Cirkus Medrano, ktorý hosťuje momentálne v Košiciach, existuje od roku 1864. Spolumajiteľ Braian Casartelli je už jeho šiestou generáciou.
KOŠICE. Braian Casartelli má zarobené aj na siedmu generáciu, tri dcéry - Isabel, Lilien, Micheele, spoločne s mamou a manželkou Braiana - Kinereth čoskoro očakávajú štvrtý prírastok.
Dúfajú, že budú v rodinnej tradícii pokračovať, táto práca ich baví aj živí. Ako hovoria, aj napriek všadeprítomnej finančnej kríze sa im, ako cirkusu, zatiaľ tento neduh vyhýba.
"My zatiaľ problém s prácou nepociťujeme. Všetci robíme pre rodinný podnik, sme spolu pracovne prepojení a vieme, že aj v neľahkých časoch musíme prežiť. Preto dúfam, že aj moje dcéry budú nasledovať rodinnú tradíciu a zostanú pri tomto remesle. Možno to niekto vidí inak, ale pre nás je to najkrajšia práca. Veľa cestujeme, spoznávame množstvo nádherných vecí a v neposlednom rade nadväzujeme priateľstvá," vraví sympatický Braian.
Majiteľom cirkusu je jeho otec, a je jedným zo šiestich dedičov. Aj preto sa spoločne snažia napredovať tak, aby boli naďalej jedným z najlepších cirkusov v Taliansku i na svete.
Zaujímalo nás, či sa cirkusu za roky existencie vyhýbali turbulencie, ktoré by naštrbili jeho fungovanie.
"Samozrejme mali sme aj problémy, tak ako sa vyskytnú v každom biznise," vraví Braian.
Svoje domy prenajali
"Dôležité je, že pokračujeme. Všetci máme trvalý pobyt pri Verone, kde má každý svoj kamenný dom. Všetky sú však prenajaté, keďže sme celý rok na cestách a bývame v karavanoch. Sme stále vonku, spolu a to je pekné, že aj keď sa vyskytnú problémy, rodina sa stmelí dokopy a pomôžeme si. Aj v prípade, že sa vyskytnú mesiace, že nám to nejako nevychádza, máme iné finančné zdroje, ktoré nám pomáhajú neľahkú situáciu preklenúť. Vtedy sa ukazuje, čo je to rodina a vzájomné väzby. Všetci spolu pracujeme pre spoločnú vec."
Zákulisie cirkusu je pre mnohých ľudí tabu. Návštevníci vidia len to pozlátko ktorým je vystúpenie. Tomu však predchádza veľmi veľa driny a problémov, ktoré je nutné operatívne riešiť. Aj preto musia fungovať ako jeden tím. Ak by totiž jedno ohnivko reťaze zlyhalo, cirkus to síce nepoloží, ale môže mať veľký problém.
"Prišli sme sem na 60 kamiónoch, ktoré priviezli všetky zvieratá, ľudí a rekvizity. Máme obrovskú spotrebu vody, energie, nafty. Platíme mýto. Je nás tu vyše 100, čo je okolo 50 domácností. Kam prídeme, podporíme lokálny trh, nakupujeme, a viete, ak sa vyberieme do mesta, tak si odnesieme toho dosť. Potrebujeme jesť a existovať," vraví Braian.
Na otázku, aké sú výdavky cirkusu, odvetil stroho: "Nechcem to príliš špecifikovať, ale naprílad teraz nám doviezli spod Tatier seno pre zvieratá. Zaplatili sme 650 eur a zjedia to za týždeň. Nie je to málo, máme sa čo obracať."
Preprava kamiónmi na miesto určenia nie je jednoduchá. Predsa len, desiatky nákladných vozidiel so zvieratami a ľuďmi sú na očiach a cez preplnené cesty nie je jednoduché prejsť.
"Je to dosť zložité. Preto sa snažíme prepravovať v skorých ranných hodinách, keď ešte nie je tak veľká premávka. Chodíme v kolóne, väčšinou vyrážame o 5.30 hodine. Do Košíc sme prišli z Prešova, tak to bolo fajn. Úlohu zohráva aj klíma, predsa len ráno je čerstvejší vzduch pre zvieratá, ktoré potom presun lepšie znášajú."
Má alergiu na zvieratá
Cirkus Medrano je v Košiciach prvýkrát. Páči sa im tu, aj keď vystupovanie nie je pre Braiana jednoduché.
"Som asi jediný na svete z cirkusu, kto má alergiu na zvieratá. Musím brať tabletky, aby som to zvládol. Ale vrátim sa ku Košiciam. Mesto som si ešte nepozrel, ale teším sa na to. Moja sestra aj s manželom už boli v centre, pozreli si Dóm sv. Alžbety a vraj je nádherný. Už sa naň teším. Sestra nevystupuje, robí len v bare, takže je v podstate turistka. Má čas loziť po meste."
Braian nám predostrel, ako vyzerá stravovanie v cirkuse. Predsa len, stovka ľudí potrebuje kvantum jedla. Ak by si však niekto myslel, že okupujú reštaurácie, mýlil by sa.
"Netvrdím, že občas niekam nezájdeme, ale najlepšie chutí doma. Každý si varíme sám, ak je nejaká oslava, spolu si sadneme a grilujeme. Už tak je ťažké žiť pokope, ešte keby sme aj jedli spolu, asi by sme sa pobili," smeje sa.
"Bývame blízko seba, každý všetko vidí. Sme ako v jednom baraku, všetci sme susedia a vidíme si pomaly aj do taniera.
Braian má sa manželkou Kinereth tri deti. Zaujímalo nás preto, ako je to so štúdiom, keď sú stále na cestách. Kde chodia deti do školy?
"Ak sme v Taliansku, tak normálne, ako ostatné deti, nastúpia do nejakej školy a učia sa. Väčšinou roka sme však mimo. V septembri pôjdu na zápis v Taliansku, dva týždne budú chodiť do školy a potom vyrážame na cesty. Chodieva s nami súkromná učiteľka. Až budú deti staršie, existuje u nás cirkusová škola. Pôjdu na internát, kde budú bývať a absolvujú rôzne tréningy. Vtedy s nami cestovať nebudú. Priznám sa však, že pre nás je škola zbytočná, stačí základné vzdelanie. Je to krutá pravda. Časy sa však menia a ja chcem dozrieť na vzdelanie svojich detí. My sme na školy čas nemali."
Život v cirkuse nie je jednoduchý. Väčšina musí vstávať skoro ráno, aby stihli všetko pripraviť. "Ja začínam o 9. hodine, kedy prebehneme kone v manéži. O 11.00 začínajú prípravu deti, cvičia až do obeda. O tretej umývame slonice, pripravujeme predstavenie, aby bolo všetko v poriadku. Na Slovensku máme to šťastie, že máme len jedno predstavenie denne. V Taliansku sú dve. Tu máme akoby dovolenku a viac času. V Taliansku končíme posledné predstavenie po 23. hodine, potom treba upratať manéž, postarať sa o zvieratá... Je toho dosť."
Najviac lákajú zvieratá
Šapitó má kapacitu 1 400 miest, stavajú ho takmer celý deň, aby bolo natiahnuté aj osvetlenie. Býva často plné na prasknutie a vystupujúci majú neraz standing ovation. Najviac lákajú zvieratá. Tigre, slony, ťavy, žirafy, tarantuly, potkany, kone, aligátor, pytón, anakondy, pštrosy či klokan.
A, samozrejme Glóbus smrti, teda guľa v ktorej jazdí až päť motorkárov naraz. Dych vyrážajúce predstavenie vyvoláva v ľuďoch búrlivé emócie.
Pri cirkuse sa stávajú aj zranenia, aj keď sa im snažia predchádzať. "Iste, vystúpenie motorkárov je nebezpečné. Keď majú pri nehode šťastie, tak len 'šijú', ak nie, majú vytrhnuté rameno. Ja som si zlomil ruku po páde z koňa, neraz ma kopol," vraví Braian.
"Počas vystúpenia musíme dávať pozor na tigre. Vystupuje ich deväť a vždy je to riziko. Diváci sú nevyspytateľní. Máme ľudí, ktorí kontrolujú, čo sa deje. Ak je krotiteľ v klietke, sme v pozore! Nedá sa tam vbehnúť a zastreliť tigra, ale máme hasiaci prístroj a elektrické šoky, ktoré by ho mali, v prípade potreby, paralyzovať. Vždy sa nájde niekto, napríklad nezodpovedný rodič, ktorý ku klietke pošle dieťa, aby tigríča nakŕmilo. Kedysi chodili krotitelia k tigrom počas vystúpenia s pištoľou za pásom, dnes sa to už tak nerobí."
Vystupovali pre pázeža aj princa
Rodina Casartelli vedie kočovný život, na cestách sú 365 dní v roku. Bývajú v karavane, ktorý pripomína normálny byt. Deti majú vlastnú detskú izbu, nechýba kuchyňa, práčka, televízor, počítač, ani klimatizácia.
Ak vojdete dovnútra, máte pocit, že 99 percent obyvateľov nemá taký luxus. Aj ho potrebujú, musia si oddýchnuť a vybavenie kompenzuje priestorové možnosti.
"Je to síce menší priestor, ale máme tu všetko, čo potrebujeme. Je to americký karavan. Deti si zvykli a iné nepoznajú. Robia si tu úlohy, často sú vonku a hrajú sa s inými deťmi. Potrebujeme to, nikdy sa nezastavíme, stále robíme. Máme zodpovednosť za zvieratá, aj ľudí, ktorí tu pracujú."
"Naša práca prináša aj pekné momenty. Keď sme boli vystupovať pre pápeža Jána Pavla II., boli sme pozvaní do Monte Carla k princovi Albertovi. Trikrát sme vyhrali cenu Zlatého klauna, za najlepšie cirkusové číslo. Aj preto som nikdy nebol na dovolenke, uvedomujem si svoju zodpovednosť. Samozrejme, že ak sme niekde pri mori, určite sa okúpeme. Ale, aby sme všetko zahodili za hlavu a šli oddychovať do nejakého rezortu, to si nemôžeme dovoliť," líči Briaian.
Na otázku, kde trávia Vianoce, odpovedá: "A vy kde?" Pri odpovedi, že doma, tvrdí, že on je na tom rovnako. Akurát, že jeho domovom je karavan... "Vianoce máme pracovné, akurát si navaríme večeru a povečeriame. To je všetko."
O Talianoch sa traduje, že sú silno veriaci národ, cirkusanti však stále kočujú. Navštevujú v každej krajine baziliky, alebo si vozia so sebou duchovného otca?
"Sme veriaci, ale do kostola nechodíme. V Taliansku máme vlastného kňaza, ktorý sa o nás stará, dievčatá pôjdu čoskoro na prvé sväté prijímanie," vysvetľuje Braian.
Na našu otázku, či sa pápežovi priznal, že do kostola často nechodieva, odpovedal: "Nie! Podľa mňa tento pápež, ktorý je momentálne, je dosť chladný."
Na záver Braian dodáva, že pre cirkusantov je najväčším darom, ako sú ľudia v hľadisku spokojní a tlieskajú. Cirkus Medrano je v meste do 9. septembra. Vystupuje každý deň, okrem utorka, o 18. hodine, počas víkendov a sviatkov o 15. a 18. hodine.
60 kamióov vytvorilo pri OC Cassovia hotové mestečko.
Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári