KOŠICE. Hovoril, že do Košíc prišiel, aby sa tu zosobášil so Slovenkou, s ktorou sa poznal už niekoľko rokov a mali spoločného syna. Tvrdil, že plánoval usadiť sa u nás, legálne obchodovať s ojazdenými autami a starať sa o rodinu.
Včera Yildiza Yalcina (41) Krajský súd v Košiciach právoplatne odsúdil na 23 rokov a 4 mesiace väzenia za drogovú trestnú činnosť. Podľa rozsudku dovtedy netrestaný občan Tureckej republiky s trvalým pobytom v Nemecku doviezol do Košíc viac ako trinásť kilogramov amfetamínu.
Obchod za 46–tisíc eur
Pre látku známu ako speed tu hľadal odberateľov. Narazil pritom na policajného agenta, ktorý sa vydával za drogového distribútora. Vlani vo februári mu predal na dvakrát desať kíl omamnej látky za vyše 46–tisíc eur. Drogu mal ukrytú aj v aute a v byte na sídlisku Furča.
Prísna kvalifikácia skutku sa odvíjala od veľkého množstva drogy a jej hodnoty. Expertízny policajný ústav určil, že zo zaistenej látky bolo možné pripraviť minimálne 201–tisíc jednorazových dávok, ktoré by sa na drogovom trhu predali za najmenej 1,4 milióna eur.
Rodákovi z Ankary najprv vo februári Okresný súd Košice I vymeral 25 rokov. Išlo o spoločný trest uložený aj za druhý skutok, držbu revolvera s nábojmi, na ktorý nemal povolenie.
Obžalovaný: Provokácia
Yalcin podal proti rozsudku odvolanie, v ktorom tvrdil, že ho k trestnej činnosti vyprovokoval agent. Podľa jeho advokátky je takýto dôkaz nezákonný.
„Na všetko ma naviedol agent, on dal návrh na obchodovanie. Ja som prišiel na Slovensko len s čistými úmyslami,“ hovoril Turek aj na odvolacom súde.
Prvostupňový a po ňom aj teraz odvolací súd upozornili, že túto obranu vyvracajú odposluchy rozhovorov medzi agentom a cudzincom. Komunikovali v nemčine.
Pri jednom zo stretnutí Yalcin navrhoval utajenému policajtovi, aby spolu obchodovali aj na Ukrajine.
„Bol to obžalovaný, ktorý iniciatívne konal. Vyjadroval sa tak, že pre neho nie je problém zabezpečiť akékoľvek množstvo drogy,“ povedal predseda senátu krajského súdu Karol Kučera.
Mierne zníženie trestu oproti rozsudku okresného súdu vysvetlil tým, že obžalovaný má družku a malé dieťa, ktoré potrebujú jeho starostlivosť.
Preventívny signál
So záverom procesu bol spokojný prokurátor krajskej prokuratúry Gabriel Huszár.
„V tomto prípade je dôležitý prvok generálnej prevencie. Rozsudok je signálom pre zahraničných obchodníkov s drogami, že slovenský Trestný zákon je pri takýchto skutkoch veľmi prísny a nekompromisný,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári