Podľa polície si dlhoročný šéf bytového družstva vylepšil dom a garáž za peniaze družstva, čím mal spreneveriť 6 124 eur. Jeho nástupca ho spája so stonásobne vyššou škodou.
MOLDAVA NAD BODVOU/KOŠICE. Funkcia šéfa bytového družstva je aj príležitosťou, ako sa obohatiť zo spravovaných spoločných financií bez toho, aby tomu niekto dlho zabránil. Takto vyzerá prípad, ktorý vyšetruje polícia v Moldave nad Bodvou.
Začiatkom roka zo sprenevery obvinila Ondreja Karaffu (52), predsedu predstavenstva Okresného stavebného bytového družstva Košice – okolie. Podľa obvinenia v roku 2008 uzavrel v mene družstva s košickou firmou Archem zmluvu na spracovanie projektovej dokumentácie.
Keď bola hotová, objednal Karaffa v roku 2009 ďalší projekt. Polícia na základe zaistených dokladov tvrdí, že v obidvoch prípadoch boli vyfakturované sumy, a to 71 400 korún a 1 190 eur, uhradené firme z účtov družstva.
Bezpečná garáž
„A to napriek tomu, že práce sa netýkali objektu v správe družstva, ale rodinného domu Ondreja Karaffu. Projektová dokumentácia bola na jeho nadstavbu a stavebné úpravy,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Obvinenie obsahuje aj tretí skutok, podľa ktorého Karaffa v prelievaní financií družstva pokračoval do októbra 2009, kedy z nich mal uhradiť firme Bari electronic vyše 2 500 eur. Polícia tvrdí, že predseda predstavenstva zaplatil za zhotovenie elektronického zabezpečovacieho systému svojej garáže.
Pre viacero podozrení Karaffu z funkcie predsedu predstavenstva odvolalo zhromaždenie delegátov v máji. Súčasne vedenie družstva sa ale nechce k jeho pôsobeniu vyjadrovať.
Zdôvodňuje to „informačným embargom“ na prípady Karaffu do doby, kým ich neuzavrie polícia.
Denník Korzár má ale k dispozícii bulettin, ktorým predstavenstvo zastúpené jeho predsedom Alexandrom Pohmom a členom Bartolomejom Remákom informuje o sitácii členov družstva.
Predstavensto vidí tunel
Píše sa v ňom o oveľa rozsiahlejších podozreniach z netransparentným nakladaním s majetkom družstva, aké zatiaľ dala do obvinenia polícia.
Predstavenstvo tvrdí, že ekonomickou kontrolou a inventarizáciou majetku zistilo, že za pôsobenia odvolaného predsedu vznikla družstvu pri preplácaní faktúr dodávateľom „škoda veľkého rozsahu“, ktorá bola doteraz vyčíslená na 619 tisíc eur.
„Pri jednotlivých faktúrach chýbajú základné dokumenty, ako sú objednávky, zmluvy, súpisy vykonaných prác, zisťovacie a preberacie protokoly a v mnohých prípadoch boli fakturované práce a dodávky, ktoré neboli vôbec prevedené,“ píše sa v liste.
Predstavenstvo všetky zistenia posunulo polícii. V bulettine odpovedá aj na otázku, ako je možné, že poškodzovaniu družstva nezabránili členovia predstavenstva ani kontrolná komisia, čo bolo viac ako desať ľudí.
„Všetka činnosť...bola vykonávaná rafinovane, cielene, s jasným úmyslom získať družstevný majetok so súkromnej spoločnosti s konečným cieľom priviezť družstvo do úpadku“.
Karaffu denník Korzár na jeho domácej adrese nezastihol. Na odkazy zanechané u manželky a susedov nereagoval.
„Všetko, čo som mal, som povedal na polícii. Pre mňa je to uzavreté,“ povedal Marek Merjavý, majiteľ projekčnej firmy Archem, ktorej družstvo platilo za projekt domu predsedu.
Zväz ho vymazal
Karaffu poznajú v Slovenskom zväze bytových družstiev (SZBD), celoslovenskom záujmovom združení, ktoré zlučuje väčšinu bytových družstiev na Slovensku a poskytuje im vzdelávacie, metodické a konzultačné služby.
Jeho podpredseda Vojtech Molnár odpísal, že nezodpovedajú za riadenie a hospodárenie členských družstiev a nemajú voči nim žiadne právomoci.
Hneď ako dostal zväz otázky Korzára, Karaffu vymazal zo svojej stránky, na ktorej figuroval ako predseda energetickej komisie. „K skončeniu funkcie došlo na základe stanov SZBD,“ uviedol Molnár.
Okresné stavebné bytové družstvo, ktoré dnes v Moldave. Medzeve a obciach v okolí Košíc spravuje okolo 1 600 bytov, vzniklo ešte v roku 1986. Karaffa mu šéfoval od roku 1991.
Dom v Moldave. Jeho prestavbu musí O. Karaffa vysvetľovať na polícii
Foto: rok
Brigádnika odsúdili, šéfa družstva nie
Podľa rozsudku súdu nelegálny biznis s bytmi po neplatičoch rozbehol brigádnik družstva bez vedomia predsedu.
KOŠICE. Ondrej Karaffa ako šéf bytového družstva v Moldave nad Bodvou nie je pre políciu neznámy. Po podozrenia, že zneužil funkciu, ho vyšetrovala aj v roku 2002.
Spolu s ním vtedy z podvodu obvinila 26–ročného Františka Miklóša, ktorý v družstve pracoval ako brigádnik na pozícii údržbár, šofér aj na úseku nedoplatkov.
Po roku vyšetrovania šiel prípad na súd. Obžaloba tvrdila, že Karaffa cez Miklóša vylákal od siedmich záujemcov o uvoľnené byty po neplatičoch sumy od 50 do 180 tisíc korún. Z toho mal predseda nechávať brigádnikovi 20 percent.
Miklóš:Predseda bol mozgom
Prokuratúra sa opierala o výpovede Miklóša. Ten opísal, že podľa inštukcií šéfa, presviedčal najväčších neplatičov, aby opustili byt bez nároku na náhradné ubytovanie s tým, že nedoplatky od nich nebude družstvo vymáhať.
Miklóš vypovedal, že od záujemcov o byt vyberal sumy, ktorých výšku určoval Karaffa. Mimo týchto peňazí budúci užívatelia bytu oficiálne zaplatili družstvu dlh po neplatičoch.
V roku 2006 Okresný súd Košice–okolie odsúdil Miklóša na podmienečný trest. Predsedu družstva oslobodil so zdôvodnením, že o jeho spolupáchateľstve má pochybnosti.
Vysvetleniu prečo Karaffa nie je vinný, venoval sudca Peter Mén v rozsudku jeden odstavec. Odvolal sa na
to, že okrem samotného brigádnika nikto nepotvrdil, že Karaffa preberal peniaze a to podľa neho na odsúdenie nestačí.
Súd chcel viac svedkov
Miklóš vypovedal, že hotovosť nosil Karaffovi do jeho kancelárie a vždy boli pritom len oni dvaja. O tom, že sa s predsedom delil o peniaze od záujemcov o byt, hovorila na súde jeho priateľka a ešte jeden svedok.
„Z ich výpovedí vyplýva, že sa od tejto skutočnosti dozvedeli od obžalovaného Miklóša. Prítomní však pritom neboli,“ napísal sudca.
Karaffovi nepriťažilo ani to, že majiteľ miestneho baru v dvoch výpovediach polícii opísal, ako za ním prišiel šéf družstva v čase, keď bol Miklóš v zahraničí. Chcel sa rozprávať osamote a mal mu povedať, že ho Miklóš poslal po 120–tisíc korún, ktoré sú potrebné, aby bol pridelený byt jeho čašníčke.
Na súde podnikateľ otočil. Tvrdil, že sa „poplietol“, lebo v čase rozhovoru bol opitý a pri výsluchu na polícii v strese.
V neprospech Karaffu bolo aj svedectvo administratívnej pracovníčky družstva. Potvrdila, že brigádnik mal prístup len k zoznamu neplatičov, ale nie k zoznamu žiadateľov o byt.
Predseda: Je to hra
Karaffa všetko popieral. Podstatou jeho obhajoby bolo tvrdenie, že o jeho návrhoch na pridelenie bytov po neplatičoch rozhodovalo predstavenstvo väčšinou hlasov. Prípad vtedy označil za „zinscenovanú hru“, ktorá ho mala zdiskreditovať, aby ho viac nezvolili za predsedu.
„On rozhodoval, kto pôjde z bytu von a kto ho dostane. Všetci v predstavenstve robili to, čo on povedal,“ trvá na svojom aj dnes Miklóš.
„Ja som priznal svoju vinu, bol som vtedy mladý. Súd však nemal záujem odkryť ako fungoval celý systém, sústredil sa len na okolnosti samotného odovzdávania peňazí. Verím, že teraz ponesie zodpovednosť za to čo spravil len on,“ povedal.
rok, krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári