Korzár logo Korzár Košice

Princezná Diana zomrela pred 15 rokmi

Jedna z najobľúbenejších členiek britskej kráľovskej rodiny, princezná Diana, skonala pred 15 rokmi.

Jedna z najobľúbenejších členiek britskej kráľovskej rodiny, princezná Diana.Jedna z najobľúbenejších členiek britskej kráľovskej rodiny, princezná Diana.

Jedna z najobľúbenejších členiek britskej kráľovskej rodiny, princezná Diana, by dnes za normálnych okolností žila svojím obvyklým životom. Rozdávala by radosť a nádej miliónom ľudí na celom svete, ktorí v nej videli pozemského anjela, milujúcu matku alebo človeka, ktorý dokáže súcitiť s chorými, utláčanými či inak osudom skúšanými ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko by to platilo iba v prípade, že by Lady Di, ako ju volal celý svet, žila. Žiaľ, presne pred 15 rokmi, 31. augusta 1997, sa v Paríži stala účastníčkou dopravnej nehody a na následky zranení vo veku 36 rokov zomrela.

Osud nadelil princeznej Diane krásu, šťastie, bohatstvo, jedno z najvyšších miest v spoločnosti, ale aj pocity trpkosti a frustrácie z nevydareného manželstva a vedomie, že muž po jej boku ju možno nikdy nemal rád.

SkryťVypnúť reklamu

Život sa s ňou nemaznal

Diana Frances Spencer, ako znie celé meno Lady Diany, zažívala vo svojom živote veľké výkyvy. Jej najväčším životným omylom bol dozaista jej manžel princ Charles, ktorý si ju nevzal z lásky.

Keď už jej po rozvode konečne začalo svitať na lepšie časy po boku nového muža, náhle a tragicky odišla z tohto sveta. A podľa viacerých vyhlásení s dieťatkom pod srdcom...

Mercedes, v ktorom sa viezla Diana, Dodi a Dianin ochrankár, havaroval nárazom do piliera v parížskom cestnom tuneli Alma v čase, keď ich prenasledovali paparacovia. Okamžite pri nehode zahynul Dodi a vodič, Dianin telesný strážca bol ťažko zranený.

Havária sa stala 14 minút pred polnocou 30. augusta, o 56 minút nato sa Diana dostala do nemocnice. Museli jej otvoriť hrudník, aby sa pokúsili priamo obnoviť chod srdca. O 7.15 službukonajúca lekárka Dominique Lecomtová vyplnila úmrtný protokol.

Nečakaná smrť Diany zasiahla milióny ľudí na celom svete. Vyšetrovanie autonehody sa vlieklo roky. Dodiho otec Mohamed Al-Fayed sa dodnes nezmieril s vysvetlením, že šlo iba o nehodu. Tvrdil, že pár sa stal terčom sprisahania zorganizovaného princom Philipom, manželom kráľovnej Alžbety II. Britská a francúzska polícia dospeli k záveru, že smrteľná havária bola tragickou nehodou, ktorú zapríčinil opitý šofér. Záver vyšetrovania znel: Bola to celkom „bežná" autonehoda.

SkryťVypnúť reklamu

Chronológia najdôležitejších udalostí v živote princeznej Diany

1. júla 1961 - na kráľovskom majetku Sandringham (grófstvo Norfolk) prišla na svet Diana Frances, tretia dcéra lorda Edwarda Johna Spencera a jeho manželky Frances Ruth Rocheovej. Dianin otec mal na starosti stajne kráľovnej Alžbety II.

rok 1969 - Dianini rodičia sa rozviedli. Deti Charles, Diana, Jane a Sarah zostali v starostlivosti otca.

roky 1974-1977 - Diana po ukončení základnej školy navštevovala strednú školu West Heath School v blízkosti Sevenoaks Kent.

rok 1975 - Po smrti svojho starého otca dostala Diana šľachtický titul Lady.

november 1977 - Na poľovačke sa Diana stretáva s následníkom britského trónu princom Charlesom, ktorý sa v tom čase priatelil s jej sestrou Sarah.

roky 1977-1978 - Diana navštevovala drahú elitnú súkromnú školu Institut Alpin Videmanette v Rougemonte, vo Švajčiarsku.

rok 1979 - Po návrate do Londýna si Diana s tromi priateľkami prenajala apartmán v mestskej časti Južný Kensington.

roky 1979-1981 - Diana pracovala ako vychovávateľka v materskej škole v londýnskej mestskej časti Pimlico.

rok 1980 - Lady Diana nadviazala opäť kontakt s kráľovskou rodinou a princom Charlesom. Spencerovci navštívili kráľovskú rodinu počas letných prázdnin na zámku Balmoral. Začala sa romanca medzi Charlesom a Dianou.

24. februára 1981 - Kráľovský palác oficiálne oznámil zasnúbenie 19-ročnej Lady Diany Frances Spencerovej s 32-ročným následníkom britského trónu princom Charlesom. Snubný prsteň bol zhotovený z bieleho zlata s oválnym zafírom v strede a so 14 briliantmi.

29. júla 1981 - Približne 600 000 ľudí lemovalo cestu, ktorou kráčala Diana z Buckinhamského paláca ku katedrále sv. Pavla v Londýne. Okolo 750 miliónov divákov na celom svete sledovalo svadbu Charlesa a Diany v priamom televíznom prenose. Po 300 rokoch si bral dedič britského trónu za manželku opäť Angličanku.

október 1981 - uskutočnila sa prvá oficiálna návšteva britského nástupníckeho páru vo Walese.

21. júna 1982 - V St. Mary's Hospital v Londýne-Paddingtone sa narodil prvý syn Charlesa a Diany, následník britského trónu princ William Arthur Philip Louis, známy ako Wills.

september 1982 - Diana zastupovala oficiálne po prvý raz Veľkú Britániu v zahraničí - v zastúpení kráľovnej sa zúčastnila na pohrebe monackej kňažnej Patrície Gracie.

rok 1983 - Diana si u kráľovnej vymohla, aby si na oficiálnu návštevu Austrálie mohla vziať so sebou aj synčeka Williama.

15. september 1984 - V St. Mary's Hospital prišiel na svet druhý syn britského nástupníckeho páru princ Henry Charles Albert David, známy ako Harry.

rok 1985 - Princezná Diana začala navštevovať chorých na AIDS. Dvor reaguje na Dianinu iniciatívu so zhrozením.

leto 1985 - prvé správy o nezhodách v kráľovskom manželstve

október 1985 - Údajne zo zúfalstva z nevydareného manželstva sa princezná Diana pokúsila o samovraždu.

zima 1985 - Uskutočnila sa prvá oficiálna cesta Charlesa a Diany do USA. Prezident Reagan uskutočnil na ich počesť galavečer v Bielom dome. Išlo o spoločenskú udalosť roka.

Rok 1986 - Charles obnovil svoj vzťah s Camillou Parkerovou Bowlesovou, ženou, o ktorej sa neskôr vyslovil ako o "svojej životnej láske". U Diany sa vyvinuli poruchy spojené so zoštíhľujúcimi kúrami (bulimia nervosa). Kráľovská dvojica si plnila svoje verejné povinnosti, ale v súkromí viedla čoskoro oddelený život.

29. marca 1992 - umrel Dianin otec Earl Spencer. Jeho smrť Dianu veľmi zasiahla.

jún 1992 - Noviny Sunday Times zverejnili úryvky z knihy Andrewa Mortona "Diana, jej skutočný príbeh". Kniha hovorí o zlom stave Dianinho manželstva s Charlesom, o Dianiných obavách, jej ochorení na bulímiu a niekoľkých pokusoch o samovraždu.

9. decembra 1992 - Britský premiér John Major oznámil v parlamente oficiálne rozchod Charlesa a Diany. Dôvodom boli povahové nezhody.

13. januára 1993 - V austrálskom časopise pre ženy New Idea vyšlo úplné znenie šesťminútového telefonického rozhovoru s veľmi intímnym obsahom medzi Charlesom a jeho dávnou priateľkou Camillou Parker-Bowlesovou z roku 1990. Vyskytli sa domnienky, že kráľovský britský pár systematicky odpočúvala britská tajná služba MI 5.

29. júna 1994 - V televíznom rozhovore sa princ Charles priznal k pokračujúcemu vzťahu s Camillou Parker-Bowlesovou a k nevere voči Diane. Vyhlásil, že svoje manželstvo považuje za nevydarené.

október 1994 - V knihe Zaľúbená princezná opísala autorka Anna Pasternaková ľúbostný vzťah medzi princeznou Dianou a jej osobným strážcom a učiteľom jazdenia Jamesom Hewittom. Rozprávaním si Hewitt údajne privyrobil okolo 875 000 mariek (cca 437 000 eur).

20. novembra 1995 - V rozhovore pre televíznu stanicu BBC priznala princezná Diana dobrodružstvo s Jamesom Hewittom. Otvorene hovorila aj o psychickom trápení počas nešťastných rokov v manželstve, o pokusoch o samovraždu. Vyjadrila pochybnosti voči kráľovskej rodine a zapochybovala aj o tom, že jej manžel princ Charles preberie voľakedy britský trón.

18. decembra 1995 - Kráľovná Alžbeta II. požiadala svojho syna princa Charlesa a princeznú Dianu, aby ukončili svoje manželstvo. Charles s touto požiadavkou súhlasil okamžite, Diana si vyžiadala tri mesiace na rozmyslenie.

28. februára 1996 - Diana súhlasila s ukončením manželstva s princom Charlesom a nazvala tento deň najsmutnejším dňom svojho života.

15. júla 1996 - Príslušný súd v Londýne rozviedol 15-ročné manželstvo Charlesa a Diany. Diana získala usadlosť v hodnote 17 miliónov libier, ale zbavili ju titulu "Vaša kráľovská Výsosť".

január 1997 - Počas svojej návštevy v Angole demonštrovala Diana svoj odpor proti používaniu nášľapných mín a žiadala celosvetový zákaz týchto zbraní.

31. augusta - Diana sa smrteľne zranila pri automobilovej nehode v Paríži iba niekoľko hodín pred plánovaným návratom do Veľkej Británie. Pochovali ju v rodinnom sídle Spencerovcov, na malom ostrovčeku v strede jazera.


SkryťVypnúť reklamu

Autor: rob

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 766
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 672
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 096
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 766
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu