V pondelok totiž magistrát prevzal do užívania a hneď aj odovzdal Rómom bytovku, ktorá vyrástla na mieste jedného zo zbúraných panelákov.
Keď dal magistrát v roku 2009 pokyn na zbúranie jedného z panelákov na Luníku IX, takmer nikto netušil, že po čase padne búracím mechanizmom za obeť ďalší. Narušená statika však spôsobila, že v záujme ochrany zdravia obyvateľov, hoci si sami rozoberali strechu nad hlavou, bude treba zlikvidovať ďalší panelák. A všetko nasvedčuje tomu, že do konca roka 2012 zmizne z mapy mesta aj tretí.
"Predpokladajúc, že ak bude búranie pokračovať týmto tempom, nebude mať čochvíľa polovica obyvateľov sídliska kde bývať, museli sme prijať isté opatrenia," vysvetlil nám vedúci oddelenia magistrátu pre riešenie rómskej otázky Ing. Koloman Skínhed. "Do mesta sme Rómov asimilovať nechceli, veď kto z nás by chcel mať za susedov hoci len jednu z mnohopočetných rodín... Nič iné nám nenapadlo, preto sme museli zo zlých riešení vybrať to najmenej bolestivé. A to, postaviť 'lunikárom' nové domy."
Pozháňať peniaze na takýto zjavne nákladný projekt sa napokon ukázalo ako veľmi jedoduché. "Keď sme čelným predstaviteľom štátov západnej Európy naznačili, že ak nám nepomôžu, počerní 'bezdomovci' z Luníka IX si to nasmerujú k nim, okamžite sa v ich rozpočtoch našli rezervy na pomoc Slovensku," pokračuje K. Skínhed. "Peňazí sa napokon na osobitnom účte ROMA AID nazbieralo toľko, že sme namiesto pôvodne uvažovaných skladačiek z kontajnerových blokov mohli postaviť celý panelák. S výťahom, kuchyňami so zabudovanými linkami či plastovými oknami."
Je chvályhodné, že na výstavbe sa pomocnými murárskymi prácami podieľali aj samotní Rómovia. Najmä šesťčlenná partia okolo Dežiho Lakatoša, súťažiaca o titul Brigáda rómskej práce, sa šla od roboty pretrhnúť a na stavbe odlopatovala spolu 12 hodín. Čo na tom, že najmä počas nočných zmien sa veľa stavebného materiálu a pracovných nástrojov rozkradlo. Cenila sa najmä ochota a odhodlanie Rómov ukázať gádžom, že aj analfabet vie chodiť do práce, ak vie, že iba na hodinu denne.
Ako sme už v úvode naznačili, deň D pripadol na prvý septembrový pondelok. Primátor ráno slávnostne prestrihol pásku a potom osobne odovzdal 64 kľúčov tým lunikárom, ktorí za uplynulé dva roky prišli o strechu nad hlavou. Vzápätí sa do bytov nasťahovalo približne 1 500 Rómov, ktorí do neskorej noci oslavovali tento vzácny okamžik. Policajti našťastie zasahovať nemuseli, iba záchranka sa otočila sedemkrát, keď bolo treba ratovať najmä hlavy, na ktorých pristáli z okien letiace prázdne fľaše od čuča.
"Samozrejme, nový panelák na Hrebendovej 6 a 8 nie je posledný, ktorý dá magistrát postaviť. Peniaze na účte ROMA AID stále pribúdajú, ak sa ich nazbiera dosť, stavať sa začne aj na mieste čoskoro zbúraného paneláku na Hrebendovej 14 a 16," dodal na záver K. Skínhed.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári