Modré z neba je televízna relácia, ktorú pozná každý, aj keď ju nepozerá. Existuje však aj organizácia, ktorá plní sny, hoci o nej nie každý vie. Volá sa Želaj si a od roku 2006 splnila priania takmer 500 deťom na celom Slovensku.
KOŠICE. Želaj si vzniklo v roku 2006, keď Soňa Rebrová nahovorila kamarátku s priateľom, aby jej pomohli takú organizáciu založiť. Na založenie občianskeho združenia totiž musia byť traja.
„Videla som, že podobná organizácia funguje vo svete, u nás však neplánovala otvoriť pobočku. Preto som sa rozhodla, že nenecháme slovenské deti čakať, ved aj ony si zaslúžia mať aspoň trocha radosti v chorobe. Tak vzniklo Želaj si," predstavuje projekt jeho predsedníčka a zakladateľka.
Neziskovka pomáha plniť sny ťažko chorým a zomierajúcim deťom. „Sme o dva roky starší ako Modré z neba, len o nás málo vedieť, keďže sa snažíme plniť sny bez veľkých fanfár a oka kamier. Napriek tomu, že za nami nestojí žiadna celebrita, že nemáme veľa financií, drahé kancelárie či zamestnancov, dokázali sme veľa - splniť takmer 500 detských snov. A to aj také, ako stretnutie s pápežom, výlet do Paríža či New Yorku. Čo sa týka Košíc, máme tam asi okolo 100 splnených snov. Nejde však len o deti, ktoré sú z Košíc, ale aj o deti, ktoré sa liečia v Košiciach."
Tiež plnili stretnutia s celebritami (Kelly Family, Jožo Ráž, Ján Lašák, Karol Kučera, Peter Cmorik, Miro Jaroš, Miro Šmajda...).
Plnia rôzne želania
„Tento rok sa tiež chystáme urobiť Balíčky pomoci pre deti na onkológii, v ktorých maminky dostanú nielen dobré rady, čo robiť, ale aj knižky na čítanie, hračku pre deti, omaľovánky. Jednoducho drobnosti, ktoré im aspoň trošku zmiernia šok z toho, že sa ocitli na onkológii."
Ako plnenie snov funguje? Každé dieťa, ktoré je dlhodobo hospitalizované v nemocnici, ktoré je vážne choré (najčastejšie ide o deti s onkologickým ochorením, potom s detskou mozgovou obrnou a svalovou dystrofiou), si môže do Želaj si napísať sen, čo by ho mohlo potešiť.
Môže napísať, s kým sa chce stretnúť, kam ísť, čím by chcelo byť alebo čo by chcelo mať - najviac na svete.
„My žiadosť spracujeme, overíme a zaevidujeme. Potom sa čaká na splnenie. Niekedy je to hneď, inokedy to trvá aj niekoľko mesiacov. Všetko závisí od toho, o aký sen ide. Ako jediná organizácia na Slovensku umožňujeme aj bežným ľuďom splniť sen priamo - nemusia nám dávať peniaze."
Na webstránke je zoznam detičiek a ich želaní. Ak by niekto mal záujem nejaké splniť, radi mu na dieťa poskytnú kontakt.
Všetky financie si organizácia zháňa sama. „Predvlani sme v mraze mínus 11 °C predávali na Silvestra lampióny šťastia, rovnako aj minulý rok. Organizujeme aj zbierky. Naším najväčším úspechom je Deň želaní, počas ktorého si môžu ľudia pustiť do neba tisícky farebných balónikov s napísanými snami a niečo si zaželať. Kúpou balóna tak pomôžu splniť sny chorých detí."
Chcú plniť sny aj dospelým
OZ dostáva aj príspevok 2 percentá z daní, ale nie je to suma, z ktorej by vedeli všetky detské sny splniť.
„Aj preto musíme financie zháňať sami, snažiť sa, organizovať akcie. Mrzí ma, keď napríklad moje vlastné deti za dobrovoľný príspevok dávajú balóny a od ľudí si potom vypočujú: 'však my vieme, že tie peniaze nepôjdu na charitu... Bohvie, kam to ide...' Človek je potom nesmierne unavený - napriek všetkej snahe pomôcť počuje len obvinenia, kritiku a stráca chuť ďalej pomáhať. Niet sa však čo čudovať, keď každú chvíľu počúvame, kde ktorá nadácia dala na čo peniaze, prípadne, že niekto vyberal peniaze akože pre charitu a nechal si ich pre seba. Je to vážna téma, ktorú by bolo treba na Slovensku častejšie rozoberať."
Sny plní OZ zatiaľ len deťom, no do budúcnosti by chcelo aj dospelým. „Tento rok sme jeden taký sen splnili - umierajúcej maminke sme 'premenili' dcérku - obliekli ju, učesali, namaľovali, ako si maminka želala. Plakala a z celého srdca nám ďakovala. Pritom ani nebolo veľmi za čo - bola to maličkosť. Maminku však tak veľmi potešila, že aj vďaka tomu dostala chuť ďalej bojovať. Ešte stále žije, hoci jej stav je vážny."
Sny detí sú rôzne a menia sa. Kedysi si najčastejšie želali notebook, aby si v nemocnici mohli písať s rodičmi, priateľmi a ostali v spojení so svetom. „Odkedy sme začali notebooky požičiavať, vládnu trampolíny," usmieva sa S. Rebrová.
„Ďalej detské domčeky, ihriská, bicykle, DVD prehrávače, ale aj rôzne výlety, stretnutia s celebritami, zážitky, kúpanie v aquaparkoch. Čo len detské srdiečko poteší, od výmyslu sveta."
Najzaujímavejšie bolo spomínané stretnutie s pápežom a S. Rebrová dodáva, že to bol jednoznačne najťažší sen, aký kedy mali.
„Podarilo sa nám chlapca dostať do Vatikánu, kde bol v prvom rade a pápež mu požehnal. Nedávno sme však tiež mali veľmi zaujímavý sen: dievčina, ktorá sa liečila na rakovinu v Prahe, chcela veľmi ísť domov za dedkom, ktorý v tom čase dostal porážku, aby ho ešte videla živého. Teraz ideme riešiť stretnutie s Mickey Mousom, ale aj tandemový zoskok. Želania sú rôzne," vymenúva S. Rebrová, s čím všetkým sa už stretli.
Dva skutočné príbehy
Dva skutočné príbehy košických detí, ktorým nezisková organizácia Želaj si splnila vysnívané želanie
Filipko sa stretol s bratmi Nedvědovcami
Filip Lepko z Košíc má 16 rokov a od narodenia detskú mozgovú obrnu (DMO). Žije len s mamkou, navštevuje špeciálnu školu a napriek chorobe robí veľké pokroky. Vďaka mamke, lekárom a cvičeniu chodí Filip s oporou. Na dlhšie vzdialenosti potrebuje špeciálne upravený kočiar alebo invalidný vozík.
Ako to už býva, ruka v ruke s ťažkými chorobami chodia aj finančné ťažkosti. Podobne je to u Filipa a jeho mamy. Hoci pomáha rodina i známi, stále to nie je dosť. Finančná situácia nedokáže uspokojiť Filipove potreby na liečebné pobyty, kde by sa mu mohli venovať viacerí špecialisti. Mamka so synom sú však veľkí bojovníci a nezúfajú si. Dokážu sa tešiť z mála, vážia si akúkoľvek pomoc či úprimný záujem.
„I keď má Filip veľmi rád PC hry, odmalička jeho i mamkinu dušu dokáže pohladiť hlavne hudba. Filip má rád najmä slovenské a české skupiny. Predovšetkým sú mu blízki Nedvědovci, ku ktorým ho priviedol jeho krstný otec, ktorý hráva v kapele podobného štýlu. Preto, keď sa jeho mamka dopočula o Želaj si, napadlo jej želanie pre Filipka - stretnutie so skupinou Nedvědovcov," spomína Ľubka Olejníková, koordinátorka OZ z Levoče, ktorá sen plnila.
Nedvědovci navštevujú Košice často a boli tu aj na konci roka 2011. To bola príležitosť splniť Filipkov sen. „Manažér istej umeleckej agentúry nám pomohol pre Filipa vybaviť miesto - keďže lístky pre príliš malé priestory už stihli byť raketovou rýchlosťou vypredané. Ďalší manažér, pán Horal, nás privítal na mieste koncertu. Filipko dostal aj CD nosiče na pamiatku. Taký bol šťastný, že ani nechcel ísť domov. Všetkým zainteresovaným patrí za to úprimná vďaka!"
Na koncerte odzneli mnohé Filipove obľúbené piesne, dokonca sa počas koncertu konal aj krst najnovšieho CD od Nedvědovcov. Po akcii sa chystala autogramiáda. „Filipkovi sme umožnili stretnutie s Františkom a Honzom medzi prvými. Urobili sme pár krásnych fotiek na pamiatku, dali podpísať CD i plagát a podpisové karty. Filipko obom hlavným aktérom koncertu nedokázal ani ruku pustiť," spomína Ľ. Olejníková.
X-box pre piráta Kristiánka
Kristiánko Krajňák z Košíc bude mať na jeseň 6 rokov. Namiesto toho, aby si užíval krásny škôlkarsky vek, len pred niekoľkými mesiacmi ukončil rok trvajúcu agresívnu liečbu leukémie. A teraz tŕpne on i jeho rodičia pri každom odbere krvi. Trpel aj jeho malý brat Samko, ktorý určite nedokázal pochopiť, prečo sa zrazu s bračekom nemôže hrať a prečo je s ním mamka v nemocnici a nie doma.
V súčasnosti je Kristiánko v tzv. udržiavačke, to znamená, že je naďalej sledovaný až do marca 2013. Prechádza rôznymi vyšetreniami, hlavne krvnými, vďaka ktorým sa malému chlapcovi nasadzuje týždenná domáca udržiavacia liečba ďalšou chemoterapiou. Kristián má kvôli chorobe problémy s chôdzou a bolesti nôh, ktoré sa ozývajú najmä v noci, tiež ho značne pobolieva chrbtica. Navštevuje rehabilitačné cvičenia, pomáha trampolína na záhrade.
Kristián je však aj malý pirát. Oslovujú ho hlavne pirátske zbierky. „Má ich neúrekom a nás presvedčil o svojich pirátskych záujmoch aj sám - svojím nadšeným rozprávaním," spomína S. Rebrová. „Pirát Kristián má za sebou 15 lumbálnych punkcíí (pokusov bolo zo 40), štyri odbery kostnej drene, kvôli častým odberom a dávkovaniu liekov má v sebe ešte vždy zavedený katéter, tzv. Broviac." Zvládol prenáramne náročné obdobie v nemocnici, s pomocou rodiny určite zvládne aj viaceré komplikácie, ktoré liečba spôsobila...
„Mamka dostala nápad a napísala nám do Želaj si a v Kristiánkovom mene nás poprosila o X-box. Tomu jej synček nedokázal odolať už dávnejšie - počas viacerých návštev svojej kamošky Simonky - ďalšej bojovníčky s rakovinou zo Sniny. Vďaka darcom s dobrým srdiečkom, manželom Jurkovcom z Košíc, dostal Kristiánko X-box celkom rýchlo. Povedal len síce hanblivé 'ďakujem', ale z tváre mu dobre čítať, ako sa potešil. So svojou kamarátkou Simonkou tak majú obaja zase niečo spoločné. Rehabilitujú a posilňujú svoje ochabnuté svalstvo s úsmevom doma," dodáva S. Rebrová.
Splniť detské sny je krásny pocit. Ak by ste si radi prečítali o ďalších, zájdite na webstránku www.zelajsi.sk, kde sú opísané všetky sny, ktoré boli detičkám splnené. A ak sa vám zachcelo potešiť nejaké detské srdiečko, pozrite si zoznam, možno čosi bude vo vašich finančných možnostiach a urobíte vďaka tomu jedno dalšie choré dieťa šťastnejším.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári