Eva Varholíková–Rezešová ide do väzby v Maďarsku. Zatiaľ na 30 dní. Súd odmietol domáce väzenie i kauciu. Nebola len opitá, ale v krvi jej údajne našli i drogy.
BUDAPEŠŤ/KOŠICE. Budapeštiansky súd začal o väzbe Evy Varholíkovej–Rezešovej rozhodovať dnes dopoludnia o 11. hodine.
Pred budovou súdu stáli dve autá s košickými evidenčnými číslami, jedno z nich malo na značkách iniciály brata Júliusa Rezeša.
Na pojednávanie pricestovala ich matka Eva Rezešová a dcérin snúbenec, expolicajt Lukáš Trnovský.
Nikomu na chodbe súdu neunikol utrápený výraz vdovy po Alexandrovi Rezešovi, ani nervozita Varholíkovej svalnatého snúbenca.
S množstvom novinárov pred pojednávacou miestnosťou nekomunikovali. Odvolali sa na vyjadrenie o ľútosti, ktoré médiám poskytli v stredu.
Matka zle znášala najmä fakt, že dcéru videla v putách a nemohla si s ňou ani pohovoriť. Ako uviedol portál čas.sk, keď sa o to pokúsila, policajti jej v tom zabránili.
Eva Varholíková bola na súde oblečená v rifliach, tričku a riflovej bunde, obuté mala len žabky, vlasy zopnuté do chvosta. Po vyzývavej hviezde spoločenských večierkov nebolo ani stopy.
Na obed pojednávanie na polhodinu prerušili. Necelých desať minút po opätovnom začatí vyviedli policajti Varholíkovú znovu z miestnosti v putách. V očiach mala slzy, čo naznačovalo, že zostane naďalej za mrežami.
Vzápätí to médiám potvrdil jej maďarský advokát Gábor Tóth. Vo vyšetrovacej väzbe strávi 30 dní. Súd ju potom môže predĺžiť o ďalších 90 dní.
Nepomohli ani žiadosti o kauciu, ani o domáce väzenie v Maďarsku, kde by jej bola rodina zaobstarala prechodné bývanie. Verdikt o väzbe nie je právoplatný, advokát sa proti nemu odvolal.
Mala v krvi aj drogy?
Ako maďarskú tlačovú agentúru MTI informoval hovorca Hlavnej prokuratúry Peštianskej župy Gábor Kállai, súd odôvodnil verdikt možnou hrozbou úteku a schovávania obvinenej cudzej štátnej príslušníčky pred trestným stíhaním.
Kállai na súde podľa portálu HVG uviedol, že vodičke okrem 1,5 promile alkoholu v krvi zistili aj drogy.
Varholíkovej advokát to vysvetlil tým, že by to mohli byť zostatkové stopy po užití lieku. Ako to je, ukáže až ďalšie vyšetrovanie.
Varholíková v utorok spôsobila ako vodička BMW X6 na maďarskej diaľnici M3 nehodu. Vo veľkej rýchlosti vrazila opitá do pred ňou idúcehou Fiatu Punto, v ktorom uhoreli traja ľudia.
Štvrtá žena, ktorá utrpela rozsiahle popáleniny, zomrela vo štvrtok v nemocnici.
Maďarské médiá špekulujú o miernom treste
Prípad pozorne sledujú aj maďarské médiá. Niektoré špekulujú o tom, že by Varholíková–Rezešová mohla ako cudzinka obísť s miernym trestom.
Denník Bors včera písal o obavách, že výsledkom procesu so Slovenkou z „miliardárskej rodiny“ bude „rozsudok pod politickým a ekonomickým vplyvom“.
Spomína prípad súčasného podpredsedu chorvátskej vlády Radimíra Čačiča, ktorému za zavinenie havárie na diaľnici s dvoma mŕtvymi vymeral maďarský súd podmienečný trest.
Euroadvokát Ferenc Mazács so sídlom v Győri vysvetľuje, že maďarské právo umožňuje podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody do dvoch rokov.
Pri väzení nad dva roky, ale nedosahujúcom päť rokov, pripadá do úvahy zasa čiastočné odloženie výkonu trestu.
Ani čiastočné odloženie
Tento inštitút slovenské trestné právo nepozná. Spočíva v tom, že odsúdený si prvú polovicu odsedí a výkon druhej polovice sa odloží na skúšobnú dobu, ktorá môže byť najviac päť rokov.
V prípade Varholíkovej–Rezešovej by súd tieto ustanovenia nemohol použiť. Polícia ju obvinila z jedného z dopravných trestných činov, a to v ustanovení, ktoré sa používa pri nehode spôsobenej pod vplyvom alkoholu, pri ktorej zahynuli viac ako dvaja ľudia.
„Trestná sadzba sa tu zvyšuje na päť až desať rokov. Keďže dolná hranica je päť rokov, súdom vymeraný trest sa už nedá ani čiastočne podmienečne odložiť,“ hovorí Mazács.
Individuálny prístup
Zároveň však pripomína, že maďarské súdy pri ukladaní trestov nie sú tak prísne viazané zákonnými sadzbami ako na Slovensku, a uplatňuje sa individuálny prístup sudcu k prípadom. S prihliadnutím na jeho okolnosti môže sudca trest nielen znížiť pod spodnú hranicu, ale aj zvýšiť nad hornú.
Do úvahy sa môžu brať rôzne poľahčujúce okolnosti, pri haváriách aj zavinenie poškodených alebo tretích osôb, či vplyv počasia.
„V Maďarsku sa sudcovi v tomto smere dávajú zo zákona veľké kompetencie, viazaný je predovšetkým vlastným svedomím a úsudkom... Má však následne povinnosť výšku vymeraného trestu náležite zdôvodniť,“ dodáva Mazács.
Pre túto voľnosť rozhodovania preto podľa advokáta na rôznych stupňoch maďarského súdnictva často vznikajú v rovnakej trestnej veci značne odlišné rozsudky čo do výšky trestu.
Stíhanie na Slovensku je málo pravdepodobné
Trestné stíhanie Evy Varholíkovej za istých okolností mohlo prebiehať na Slovensku.
Medzinárodné právo totiž umožňuje štátom Európskej únie žiadať, aby trestné stíhanie cudzinca prevzala domovská krajina, napríklad z dôvodu, že by to znamenalo efektívnejšie a rýchlejšie vyšetrovanie.
Krajská prokuratúra v Košiciach však nepredpokladá, že by sa Maďarsko rozhodlo odovzdať nám trestné konanie v prípade tragickej havárie.
„Doterajšie informácie z činnosti prokuratúry nasvedčujú tomu, že maďarské orgány vykonávajú spravidla trestné stíhanie cudzincov v Maďarsku samy až do ukončenia prípadu,“ povedal hovorca Milan Filičko.
Cudzincov trestajú sami
Štáty skôr pri cudzincoch, ktorí spáchajú trestný čin na ich území, uprednostňujú opačný postup.
Prokuratúra v Košiciach potvrdila, že spolu s príslušným krajským súdom vydala na základe európskeho zatykača do Maďarska na trestné stíhanie alebo výkon trestu viacero slovenských občanov. Boli medzi nimi aj vinníci dopravných nehôd.
Podľa Filička môže maďarská stana požiadať slovenskú prokuratúru o právnu pomoc pri vyšetrovaní, ktoré vedie.
„Spravidla sú predmetom žiadosti výsluchy osôb a zabezpečenie listinných dôkazov, ktoré sú prístupné v Slovenskej republike,“ hovorí.
Autor: nov, rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári