Premena penziónu na sociálne zariadenie spred 10 rokov je podľa riaditeľa príčinou, že si seniori stále nezvykli púšťať zamestnancov do svojich izieb. Reagoval tak na prípad pani Gabriely, ktorá ležala v izbe mŕtva tri dni. Tá sa tam však nasťahovala iba pred šiestimi rokmi.
KOŠICE. Vedenia mesta ako zriaďovateľa sme sa pýtali, akú zodpovednosť a dôsledky vyvodí z kauzy úmrtia klientky a či dôjde v Stredisku sociálnej pomoci mesta Košice prípadne aj k personálnym zmenám.
Podľa hovorkyne mesta Martiny Viktorínovej v tomto štádiu nezvažujú žiadne kroky voči riaditeľovi ani pracovníkom.
„Systém fungoval spoľahlivo 10 rokov až doteraz. Kontrolovali sme interné predpisy strediska a tie neboli porušené. Ešte si však musíme počkať na výsledky vyšetrovania,“ povedal nám včera primátor Richard Raši (Smer-SD).
Riaditeľ sa odpovediam na otázky vyhol
Riaditeľa strediska Jána Valka (na snímke) sme oslovili s otázkami, prečo nezisťovali, čo je s pani Gabrielou, ktorá sa do jedálne nedostavila už niekoľko dní.
Zaujímalo nás tiež, ako často ju navštevoval a kontroloval personál zariadenia, keďže jej deti tvrdia, že pre matku vyslovene žiadali častejšie kontroly.
Valko na to neodpovedal. Ani na to, či si myslí, že stredisko pochybilo a je spoluzodpovedné ak už nie za úmrtie, tak minimálne za neskoré nájdenie nebohej dôchodkyne.
Na vine sú podľa Valka klienti
Riaditeľ Korzáru poskytol stanovisko, v ktorom tvrdí, že zariadenie bolo na domov dôchodcov transformované z domu – penziónu pre dôchodcov, ktorý poskytoval výlučne ubytovanie a jeho obyvatelia nemuseli odoberať ostatné služby. A v tom podľa neho spočíva kameň úrazu.
„Niektorí klienti si dodnes nedokázali zvyknúť na zmenený typ poskytovanej sociálnej starostlivosti a odmietajú služby: nezúčastňujú sa spoločných činností, neodoberajú stravu päťkrát denne, stravovanie im vyzdvihujú iní klienti, vymieňajú zámky na ubytovacích jednotkách, od ktorých kľúče odmietajú poskytnúť zamestnancom. Vyslovene si neželajú vstupovanie zamestnancov do ubytovacích jednotiek s odôvodnením, že narúšajú ich súkromie. Pri takomto prístupe klienti riskujú, že v prípade smrti budú nájdení až po niekoľkých dňoch, tak ako sa to stalo aj v prípade pani Gabriely. Pochopiť, že poskytované služby sú pre nich a sú potrebné, je výlučne v ich záujme.“
Nevysvetlil, prečo tým argumentuje pri tomto konkrétnom prípade. Zariadenie totiž bolo pretransformované už v roku 2002 a pani Gabriela v ňom bývala až od roku 2006. Dovtedy nebývala v žiadnom type opatrovateľského zariadenia.
Preto sa jej spomínané problémy s prispôsobovaním sa novému systému nemohli týkať.
Zmena príde neskoro
Nešťastná udalosť predsa len prispela k zavedeniu nového systému kontroly klientov v mestskom stredisku, potvrdil Valko.
„Až do tohto prípadu sme mali záujem zladiť poskytované sociálne služby so želaniami klientov. Na základe posledných skúseností však zavedieme nové pravidlo – ak klient vynechá tri poskytované jedlá v rade (raňajky, obed, večera), budeme otvárať ubytovacie jednotky aj proti jeho vôli. Chceme tým zamedziť špekuláciám, klamstvám a neodôvodneným obvineniam, že zanedbávame svoje povinnosti.“
Marek, syn nebohej pani Gabriely, túto zmenu kvituje. „Dobre, že sa rozhodli zaviesť toto nové pravidlo. Pre nás je to však už neskoro. Mali na to myslieť aj predtým.“
Prípad po zadokumentovaní vyšetruje Obvodné oddelenie PZ Košice Staré Mesto ako prečin usmrtenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári