mesto tvrdí, že cisterny chodia
Ako to vlastne je, zisťovali sme na magistráte.
„Kropenie sa vykonáva na základe vonkajšej teploty a predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu. Zvyčajne vtedy, keď je viac dní po sebe nad 30 stupňov Celzia, teda tropické horúčavy. Prvýkrát v tejto sezóne sa zvlažovali ulice od 3. do 8. júla, teda šesť dní, naposledy to bolo v pondelok. Kropila sa pešia zóna v centre mesta a Staničné námestie dvakrát denne, a to o 10. a 13. hodine. Raz do dňa sa polievali trasy liniek mestskej hromadnej dopravy v Starom Meste, na Severe, Západe a Juhu po trinástej. Lokality sa vyberajú na základe najvyššej koncentrácie ľudí,“ poskytla vysvetlenie hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.
Finančné prostriedky na túto činnosť čerpá spoločnosť Kosit z rozpočtu mesta. Jednodňové kropenie stojí asi 250 eur.
Keď budú horúčavy pokračovať, cisterny by mali vodu na najfrekventovanejšie miesta privážať a rozstrekovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári