Keď sa povie kryt civilnej ochrany, väčšina z nás si to spojí s katastrofickými filmami, kde ľudia bežia do krytov, pred blížiacou sa katastrofou. Nie každý však vie, že takéto kryty, pre každý prípad sú aj v Košiciach a sú stále funkčné. Zisťovali sme, kde všade sú, v akom prípade sa využívajú, i čo v nich je.
KOŠICE. Na území mesta Košice je momentálne evidovaných 178 odolných a plynotesných úkrytov CO.
Evidenciu jednoduchých úkrytov budovaných svojpomocne vedú mestské časti v zmysle štatútu mesta Košice.
„Ochranné stavby zabezpečujú ochranu proti vonkajšiemu statickému a dynamickému zaťaženiu, tiež plynotesnosť stavby," vymenúva Peter Ferjenčík, vedúci referent CO, VOZP, PO na magistráte mesta Košice.
„Ďalej zabezpečujú dodávky filtrovaného vzduchu 2,5 - 5,0 m3 na osobu za hodinu, zásobu pitnej vody na dlhodobý pobyt ukrývaných osôb a to najmenej na päť dní 3 litre na osobu a deň, zásobu vody na dekontamináciu v množstve 2 000 litrov/deň pre jednotku ochrannej stavby. Konštrukcia odolných úkrytov zabezpečuje ochranu proti tlakovým účinkom, radiačnému zamoreniu, tepelným účinkom pri požiaroch, účinkom pri úniku nebezpečných látok, zatopeniu."
Kryty boli postavené v rokoch 1950 až 1961. „Zoznam úkrytov je spracovaný v tabuľkovej forme v zmysle vyhlášky č. 532/2006 Z. z. o podrobnostiach na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany." Stále odolné kryty sú hlavne v MČ Staré Mesto, Sever, Juh.
Kryty majú predpísané vybavenie
V krytoch sú miestnosti, ktoré sa členia na Hlavnú miestnosť, kde sa nachádzajú miestnosti pre ukrývané osoby, služobná miestnosť a pomocné priestory
. V nich je strojovňa filtračného a ventilačného zariadenia, miestnosť so suchými záchodmi, splachovacie záchody - pri kapacite nad 600 ukrývaných osôb, vchody, východy a núdzový východ.
Ak by bolo potrebné, Mesto Košice je podľa P. Ferjenčíka do 12 hodín schopné tieto kryty sfunkčniť tak, že by v nich mohli byť občania.
"Základné vybavenie je v úkrytoch po celý čas. Mala by sa tam však priviesť voda, pretože máme síce aj kryty s vlastnou studňou, no do väčšiny ju treba dodať. Zásoby dopredu sa nerobia, musí byť predsa čerstvá a má jej byť toľko, aby mal každý ukrývaný 3 litre na deň. Okrem toho by sa doviezli lavice alebo klady, aby si ľudia mali kde sadnúť. Taktiež poľné ležadlá pre starších, chorých, prípadne deti. Podľa predpisov by malo mať minimálne 20 % ukrývaných možnosť ležať, ostatní sedieť."
V ochranných stavbách sa nachádza najnutnejšia výbava v zmysle vyhlášky č. 532/2006 Z. z. o podrobnostiach na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany.
Potraviny a voda tam nie sú. Vybavenie vhodnej ochrannej stavby: stolička, lavica, suchý záchod, ležadlo, chlórové vápno, nádoba na vodu, trám, fošňa, doska, nádoba na odpadky, klince, prenosné umývadlo, krompáč, mydlo, lopata, svietidlo, sekera, lekárnička, píla, igelitové vrecko, sekáč oceľový, hasiaci prístroj a sochor oceľový.
Možno si myslíte, že v krytoch budú k dispozícii aj plynové masky, ale nie je to tak. „Plynové masky sú uložené v skladoch materiálu CO. V prípade potreby budú vydané z centrálneho skladu podľa plánu výdaja prostriedkov individuálnej ochrany."
Pravidelne ich udržiavajú
Správcom ochranných stavieb, ktoré sú v majetku mesta Košice je Bytový podnik mesta Košice (49 ochranných stavieb), zvyšných 129 spravujú iné právnické osoby. Koľko krytov je teda ešte stále funkčných a dali by sa v prípade potreby použiť? Odpoveď je: všetky.
Kryty sú síce funkčné, ale keďže sa nepoužívajú, musia sa v nich vykonávať prehliadky. „Časové intervaly na vykonávanie odborných prehliadok technologických zariadení v odolných a plynotesných úkrytoch sú: na filtračnom a ventilačnom zariadení každé tri roky; na stacionárnom, resp. mobilnom dieselagregáte - na elektrickej časti každé dva roky pre zariadenia v prostredí s možnosťou požiaru alebo výbuchu, ale ak ide o priestory, kde sa zhromažďuje viac osôb ako 250."
Na tlakovej nádobe a na elektroinštalácii sa kontroly vykonávajú každých päť rokov. Každé dva roky sa vykoná kontrola aj v ochranných stavbách s kapacitou nad 250 osôb, ktoré sa využívajú dvojúčelovo.
Príklad dvojúčelovo krytu je kryt pri bývalom SOU železničnom, ktorý je využívaný ako nahrávacie štúdio. V prípade potreby sa pripraví na zabezpečenie stavebnotechnických požiadaviek a technických podmienok zariadení civilnej ochrany.
Na prevádzku, údržbu, kontrolu a opravy zariadení civilnej ochrany je ročne potrebných 31 500 eur - pre správcu zariadení civilnej ochrany, ktoré sú v majetku mesta Košice.
Dôležitá je aj otázka počtu. Od roku 1950 sa obyvateľstvo v meste rozrástlo, tak nás zaujíma, či by sa všetci v prípade potreby pomestili.
„Na území mesta Košice je evidovaných 161 odolných úkrytov pre 29 703 ukrývaných osôb a 17 plynotesných úkrytov pre 3 370 osôb. Zabezpečenia ukrytia na území mesta Košice predstavuje v odolných a plynotesných úkrytoch 13,8 %, z toho v odolných úkrytoch 12,4 %, plynotesných úkrytoch 1,4 % a jednoduchých úkrytoch budovaných svojpomocne 86,2 % s kapacitou 204 255 ukrývaných. Spolu to činí 100 % celkového počtu obyvateľstva v meste."
Od vybudovania ochranných stavieb nedošlo k takým mimoriadnym udalostiam, ktoré by vyžiadali prípravu zariadení civilnej ochrany k použitiu k predurčeniu. Sú teda kryty CO potrebné?
„Áno," tvrdí P. Ferjenčík. "Sú ochranou pred rôznymi mimoriadnymi udalosťami, napríklad teroristickým útokom či pri použití chemickej výbušniny. Ľudí tiež ochránia pred použitím neutrónovej bomby, ktorá má krátkodobý účinok, ale aj pred zbraňami hromadného ničenia klasického typu. Hlavne proti svetelnému žiareniu, tlakovej vlne a prenikajúcemu žiareniu. Chrániť môžu i pred rádioaktívnym zamorením, pri ktorom záleží, kde bolo epicentrum výbuchu alebo ako fúka vietor, a kam teda zamorenie odnesie. Kryty ochránia aj proti klasickému bombardovaniu, pretože sú tak postavené, že by nemali byť narušené. Význam teda majú a určite ich zatiaľ Mesto Košice neplánuje zrušiť."
Ak by sa náhodou niečo stalo, odborníci radia nepočúvať susedov, ale v prvom rade sirény, rozhlas a televíziu, miestne informačné prostriedky obce.
„Varovné signály sa následne dopĺňajú hovorenou informáciou prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov, ktorá obsahuje: deň a hodinu vzniku alebo skončenia ohrozenia, údaje o zdroji ohrozenia, údaje o druhu ohrozenia, údaje o veľkosti ohrozeného územia a základné pokyny na konanie obyvateľstva," dodáva P. Ferjenčík. Takisto o tom, že nebezpečenstvo pominulo, hlásia sirény a miestne informačné prostriedky obce.
Fakty
Čo si vziať do krytu
Osobné doklady, lieky a zdravotnícky materiál, náhradné oblečenie, spací vak, prikrývku, veci osobnej hygieny, trvanlivé potraviny minimálne na dva dni, nápoje, nádoby na jedenie a pitie, príbor, vreckové svietidlo, vreckový nôž, spoločenské hry, knihy. Sú však veci, ktoré vám tam nedovolia zobrať: zbrane všetkého druhu, alkohol, zapáchajúce a ľahko zápalné látky, objemné predmety, kočíky, periny a podobne, domáce zvieratá, psy, mačky a iné, zapaľovače, cigarety, ponorné variče, jedlá podliehajúce rýchlemu znehodnoteniu.
Ako sa správať v kryte
- správajte sa zodpovedne a riaďte sa úkrytovým poriadkom,
- dbajte na pokyny obsluhy úkrytu,
- šetrite vodou a potravinami,
- udržujte čistotu a poriadok,
- zdržiavajte sa v určenom priestore, nepohybujte sa zbytočne po úkryte a nehovorte hlasno (treba vytvoriť ohľaduplné prostredie, nekričať, nevyvolávať hádky),
- chovajte sa pokojne, vzájomne si pomáhajte (hlavne starším a chorým osobám, ženám s deťmi),
- všetky nádoby s vodou musia byť uzavreté, aby sa nezvyšovala vlhkosť v úkrytoch,
- nefajčite, nepoužívajte otvorený oheň a elektrické spotrebiče,
- v priestore ukrytia si dôkladne umyte ruky, tvár a najmä nekryté časti tela, vypnite ventilačné a klimatizačné zariadenia, uzavrite a utesnite okná, dvere a ventilačné otvory,
- chráňte si dýchacie cesty (vo vode, vodnom roztoku sódy alebo kyseliny citrónovej namočená šatka, vreckovka, obväz, vata, froté uterák,...), oči (okuliare uzavretého typu, napr. zváračské, potápačské, lyžiarske,...) a povrch tela (čižmy, galoše, gumené rukavice, čiapky, šály,...) improvizovanými prostriedkami ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári