Včera si na Hlavnej ulici uctili obete invázie.
KOŠICE. V noci z 20. na 21. augusta vtrhli na územie vtedajšej Československej socialistickej republiky vojská piatich krajín: ZSSR, Bulharska, Maďarska, Poľska a Nemeckej demokratickej republiky.
Počtom obetí sa Košice, kde vojská zostali až do 4. septembra, zaradili na prvé miesto v celom bývalom Československu.
Tragicky zosnulých spoluobčanov si Košičania tradične uctili minútou ticha, kyticami kvetov, vencami a zapálenými sviečkami.
S hlbokou úctou a pietou spomínali na sedem zabitých: Ivana Schmiedta, Michala Hamráka, Jána Hatalu, Bartolomeja Horvátha, Jána Lászlóa, Jozefa Kolesára a Ladislava Martoníka.
Pri pamätnej tabuli s menami mužov, ktorí zomreli vďaka okupantom, nechýbali predstavitelia mesta, zástupcovia protifašistických bojovníkov, bývalých politických väzňov i takzvaných „Čiernych barónov“.
Príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP), kam vtedajší mocipáni zaraďovali údajne politicky nespoľahlivých a nepriateľov režimu.
„Stojíme tu dnes pri pamätnej tabuli s menami obetí vojenskej agresie,“ uviedol primátor mesta Richard Raši (Smer).
„Aby sme si pripomenuli, že títo Košičania nezomreli nadarmo, pretože bránili svoju, ale aj našu slobodu a nezávislosť. Mnohí sme ešte neboli na svete, keď do Košíc a celého bývalého Československa vtrhli tanky, vojenskou silou rozhodli o osude našej krajiny na ďalších 21 rokov. Teraz sme tu aj preto, aby nikto z nás, skôr či neskôr narodených nezabudol na nič z toho, čo sa aj na týchto miestach v auguste 1968 stalo.“
Raši: Tabuľu dám urobiť za vlastné
Pamätnú tabuľu situovanú na dome č. 7 odhalili v roku 1991. Text na nej znie: 21. augusta 1968 boli zabití zbraňami okupačných armád...a nasleduje šesť mien.
Bartolomej Horváth, vtedy 21-ročný, ktorého ťažko zranili ako prvého z Košičanov, tam chýba. Trvá to už 21 rokov.
Počas 41. výročia augustových udalostí vtedajší predstavitelia mesta, ktorých sme na to upozornili sľúbili, že zariadia nápravu. Doposiaľ sa tak nestalo, onedlho to už ale môže byť inak.
Raši spomenul, že mŕtvych bolo vraj celkovo až osem, primátora na to upozornil známy košický historik umenia Gabriel Kladek.
„Sľubujem, že na budúci rok sa tu stretneme znovu pri novej tabuli s menami všetkých ôsmich,“ zdôraznil Raši. Dodal, že keď s tým mali v minulosti problémy jeho predchodcovia, nechá vraj tabuľu vyrobiť za peniaze z jeho platu poslanca Národnej rady SR.
Súčasťou spomienky na tragické udalosti augusta 1968 bola i výstava fotografií Galérie na povrázku, ktorú pripravili členovia Spolku na podporu skrášľovania Košíc.
Skôr narodení, ale i mladší obyvatelia mesta sa pri nich pristavovali, pozerali na ne a mnohí za zvukov pesničiek známeho speváka Karla Kryla spomínali.
Organizátori chcú týmito výstavami každý rok motivovať najmä mladých ľudí, aby sa začali o pohnuté udalosti spred desaťročí zaujímať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári