Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Pri pive vymysleli projekt, ktorý vypredáva sály

V Česku už niekoľko rokov úspešne pôsobí ABBA Stars. Pred pár dňami ponúkli Košičanom niekoľko desiatok hitov.

ABBA Stars zľava: Dan, Petra, Beatrice a MichalABBA Stars zľava: Dan, Petra, Beatrice a Michal (Zdroj: archív)

Koncom minulého storočia sa na hudobnej scéne objavil nový druh zábavy. Boli ním jednotlivci či skupiny, ktoré svoj repertoár postavili na interpretácii piesní známych a väčšinou už nežijúcich spevákov, speváčok či rozpadnutých hudobných zoskupení. Tzv. revival vlna oprášila hity Elvisa Presleyho, Suzi Quatro, The Beatles, Smokie aj Doors.

Svojich "nasledovníkov" má aj švédske kvarteto ABBA. Kým na Slovensku sa do tohto projektu zatiaľ nepustil nikto, v Česku už niekoľko rokov úspešne pôsobí ABBA Stars. Pred pár dňami ponúkli Košičanom niekoľko desiatok hitov na akcii VIP REVIVAL PARTY, ktorú v hoteli Bankov zorganizovala agentúra 2PACK MEDIA.

Myšlienka založiť ABBA Stars vznikla v roku 2004, keď sa pri pive stretli kamaráti Dan Dobiáš a Michal Vaněk. Obaja dlhoroční rockeri, ktorí mali za sebou viacero vlastných projektov, hľadali nápad, ako sa v hudbe posunúť ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

"Reč prišla aj na revival kapely," spomína Dan, ktorý dnes pôsobí ako spevák, gitarista a manažér skupiny. "Vtedy u nás ešte žiadne revival kapely neexistovali a boli sme jedni z prvých, komu to napadlo. A prečo sme sa rozhodli práve Abbu? Vyrastali na nej naši rodičia a aj mne boli jej hity veľmi blízke. Keď sa ABBA v roku 1982 rozpadla, mal som 13 rokov."

Keďže základ švédskeho kvarteta tvorili dvaja muži a dve ženy, Dan s Michalom sa museli poobzerať po dvoch nežnejších členkách budúcej revival skupiny. Dôležité bolo nájsť nielen vzhľadovo podobné typy, akými bola blonďavá Agnetha a tmavovláska Anni-Frid, ale aj na hlas, aby sa ich spev podobal originálom.

Prvú pritiahol Michal svoju známu Beatrice Todorovú. Tá potom pritiahla do skupiny Terezu Slokovú. Rovnako ako muži aj obe dámy neboli v hudobnej branži žiadni nováčikovia. Beatrice účinkovala v divadle Semafor a v muzikáloch Vlasy či Misse, Tereza si zahrala v muzikáli Evita, Krysař či Kleopatra.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto zložení ABBA STARS fungovala do roku 2011, kedy Tereza skupinu opustila kvôli "mamičkovským" povinnostiam. Nahradila ju Petra Peterová.

Kostýmy, gitary, piano

Skôr, než sa ABBA Stars zo štúdia, kde si zostavila a naskúšala prvý repertoár, presunula na koncertné pódiá, dali si jej členovia ušiť repliky kostýmov pôvodnej Abby.

"Časom pribúdali, teraz ich máme šesť sád," vraví Dan. "Prvé boli tie veselé, s ktorými ABBA v roku 1972 začínala a vidieť sa dajú v klipe piesne Ring Ring. Druhú sadu, modro-bielu, máme z roku 1977, keď ABBA absolvovala jedno z mála svetových turné a tretie sú kimoná z japonského turné. Máme aj čisto biele a tiež tie s mačkami. Väčšinu nám podľa obrázkov ušila úžasná kostymérka z pražského divadla Broadway."

Kópie kostýmov však nie sú jediné relikvie, ktoré revival kapelu spájajú s originálom. Kto pozná Abbu, všimol by si, že Dan hrá na gitarách, ktoré sú vernými kópiami Björnových nástrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Najviac si cením tú v tvare šípu. Vyrobil mi ju český výrobca presne podľa dokumentácie, podľa ktorej ju pred rokmi vyrobil jej autor. Žije teraz v Japonsku, odkiaľ poslal návod mailom. Druhú gitaru mám striebornú. Originál možno vidieť v Björnových rukách napríklad v klipe k piesni Waterloo." Okrem gitár používa ABBA Stars aj klavír, ktorý je kópiou krátkeho krídla značky Yamaha, na ktorom hral Benny. Vozia ho však so sebou iba na väčšie koncerty.

Kto by sa nazdával, že na založenie revival skupiny treba nejaké povolenie tej originálnej, prípadne toho, kto vlastní autorské práva, mýlil by sa.

"Každopádne, anglická firma z Lodýna, ktorá vlastní práva Abby, si revival skupiny a všetko, čo súvisí s Abbou, eviduje a kontroluje," prezrádza Dan. "Hlavne dbá na to, aby sa nepoužívali symboly, napríklad obrátené prvé B v názve ABBA, na ktoré existuje čosi ako ochranná známka. Viem, že niektoré revival skupiny, ktoré svojou interpretáciou robili Abbe skôr hanbu, boli zakázané." Niektoré používali parochne a vystupovali skôr tzv. kolotočiarskym spôsobom...

Českému kvartetu to nehrozí. Na prehliadke revival skupín Abby v Štokholme v roku 2005 sa v konkurencii 12 podobných zoskupení síce nevyhlasovali víťazi, no neoficiálne sa Česi umiestnili na delenom 1. a 2. mieste. Na špici sa ocitli spolu s Abba The Show z Nórska. Jej členmi však boli saxofonista a gitarista z pôvodného orchestra Abby.

"My zarábame Abbe veľa peňazí. Vydali sme dva albumy s ich piesňami a príjem majú aj z každého nášho koncertu." V Česku na to dohliada OSA (Ochranný svaz autorský), čo je niečo podobné ako u nás SOZA. Za každú pieseň, ktorá zaznie na koncerte či v rádiu, idú Abbe peniaze na londýnsky účet. Z celosvetového meradla sú to ročne milióny...

Spokojný bol aj metalista

Prvé verejné vystúpenia mala ABBA Stars v septembri 2004 v Plzni, v Danovom rodisku. Hoci sa kvarteto obávalo, ako ich publikum prijme, mali veľký úspech.

"My sami sme však veľmi spokojní neboli," vracia sa Dan o osem rokov späť. "Niežeby boli v našom prejave chyby, no necítili sme sa vo svojej koži. Ja aj Michal sme dovtedy hrali v bigbítových skupinách a mali vlasy takmer po pás. A zrazu sme hrali niečo úplne iné a ešte aj v pre nás netypických kostýmoch. Ale stačili nám tri - štyri vystúpenia a zistili sme, že je to vlastne sranda. Ľudia sa perfektne bavili a to bolo v podstate to, čo chcela oblečením, pohybom na pódiu, jednoduchými textami a melodickými melódiami docieliť aj pôvodná ABBA, keď vybehla na pódium, aby sa ľudia bavili..."

"Revivalová" ABBA má v repertoári vyše 40 piesní. Pôvodné kvarteto ich nahralo dvakrát viac, ale medzi nimi sú aj také, ktoré až také známe neboli, prípadne sú, aspoň podľa Dana, skôr pre fajnšmekrov. Nahrávali sa väčšinou v štúdiu a na interpretáciu sú pomerne náročné. Na pobavenie publika a navodenie správnej atmosféry vraj úplne stačí polovica.

A ktoré hity letia najviac? "Odkedy sa v kinách objavil film Mamma Mia, rovnomenná pieseň nemôže na žiadnom koncerte chýbať," vraví Dan. "Nasledujú S.O.S., Waterloo, Money, Money, Money a slaďák The Winner Takes It All, ktorý v Česku ako 'Ty se ptáš, co já', naspievala Marie Rotrová."

Skladba revival-repertoáru sa však mení podľa krajiny. "V Nemecku milujú pieseň Honey, Honey, lebo je jednoduchá, vo Francúzsku, kde chodíme hrať posledné štyri roky vždy v lete, zas majú v obľube náročnejšie piesne. Všade je to inak."

Ako Dan prezradil, piesne Abby nehrajú úplne v originálnej podobe, ale trochu "tvrdšie". Vraj preto, aby si na svoje prišli aj fanúšikovia iných než popových žánrov.

"Stalo sa mi, že za mnou po jednom našom koncerte prišiel ortodoxný metalista s vlasmi až po pás a povedal mi: 'Hele, voni ty písně nejsou až tak hloupý. Bylo to pěkný.' Lebo iné je počúvať platňu a iné živé vystúpenie."

Dan si všimol, že ich publikum je vekovo veľmi rôznorodé. "Pod naším pódiom tancujú na hudbu a spievajú nielen staré mamy a otcovia, ale aj ich deti, vnuci a vnučky. Tým, že angličtina sa stala školským jazykom od spodných tried základných škôl, texty Abby, ktoré sú väčšinou jednoduché, poznajú aj malé deti."

Potvrdzuje sa tak fakt, že kým viaceré piesne interpretov a kapiel z druhej polovice 20. storočia žijú dodnes, tzv. hity mnohých súčasných nebude o 10 či 20 rokov poznať takmer nikto...

Miliarda USD ich nespojila

Keďže na tento rok pripadá 40. výročie vzniku Abby a 30. výročie jej rozpadu, tomu ABBA Stars prispôsobila aj svoj aktuálny repertoár. Program sa volá od Waterloo po Thanke You For The Music.

"Waterloo Abbu po víťazstve v Eurovízii vystrelilo hore a 'Thanke...' je posledná pieseň, ktorú nahrali tesne pred tým, ako sa v roku 1982 rozpadli. Náš program obsahuje približne 25 piesní, ktoré mapujú 10-ročné úspešné obdobie švédskej legendy," vysvetľuje Dan a pre tých, ktorí to nevedia, prípadne zabudli, dodáva, prečo sa Abba rozpadla.


"Pôvodné manželské páry sa jednoducho rozviedli. V roku 1979 Björn s Agnethou a o rok aj Benny s Anni-Frid. Hoci niektoré svetové kapely sa zvykli po rozpade najmä z finančných dôvodov dať dokopy a aspoň jednu sezónu opäť koncertovať, v prípade Abby sa to nikdy nestalo. A to aj napriek ponuke miliardy dolárov za svetové turné." Benny a spol. to jednoducho nepotrebovali. Ako sem už spomenuli, z tantiemov si budú všetci štyria pohodlne žiť až do smrti. ..

Po rozpade sa ABBA oficiálne stretla iba raz," pokračuje Dan. "V roku 2009 na premiére spomínaného muzikálu Mamma Mia, kedy ich na návštevu Londýna 'ukecala' predstaviteľka hlavnej ženskej úlohy, herečka Meryl Streep a Pierce Brosnan. Hoci sa však fotografi snažili, ani raz sa členov Abby nepodarilo odfotiť ako kvarteto. Jedine vedľa seba Björna s partnerkou, Bennyho s partnerkou, Agnethu s partnerom a Anni-Frid s partnerom."

Na otázku, či podobné dôvody ako u Abby nespôsobia rozpad aj ich revival nasledovníkov, Dan odpovedal: "Pravdou je, že aj my sme zo začiatku tvorili páry, ale nie manželské. Michal s Beatrice a ja s Terezou. No my dvaja sme sa rozišli a keď Tereza v roku 2009 otehotnela a odišla od nás, skončil sa aj druhý vzťah. Teraz, hoci sme všetci štyria single, výborne spolu vychádzame a určite nám rozpad nehrozí. Naopak, dokončujeme náš tretí album a v jeseni odohráme v Prahe tisíci koncert, kde pokrstíme cédečko."

Tisíci koncert

Do druhej tisícky koncertov vstúpi ABBA Stars s takou istou chuťou, ako začínala pred 8 rokmi. "Kým fungujeme ako parta a budeme mať vypredané koncerty, našich fanúšikov budeme zabávať aj naďalej. A hlavne, kým nás to, čo robíme, bude baviť. Lebo ak by prestalo a robili by sme to zo zotrvačnosti alebo z inej príčiny, fanúšikovia to vycítia..."

Tým košickým Dan odkazuje, že pripravujú turné, ktoré by začiatkom roka 2013 prešlo aj cez Košice. Kam zavítajú dovtedy, to sa dozviete na www.abastars.com alebo abastars.cz.


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 334
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 027
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 772
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 10 383
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 024
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 014
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 952
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 506
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 264
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 037
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop