Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Vyliahnutie dvoch mláďat je o to vzácnejšie, že úspešne zahniezdila samica, ktorú samec opustil a vytvoril pár s inou partnerkou.
Žofka to zvládla a stará sa o svoje vzácne potomstvo bez akejkoľvek pomoci. Drobné tučniačiky sa zatiaľ majú k svetu.
V chovnom kŕdli to už škrípe vyše roka. Pôvodný pár, ktorý milo prekvapil prvým vytúženým mláďaťom po dovtedy samých úhynoch, to už spolu neťahá. Pepo ako jediný mužský zástupca v kŕdli na svoju partnerku Žofku zanevrel.
Situáciu bolo nutné riešiť dovozom ďalšieho samca z Prahy, ktorého Košiciam podarovali spolu s mladým samčekom v nádeji, že si ohrdnutá Žofka nájde nového partnera.
„Pokúsili sme sa donútiť tučniaky, aby hniezdili v období, keď je to pre ne prirodzené, teda skoro na jar na zimovisku. Podarilo sa nám to simuláciou intenzity denného svetla so striedaním tmy. Pražák Pepo a Plzeňáčka Cilka zahniezdili, ale neúspešne, lebo vajíčka neboli oplodnené. Zvyšné dve samičky svoje vajíčka v čase inkubácie rozbili. Aj keď nový pár sa opäť pokúsil o zachovanie rodu, nedopriala im pokoj opustená Žofka. Ani druhý pokus nevyšiel. O to bolo väčšie naše prekvapenie, keď práve ona zniesla dve vajíčka,“ pochválil sa chovateľským úspechom riaditeľ Erich Kočner.
Samička strácala hmotnosťUž po znáške prvého vajíčka boli veľké obavy o život samičky Žofky, ktorá odmietala stravu a nevychádzala z hniezda ani na chvíľu a začala pred očami chradnúť.
Nastal čas rozhodnúť sa – či ju nechať trápiť sa alebo zobrať vajíčka a skúsiť to v umelej liahni. Aj v renomovanejších chovoch sa stáva, že sa partneri rozídu, ale zvyčajne až v čase neúspešného hniezdenia.
Skúsenosti z takejto situácie špecialisti veľmi nemajú. Druhá možnosť by znamenala, že vyliahnuté tučniačiky by nemali komu vrátiť.
Preto sa rozhodli pre prvú. Žofka neopúšťala hniezdo ani potom, keď už pod krídlami ukrývala svoje poklady.
Potom však začala v skorých ranných hodinách zháňať pre ne potravu a aj sama sa začala kŕmiť. To bol prvý krok k tomu, že to bolo správne rozhodnutie.
Ako vyzerá chov tučniakov v košickej zoo
Pozrite si fotogalériu >>
Ešte nejasajú, úspechom bude aj jedno odchovanéDnes už majú jednopásové krásavce 18 a 20 dní. Je až zázrak, že opustená samička to zvládla.
„Napriek tomu nie je nič definitívne isté a negatívnych faktorov, ktoré môžu ohroziť ich život, je veľmi veľa. Bude veľmi veľkým úspechom, keď sa podarí odchovať aspoň jedno mláďa. Nie je to jednoduché. Pre nás to znamená, že po počiatočných fázach v chove tučniakov môžeme povedať, že sa nám podarila už opakovaná reprodukcia, hoci za kurióznych podmienok. Chov sme zvládli, aj keď musíme počítať, že sa nebude vždy len dariť,“ dodal riaditeľ.
Dnes má košický kŕdeľ osem členov aj s dvojčlennou „omladinou“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári