Za doterajšie ďakujeme a ďalšie čakáme na adrese Košický večer - Korzár, Letná 47, 040 01 Košice alebo telefonicky na čísle 600 22 64.
„Nedávno som si v správach pozrel príspevok o košickej železničnej stanici," zavolal nám čitateľ. „Hovorili tam okrem iného o rekonštrukcii. Zaujíma ma, či sa už konečne pohne okrem stanice aj rekonštrukcia podchodov. Konkrétne ma zaujímajú schody k nástupištiam. Sú veľmi strmé, zišli by sa tam pohyblivé schody. Som starší občan, často cestujem a vždy musím niekoho poprosiť, aby mi s batožinou pomohol hore alebo dole. Premýšľam aj ako sa tam dostanú vozičkári, keď tam nie je plošina. Bude sa tým niekto zaoberať, zmení sa to?"
O odpovede sme požiadali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). „V rámci revitalizácie stanice Košice bude vybudovaný eskalátor v hale vedúci na I. podlažie. Odtiaľ sa dá cez halu dostať na I. nástupište," hovorí Zuzana Chalupová, z odboru komunikácie ŽSR.
„Samotná rekonštrukcia podchodu so schodiskami nie je ako taká naplánovaná, ale pre imobilných pripravuje ŽSR investičnú akciu, s názvom Projekt zabezpečenia prístupu osôb s obmedzenou mobilitou k službám osobnej železničnej dopravy (plošiny pre imobilných a potrebné stavebné úpravy), ktorá bude financovaná z prostriedkov EÚ a spolufinancovania štátneho rozpočtu a ktorá má umožniť imobilným cestujúcim pohodlný a bezpečný prístup k nástupištiam."
Nakoľko je však táto investičná akcia rozsiahleho charakteru pre stanice na celej sieti ŽSR, pripravujú ŽSR vyhlásenie verejnej súťaže a predpoklad ukončenia celej investície by bol v r. 2014 v závislosti od rozsahu a potreby jednotlivých staníc.
Otázkou však je, ako sa teraz momentálne majú vozičkári dostať k nástupištiam, keď nikde nie je plošina a aj keď bude fungovať eskalátor, ten im veľmi nepomôže. „Cestujúci so zníženou pohyblivosťou postupujú na staniciach, ktoré nemajú zabezpečený bezbariérový prístup v zmysle Železničného prepravného poriadku (ŽPP). T. j. cestujúci musí nahlásiť plánovanú cestu Železničnej spoločnosti Slovensko. Táto musí cestu schváliť, o čom informuje pracovníkov ŽSR. Naši zamestnanci v príslušnej železničnej stanici zabezpečia doprovod imobilného cestujúceho na nástupištia cez služobné prechody alebo cez prechody pre batožinové vozíky, resp. funkčné bývalé nákladné výťahy, vrátane pomoci pri nastupovaní alebo vystupovaní z vlaku osobnej prepravy."
Aj v prípade nenahlásenia prepravy (v zmysle prepravného poriadku) prednosta má v zmene k dispozícii pracovníka, ktorý dokáže pomôcť - stačí požiadať zamestnanca ŽSR. „Zatiaľ nevieme o prípade, že by bol z našej strany imobilný cestujúci odmietnutý, práve naopak, vychádzame im maximálne v ústrety. Pre ŽSR je v súčasnosti riešenie pohybu ľudí odkázaných na invalidný vozík (bezbariérovosť) v priestoroch vyhradených pre cestujúcu verejnosť jednou z dôležitých podmienok pri modernizácii a rekonštrukcii železničných staníc a nástupíšť."
V rámci modernizácie železničných tratí (projekty spolufinancované EÚ - koridorové stavby) sú už všetky nástupištia budované so zabezpečeným bezbariérovým prístupom pre imobilných občanov. Bezbariérový prístup je zabezpečený budovaním výťahov, rámp, resp. montážou plošín na schodiskových ramenách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári