Korzár logo Korzár Košice

Košický Ind s vegetariánstvom skončil, náboženstvu ostal verný

Pochádza z druhej najľudnatejšej krajiny sveta - Indie, ktorej ekonomika v posledných rokoch stúpa. Napriek tomu žije v Košiciach.

Variť „po slovensky“ sa naučil za tri týždne.Variť „po slovensky“ sa naučil za tri týždne. (Zdroj: Katarína Gécziová)

Pochádza z druhej najľudnatejšej krajiny sveta - Indie, ktorej ekonomika v posledných rokoch stúpa. Napriek tomu žije v Košiciach, ktoré sú v porovnaní s indickými metropolami maličké a pracovné príležitosti sa z neba nesypú. Shamsher Singh niekoľko mesiacov pracoval ako kuchár v prvej košickej indickej reštaurácii. Vraví, že ho najviac zo všetkého teší, ak jeho zákazníkom chutí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KOŠICE. Shamsher Singh pochádza z jedného z 28 indických štátov Harijány, ktorý je od Dilí vzdialený asi 140 km.

Jeho rodičia sa venujú farmárčeniu, dvaja mladší bratia podnikajú a majú vlastné rodiny. Na rozdiel od svojej rodiny sa Shamsher neusadil v Indii, ale v 23 rokoch sa rozhodol spoznávať svet.

Na Cypre si našiel prácu ako kuchár, keďže sa toto remeslo vyučil na indickej strednej škole. Na grécko-tureckom ostrove spoznal budúcu slovenskú manželku z Rimavskej Soboty, ktorá tam tiež pracovala.

SkryťVypnúť reklamu

Práve vďaka nej sa rozhodol, že si to namieri priamo na Slovensko do Bratislavy, kde žil takmer šesť rokov a pracoval ako kuchár v jednej z bratislavských reštaurácií.

Keď mu pred časom prišla ponuka pracovať v Košiciach, rozhodol sa chytiť príležitosti a spoznať druhé najväčšie mesto Slovenska.

Z vegetariána presedlal na mäso

Keďže Shamsher dôverne pozná indickú kuchyňu, špecializuje sa na prípravu indických špecialít.

Netají, že pričuchol aj k tajomstvám slovenskej gastronómie. V Bratislave totiž istý čas varil slovenské jedlá.

"Slovenská kuchyňa nie je zložitá a mne trvalo asi tri týždne, kým som sa naučil pripravovať slovenské jedlá. Nepoužívate veľa korenín a vaša strava nie je taká rôznorodá ako v Indii. My pri varené používame vyše 200 druhov korenín a rôzne suroviny. Základom je, aby boli vždy čerstvé."

Indická kuchyňa sa mnohým môže zdať príliš korenistá a výrazná. Shamsher vysvetľuje, že správny kuchár vždy vie, aké množstvo korenia je potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

"Indické jedlo nemusí byť prekorenené. Vždy je možné prispôsobiť sa chuti zákazníka. Zatiaľ sa žiaden nesťažoval, každému všetko chutilo. Indická kuchyňa je pestrá, iná a práve to sa ľuďom páči."

Všetky indické jedlá sú špeciality, myslí si skromný Ind. Medzi hlavné suroviny exotickej kuchyne patrí čerstvá zelenina, jahňacie a kuracie mäso, ryby, krevety, ryža basmati a indický chlieb naan.

Aj keď súčasťou indického menu býva často mäso, Shamsher prezrádza, že v Indii ľudia jedia viac zeleniny, pretože zvyčajne sú viacerí členovia rodiny vegetariáni. Preto je podľa neho správne, ak je súčasťou jedálnička vždy aj vegetariánsky pokrm.

Mäso nekonzumoval počas pobytu doma ani Shamsher. Teraz si ho už dopraje.

Dôvodom, prečo poľavil zo svojho predsavzatia je, že sa prispôsobil pomerom na Slovensku. "Človek by sa mal prispôsobiť krajine, v ktorej žije, zvyknúť si na jej obyčaje."

SkryťVypnúť reklamu

Cíti sa ako doma

Shamsher si vyskúšal život v Bratislave i v Košiciach. Veľký rozdiel medzi východom a západom Slovenska nevidí. Podľa neho sa na oboch krajoch krajiny žije ľuďom rovnako dobre.

"Ľudia tu síce hovoria, že východ je horší, ale nie je to pravda, lebo v každej krajine žijú aj bohatší, aj chudobnejší ľudia. Tí, ktorí robiť chcú, si určite prácu nájdu. Rovnako dobre sa žije v Bratislave ako v Košiciach."

Z toho, ako Shamsher o Slovensku rozpráva, je jasné, že sa mu tunajší život páči. Naša krajina je pre neho bez nepokojov, nikto sa tu nemusí obávať o život. "Slovensko je veľmi pekné a ľudia veľmi dobrí, priateľskí a ústretoví k iným."

Shamsher rozpráva pomerne dobre po slovensky. Vysvetľuje, že spočiatku sa s manželkou zhovárali po anglicky, ale postupne prešli na slovenčinu.

Náš jazyk nepovažuje za ťažký ani zložitý. Trvalo mu šesť mesiacov, kým sa dokázal samostatne dohovoriť.

V porovnaní s hindčinou, úradným jazykom Indie, je podľa neho slovenčina oveľa jednoduchšia. "Teraz, keď som tu už vyše šesť rokov a mám tu svojich známych, sa tu cítim ako doma."

Jeho žena je katolíčka, on verí v jedno z indických náboženstiev sikhizmus. Ide o jedno z najmladších náboženstiev, vzniklo v 15. storočí v severnej Indii.

Dnes je piatym najväčším náboženstvom na svete. Jeho vyznávači nepijú alkohol a nefajčia.

Najradšej sa modlí doma

Podľa Shamshera nie je dôležité, v aké náboženstvo dvaja partneri veria. V rozdielnej viere syna a nevesty nevidia problém ani jeho rodičia, pretože ako tvrdí, je to jeho život.

Shamsher nechodí do žiadneho kostola, najradšej sa modlí doma. "Každý máme svoju vieru. Verím tomu, že Boh je len jeden. Nie je dôležité, či idem do kostola, do prírody alebo sa modlím doma. Do kostola nechodím, pre mňa je najlepšia modlitba doma, kde mám súkromie. Nepovažujem za potrebné ukazovať druhým, že sa modlím."

Indickému kuchárovi vyhovuje tunajšia klíma. Letné teploty nad 30 °C považuje za príjemné, najmä ak ich prirovná k indickým teplotám, ktoré dosahujú aj 47 °.

Jediné, čo sa mu na Slovensku nepozdáva je, že sa ľudia stále naháňajú za peniazmi. "Žijete trochu uponáhľaný život. Každý deň musíte pracovať a riešiť, z čoho zaplatíte šeky. U nás v Indii sa síce ekonomika za posledných 10 rokov rozvinula, ale Indovia si stále vedia rozdeliť čas tak, aby sa nikde nenaháňali. Vláda u nás tiež viac pomáha sociálne slabším vrstvám. Nie je cieľom života stále sa niekam ponáhľať."

Shamsher je z rodiny jediný, kto sa profesionálne venuje vareniu. Jeho bratia podnikajú, rodičia sa venujú farmárčeniu, pestujú napríklad slnečnicu a ryžu basmati. K remeslu pričuchol ešte za mladých čias, vždy ho bavila gastronómia.

"Ani neviem, kedy som sa rozhodol stať sa kuchárom. Varenie je moje hobby a ani to neberiem ako prácu. Som šťastný, ak zákazníci pochvália, čo im navarím, že im chutí. Som rád, že môžem ďalej medzi ľudí šíriť indickú kuchyňu."

V domácnosti, kde je jeden z partnerov kuchár, si treba povinnosti ohľadom varenia rozdeliť. Shamsher s úsmevom konštatuje, že nevarí stále iba on.

"V kuchyni sa striedame. Mám rád, ak mi manželka navarí slovenské jedlá, ona má zase rada tie indické. Z vašich jedál mi chutia bryndzové halušky, zemiaková kaša a na Vianoce kapustnica. U nás v Indii sa nepripravuje žiadne špeciálne vianočné menu. Nakupujú sa akurát sladkosti aj darčeky a rodiny doma zvyčajne nevaria. Chodia sa spoločne najesť niekam do reštaurácie, aby boli spolu s ostatnými ľuďmi."

Cesta do Československa

Kuchár skromne tvrdí, že je so slovenským platom spokojný. "V Indii teraz ľudia zarábajú dva razy viac ako u vás, aj keď to tak nebolo vždy. Mne tu moja výplata stačí. Som najmä rád, že som zdravý. Peniaze nie sú všetko. Ja žijem pre dnešok a pre mňa je dôležitý jeden konkrétny deň a nie to, čo príde zajtra. Nemám dôvod myslieť ďaleko dopredu."

Práve kvôli týmto slovám si Shamsher neplánuje veci dopredu. Dokonca ani pri otázke, či nesníva, že si v budúcnosti otvorí vlastnú reštauráciu, nepovie jednoznačné ÁNO. "Je to ešte budúcnosť, tak ďaleko nepremýšľam."

Našinci sa vždy dobre zabavia na prekvapených tvárach zahraničných hostí, ktorí ochutnajú naše slovenské 52-percentné pálenky. Shamsher však vyvracia mýtus, že by Indovia nepoznali silnejší alkohol.

"Aj Indovia majú pálenku. Pálime domácu z rôzneho ovocia a hnedého cukru, ktorá má oveľa vyššie percentá ako tie vaše, nezvyčajný nie je 70- či 75-percentný alkohol."

Keď sa Shamsher rozhodol usadiť na Slovensku, nevedel presne, kam sa chystá. V Indii nepoznajú samostatnú Slovenskú republiku, stále si ju spájajú s Československom.

Aj keď Ind považuje Slovákov za dobrý národ, stále si myslí, že na sebe môžu ešte mnohé veci zlepšiť.

"Nie ste zvyknutí na iné krajiny, iné kultúry. Príliš dlho ste boli počas komunizmu zatvorenou krajinou, preto ste teraz prekvapení, ak cestujete do iného štátu. To je dôvod, prečo by ste mali viac cestovať, spoznávať odlišné národy, aby ste pochopili, ako sa tam žije. Veď niektorí Slováci nepoznajú ani hlavné mesto Bratislavu."

Aj keď indický kuchár vyčíta Slovákom neznalosť iných kultúr, zároveň tvrdí, že sú veľmi pohostinní a nerobia medzi ľuďmi rozdiely.

"Ľudia si tu pomáhajú, snažia sa vzájomne si pomôcť, čo káže aj moje náboženstvo. Nemal som negatívne reakcie okolia, keď som na Slovensko prišiel. Som taký istý človek ako aj Slováci. Nepremýšľam na základe farby pleti, rovnako ako to nerobia Slováci. Všetci máme rovnako červenú krv a to je podstatné."

Shamshir síce hovorí, že sa životu na Slovensku prispôsobil, ale vie, že ak sa raz vráti domov, bude zase žiť rovnakým spôsobom života, ktorý je typický pre jeho krajinu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 608
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 673
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 306
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 018
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 550
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 826
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 617
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 319
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 806
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 306
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 851
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 966
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 844
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 709
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 13 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 806
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 306
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 851
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 502
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 966
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 844
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 709
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 13 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu