Rodič zaplatí i 150 eur.
KOŠICE. Už len týždeň ostáva do začiatku školského roka. Papiernictvá majú čoraz viac zákazníkov.
„Mnohí to nechávajú na september. Hoci sú všeobecné školské zoznamy, čo presne treba, sa dozvedia až od konkrétnych učiteľov,“ vraví predavačka Tatiana z papiernictva v obchodnom centre.
Podľa nej sú hitom gumovateľné perá, ktoré berú malí školáci. „Aby mali pekné zošity bez machúľ, aj učiteľky to odporúčajú.“
Ďalším trendom sú rozprávkové a zvieracie motívy na taškách, obaloch a peračníkoch. „Napríklad roboty Gormiti, Cars alebo postavy z iných Disney rozprávok. Pritom obal s motívom je drahší ako taký istý, len bez obrázka.“
Ľudia nemajú peniaze, šetria
Predavač Jaro z obchodu v centre hovorí, že kým vlani o takom čase museli pre nával ľudí stáť za pultom dvaja – traja, tento rok je strašne slabý.
„Cítiť, že peňazí je menej. Namiesto 10 zošitov už kupujú len 5 a neskôr dokúpia. Hlavne chodia po výplate či zálohe.“
Prezradil, že najlepším zákazníkom je babka z dediny. „Mladé rodiny z mesta nechajú za školské potreby na jeden nákup 10 až 20 eur, podľa zoznamu špekulujú, čo dokúpia potom. No keď prídu z dedín s babkami, nakúpia i za 50 eur, babka chce dopriať vnúčatám.“
Lacné tašky stoja od 15 – 30 eur, lepšie 50 – 60. „Na základné pomôcky bežného školáka treba rátať s 20 – 30 eurami.“
Podľa Jara nehrozí, že niečo vypredajú a nebude a bez ohľadu na akcie sú všetky ceny stále nízke. „Začína to byť ťažké, lebo dodávatelia si otvárajú vlastné obchody, tlačia ceny dolu.“
Paradoxy: Radšej drahšie
Vedúca papiernictva na Mlynskej Iveta Kokuľová ráta, že taška, ceruzky, perá, gumy, farbičky, farby na výtvarnú, štetce, zošity, obaly – komplet výbava vyjde na 70 až 100 eur. „Ľudia to rozkladajú na viac nákupov, nik nekupuje naraz.“
Dodala, že dobrá taška má vydržať 2 až 5 rokov, mala by byť čo najľahšia a všetky certifikované majú reflexné prvky či tvarované, mäkko vystlané ramienka.
Prezradila, že zažíva paradoxy. „Napríklad komplet vybavený peračník je za 6,70 a prázdny za 10 eur. Dieťa chce prázdny – drahší, lebo vraj veci v lacnejšom nepotrebuje. Alebo je sada s pentelkou a perom za 2 eurá, ale kúpi samostatné pero za 4 eurá, lebo pentelku mu netreba. Aj také sa nám stáva.“
Rodičia: Peňaženku to zabolí
Štvrtáčka Ela si vyberala peračník. „Je jedno, aký bude vnútri, len nech sú na ňom havkovia alebo mačičky,“ vyhlásila.
Mamku Vieru zaujímalo, koľko doň vojde farbičiek. „Spolu s obuvou, prezuvkami či telesnou rátam, že nás komplet školský nákup vyjde na 150 eur.“
Aj Brigita, ktorá nakupovala pre čerstvého gymnazistu Dávida, potvrdila, že peňaženku to zabolí.
„Len prvá etapa nákupov preňho je asi 70 eur a to ešte nie je všetko. A doma máme ešte tretiaka na základnej a len nová taška nás stála 75 eur.“ Povedala, že čo vie, že treba, chce kúpiť čím skôr, aby sa vyhla budúcotýždňovému zhonu.
Hoci internetové zľavové portály ponúkajú školské balíky od 19 eur i s taškou, kamenné papiernictvá tvrdia, že úniku zákazníkov na internet sa zatiaľ neobávajú, skôr vnímajú konkurenciu medzi tradičným obchodíkmi a veľkými reťazcami so školskými potrebami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári