KOŠICE. Je zrejmé, že okrem komunálneho sa na ňu navážal nekontrolovane aj priemyselný a nebezpečný odpad i škvara zo spaľovne.
Pri sondách bolo komunálneho odpadu minimálne množstvo v porovnaní s ostatným. Za dlhé roky narástla skládka do výšky až 32 metrov.
Po zrekultivovaní by nemala znehodnocovať okolitú prírodu. Smetisko bude zakryté hrubou vrstvou zeminy a zelene.
Nákladné vozidlá navážajú zeminu z výkopových prác, ktoré sa robia výhradne v Košiciach. Navŕšiť ju musia na jestvujúcich 2,5 milióna ton odpadu, ktorý sa nahromadil na ploche 17 ha.
Na projekt uzavretia a zrekultivovania skládky v Myslave dostalo mesto nenávratné prostriedky z eurofondov.
Prikryjú a odizolujú
„Stavenisko bolo odovzdané v septembri minulého roku, pričom predpokladané ukončenie je o 24 mesiacov. Prostriedky z eurofondov na tento účel predstavujú sumu 12 999 881,46 eur. Náklady na túto investíciu nepresiahnu výšku nenávratného finančného príspevku. V súčasnosti sa robí druhá etapa sanácie, teda uzavretie a rekultivácia, vystužovanie juhozápadného svahu, ktorý sa následne zatrávni. Pokračujú prípravné práce na iných častiach stavby,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.
Uzatvorením a zrekultivovaním bude skládka odizolovaná od okolitého prostredia. Technické riešenie navrhuje čo najúčinnejšie opatrenia na zabránenie ďalšieho vzniku kontaminovaných vôd zatesnením povrchu skládky.
Zelený kopec
Teleso skládky bude začlenené do okolitého prostredia biologickou rekultiváciou, ozelenením a sadovými úpravami, čím sa zníži jej negatívny vplyv na životné prostredie.
„Celkom sa zrekultivuje 147-tisíc štvorcových metrov pôdy. Po začlenení do okolia bude toto územie bez akýchkoľvek environmentálnych hrozieb. Vysadia sa tam trávy a veľké množstvo nízkorastúcich krovín, čím vznikne veľká plocha zelene,“ dodala hovorkyňa.
Monitoring sa bude vykonávať naďalej, aj po ukončení prác. Celý svah spevní ochranný val.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári