Muža, ktorý mal riadiť podvodné vyplácanie odpočtov košickým daňovým úradom, zastrelili. Nikdy nepovedal, pre koho pracoval.
KOŠICE. Kto v skutočnosti získal takmer dvanásť miliónov korún, ktoré v rokoch 1998 a 1999 na základe neoprávnene uplatnených nadmerných odpočtov DPH vyplatil Daňový úrad Košice IV, zostane navždy neodhalené.
Od Kolomana Horvátha, ktorý vystupoval ako organizátor podvodov, to polícia nezistí. Už v čase, keď rozbehla vyšetrovanie a začala po ňom pátrať, bol totiž niekoľko rokov mŕtvy.
Vyplýva to z uznesenia, ktorým Krajská prokuratúra v Košiciach v júni stíhanie Horvátha zastavila.
Muža z Lučenca s prezývkou Kálmi polícia obvinila v roku 2003. Tvrdila, že riadil rozsiahlú daňovú trestnú činnosť, na ktorú ako biele kone využíval troch nezamestnaných mužov zo svojho rodného mesta.
Nepodnikali, len podpisovali
„Vysvetlil im podmienky a spôsob podnikania v rámci pôsobnosti Daňového úradu Košice IV, zorganizoval ich prihlásenie k trvalému pobytu v Košiciach, kde v skutočnosti nebývali, vydanie živnostenského oprávnenia s registráciou mesačného platcu DPH a zriadenia podnikateľského účtu v banke. Podľa jeho návodu obvinení vypisovali daňové priznania a neoprávnene uplatňovali vrátenie nadmerných odpočtov,“ opisovali policajné obvinenia.
Opierali sa o výpovede fiktívnych živnostníkov. Muži priznali, že s ničím nepodnikali, len podpisovali a podávali na daňovom úrade doklady, ktoré im nosil Kálmi.
V domoch a bytoch v Košiciach, kde mali prihlásené trvalé bydlisko, nikdy neboli.
Ich úloha končila, keď v banke vybrali peniaze od daňového úradu a hneď ich všetky odovzdali Horváthovi. Dostávali za to odmenu od 15- do 20–tisíc korún mesačne.
Polícia zdokumentovala 19 skutkov podvodného uplatnenia nadmerného odpočtu s celkovou škodou na štáte viac ako 11,860 milióna korún (vyše 393–tisíc eur).
Zastrelili ho v roku 1999
Horvátha vyšetrovateľ v roku 2005 vylúčil na samostatné konanie, lebo sa nevedelo kde je. Jeho družka nahlásila, že je nezvestný ešte v auguste 1999. Kálmi zmizol krátko po tom, ako košický daňový úrad vyplatil posledný odpočet.
Jeho kostru policajti vykopali vlani novembri v katastri obce Zacharovce pri Rimavskej Sobote.
édiá vtedy informovali, že ilegálny hrob im ukázal Karol Bodoky a vypovedal, kto Horvátha zastrelil.
S políciou začal spolupracovať na objasnení viacerých starých vrážd v dunajskostredskom podsvetí, keď skončil vo väzbe pre obvinenie z vydierania.
Úrad boja organizovanej kriminalite nechce povedať, či pri vyšetrovaní vraždy Horvátha preveruje aj súvis s daňovými podvodmi.
„Prebiehajú procesné úkony, preto nie je možné poskytnúť informácie,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Pred súdom len biele kone
Súdny proces s bielymi koňmi Horvátha skončil v novembri 2010. Dvom Krajský súd v Košiciach vymeral nepodmienečné tresty mimoriadne znížené pod dolnú hranicu sadzby, čo odôvodnil neprimeranou dĺžkou trestného stíhania.
Od potrestania tretieho, Róberta Ďurinu, súd upustil, lebo si už odpykáva 24 rokov väzenia za vraždu krupierky, ktorú v roku 2007 vyviezol na poľnú cestu a podrezal, aby zakryl lúpež v lučeneckej herni.
Viacero okolností prípadu nasvedčovalo, že v čase skutkov 28–ročný Horváth tiež len plnil príkazy iných.
„Skutočných organizátorov sa nepodarilo zistiť. Preverovali sa viaceré podozrenia, ale bez konkrétneho výsledku,“ povedal zdroj, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní prípadu.
Horváth pred smrťou nežil ako človek, ktorý za necelý rok prišiel k hotovosti dvanásť miliónov korún.
Týždenník Plus 7 dní o ňom minulý rok napísal, že si zarábal predajom drog na diskotéke v Rimavskej Sobote a topil sa v dlhoch.
Kontrolóri na fikciu neprišli. Nestíhali ich
Sprostredkovanie obchodu a marketingový prieskum. To boli služby, za ktoré podľa daňových priznaní traja živnostníci Kolomana Horvátha platili stotisíce korún. Na ich základe si uplatňovali vrátenie nadmerných odpočtov DPH.
KOŠICE. Podľa skúsenosti daňových úradov pri tomto type komodít okamžite vzniká podozrenie, že transakcie sú fiktívne.
Kontrolóri Daňového úradu Košice IV Rastislav Laseník a Marián Hríb v rokoch 1998 a 1999 kontroly živnostníkov uzavreli tak, že žiadne nedostatky nenašli.
V roku 2002 pre viaceré nezrovnalosti oprávnenosť odpočtov znova preverila kontrolná skupina Daňového riaditeľstva. Zistila, že zdaniteľné plnenia sa neuskutočnili.
„Daňové subjekty neboli schopné predložiť žiadne účtovné doklady ani doložiť predmet činnosti a vysvetliť, na základe čoho si uplatňovali nadmerný odpočet. Nevedeli uviesť žiadneho obchodného partnera... Zistilo sa, že v kontrolovanom období nemali žiadne príjmy ani výdavky zo živnosti,“ zneli závery kontroly.
„Mal som len niečo podpísať a odniesť na daňový úrad... Nadmernému odpočtu DPH som vôbec nerozumel, iba som opísal to, čo mi predložil Kálmi. Dal mi aj doklady, ktoré som predložil pri kontrole daňovým pracovníkom. Potom som mu ich vrátil,“ hovoril na súde jeden z nastrčených živnostníkov.
Stíhali ich za iné
V Horváthovom prípade Laseníka a Hríba polícia nestíhala, boli len svedkami. Približne v tom čase už ale boli obvinení z toho, že cez nastrčené osoby založili firmy a potom na daňových odpočtoch, ktorých oprávnenosť sami kontrolovali, obrali štát o takmer dvadsať miliónov korún.
Krajský súd v Košiciach v máji bývalých daniarov odsúdil za podvod a zneužívanie právomoci verejného činiteľa na štyri roky väzenia. Rozsudok ešte nie je právoplatný.
Laseník si však už odsedel niekoľko mesiacov za to, že v roku 1999 skúšal podplatiť sumou 750–tisíc korún dvoch košických kriminalistov, ktorí podozrenia z podvodov preverovali.
V čase, keď sa stali skutky, za ktoré bol stíhaný Horváth a odsúdení daňoví kontrolóri, bol riaditeľom Daňového úradu Košice IV Jozef Orinin.
Vo všetkých trestných veciach vypovedal len ako svedok. Obvinený bol raz, v roku 2001. Polícia tvrdila, že zariadil, aby dvom podnikateľom jeho úrad vyplatil odpočty za 16 miliónov korún, hoci na ne nemali nárok.
Súdy Orinina oslobodili s tým, že skutky nie sú trestnými činmi.
rok, krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári