Košičan Matúš Grega, ktorý sa „preslávil“ ako šéf skrachovanej nebankovky AGW a ktorý si v Šaci odpykáva 8,5-ročné väzenie, sa tento týždeň opäť postavil pred súd. Tentoraz čelí obvineniu z trestného činu poškodzovania veriteľa.
KOŠICE. Prípad, ktorý sa mal stať koncom roka 2003, teda už v čase Gregovho trestného stíhania za AGW, vyšetroval Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku. Keďže ten skonštatoval, že nešlo o zločineckú, ale iba organizovanú skupinu páchateľov, prípad napokon skončil na Okresnom súde Košice I.
Na tento týždeň naplánované verejné zasadnutie, na ktorom sa mala prejednať obžaloba, sa však uskutočniť nemohlo. Z deviatich obvinených sa totiž dostavili iba šiesti a absencie boli aj v radoch obhajcov.
Predseda senátu preto musel zasadnutie odročiť na polovicu októbra. Prítomnosť troch obvinených sa súd pokúsi zabezpečiť prostredníctvom polície.
Fiktívny dlh
M. Gregovi kladie prokurátor za vinu, že vytuneloval firmu Daena Milk (DM), ktorej šéfoval. Po vzájomnej dohode s ďalšími štyrmi obvinenými mali zmariť uspokojenie veriteľov krachujúcej spoločnosti DM tým, že jej majetok previedli na nového vlastníka.
Urobiť to mali vyhotovením fiktívnej zmluvy o pôžičke, na základe ktorej si DM požičala od spoločnosti Chemplast 10 miliónov Sk. K prevodu peňazí však nedošlo. Vzápätí si DM objednala od firmy Gostivar dodávku mlieka za 10 miliónov Sk. Hoci zaň papierovo „zaplatila“, ani v tomto prípade k prevodu peňazí nedošlo.
Keďže DM v dohodnutom termíne pôžičku nesplatila, Chemplast expresne rýchlo rozbehol exekúciu. Majetok veriteľa šiel do držby, v ktorej ho za 9,97 milióna Sk získala spoločnosť Non stop u draka.
Táto suma bola vzápätí exekútorkou vyplatená firme Chemplast. Takmer tri desiatky skutočných veriteľov spoločnosti DM nedostalo nič.
Vinu popiera
Kým traja z piatich v tomto skutku obvinených vypovedať odmietli, dvaja toto právo nevyužili.
M. Grega ako majiteľ spoločnosti DM akúkoľvek vinu poprel. O pôžičke od Chemplastu vraj nevedel a za všetko môže piaty obvinený, ktorý peniaze spoločnosti DM utratil pri hazardných hrách.
Tento obvinený sa však s políciou rozhodol spolupracovať. Všetky zmluvy vraj podpisoval na priamy pokyn M. Gregu. Ten mu tento postup vysvetlil tým, že sa takto zmaria pohľadávky veriteľov. Sumu 10 miliónov vraj z Chemplastu neprevzal a ani ju nevyplatil spoločnosti Gostivar.
Okrem tohto obsahuje obžaloba ďalších takmer 10 skutkov, v ktorých je samostatne alebo skupinovo „namočených“ deväť obvinených. Väčšina je z Košíc a východu Slovenska, dvaja od Šale.
Ako fungovala a skončila AGW
Matúš Grega ako konateľ nebankovej spoločnosti AGW uzatvoril od júla 2000 do februára 2002 takmer 35 000 zmlúv o tichom spoločenstve a zmlúv o pôžičke. Spoločnosť napríklad ponúkala ročné úroky do výšky takmer 40 percent. AGW však fungovala na princípe takzvanej pyramídovej hry, keď sa výnosy bez tvorby skutočného zisku až do krachu vyplácali z vkladov ďalších sporiteľov. Poškodiť mal 26 742 klientov, ktorým spôsobil škodu takmer 2,5 mld. Sk (82 984 797 €).
Pôvodne hrozil Gregovi v riadnom procese 12-ročný trest odňatia slobody. V apríli 2008 však uzavrel so Špeciálnym súdom v Pezinku tzv. dohodu o vine a treste, na základe ktorej dostal 8 rokov a 6 mesiacov. Súčasťou trestu bol aj peňažný trest 2 milióny Sk.
rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári