KOŠICE. Každý deň priemerne viac ako štyri živnosti zaniknuté z vlastného rozhodnutia prevádzkovateľa. Takéto časy zažívali minulý rok košickí drobní podnikatelia. Vyplýva to z údajov, ktoré pre Korzár spracovala spoločnosť Slovak Credit Bureau (SCB).
V roku 2011 ukončilo činnosť 1 637 živnostníkov s miestom podnikania v Košiciach. Ide o najviac za posledných osem rokov, odkedy existujú spoľahlivé štatistiky.
Tento rok ich do prvého augustového týždňa nasledovalo vyše 800 fyzických osôb, prevádzkujúcich živnosť.
Rovnaký trend potvrdzujú aj údaje odboru živnostenského podnikania Obvodného úradu v Košiciach. Ten vlani zaznamenal zánik 1 948 živnostenských oprávnení na základe oznámenia podnikateľa.
Číslo je vyššie ako predchádzajúce, keďže zahŕňa i právnické osoby so živnosťou, aj preto, že jeden podnikateľský subjekt môže mať viacero živnostenských oprávnení.
Zistiť presne, či podnikatelia zatvárali remeselné, viazané alebo voľné živnosti, sa nedá.
„Podnikateľské subjekty majú právo ohlasovať viacero živností z rôznych oblastí, či už výroby, služieb alebo obchodu. Na jednom živnostenskom oprávnení je teda uvedených viacero činností z rôznych odvetví hospodárstva,“ vysvetľuje Alena Vaisová, vedúca odboru živnostenského podnikania.
Útlm stavebníctva
Analýzy živnostenského podnikania na Slovensku sa však zhodujú v tom, že ekonomická kríza obrala o zákazky najmä remeselníkov, ktorých zasiahol útlm v stavebníctve a veľké firmy prestali využívať ich služby.
Potvrdzujú to skúsenosti Ervína Boháčika, predsedu košickej zložky Slovenskej živnostenskej komory. „Stavebníctvo je odvetvie, kde je veľké množstvo remeselných živnostníkov, ktorí robia pre veľké firmy. Mnohí končia, lebo im neplatia,“ hovorí.
Podľa neho v Košiciach rušia prevádzky aj živnostníci v službách, najmä reštauračné a pohostinské zariadenia, keďže ľudia ich v kríze navštevujú oveľa menej.
Živnostník: Dobre už bolo
Zlaté časy má za sebou aj partia troch košických živnostníkov, ktorí v inzeráte ponúkajú svoje služby ako „stavební robotníci“. Peter Pitner za nich hovorí, že do Košíc prichádzajú remeselníci z regiónov ako Bardejov, Humenné, či Spišská Nová Ves, kde je ešte menej práce ako tu.
„Idú pritom hlboko pod cenu, niekedy až na polovicu, lebo majú nižšie náklady ako my napríklad na prenájom priestorov. Zákazníci prestali pozerať na kvalitu, zaujíma ich len koľko zaplatia,“ povedal.
Partia sa obáva, že „neprežije“ zimu, kedy stavebné produkcia výrazne klesá. Jeden už preto zanechal živnosť a zamestnal sa v stavebnej firme za podpriemernú mzdu, aby mal aspoň nejaký príjem.
Legislatívna záťaž
Do tohto trendu zapadá fakt, že v rokoch pred krízou (2006, 2007 a 2008) bolo viac živností fyzických osôb v Košiciach začatých ako ukončených. Neskôr až doteraz počet tých, ktorí zavesili živnosť na klinec, prevyšoval počet ľudí, ktorí začali podnikať ako živnostníci.
Hlavná analytička SCB Jana Marková však upozorňuje, že najväčší medziročný nárast zaniknutých živností bol medzi rokmi 2008/2007 (24 percent), a o niečo menej výrazný medzi rokmi 2011/2010 (15 percent).
„Z toho vyplýva, že pravdepodobne väčší vplyv na živnostenské podnikanie majú zmeny v podmienkach prevádzkovania živností spôsobené legislatívnymi úpravami ako zhoršenie ekonomických podmienok z dôvodu krízy,“ povedala.
Subdodávatelia Bratislavy
Ako príklad analytička uvádza zavedenie povinnosti používať elektronické registračné pokladnice na evidenciu tržieb a náklady spojené s prechodom na euro v roku 2008.
Vysoké daňové a odvodové zaťaženie, štátna podpora a stimuly len pre veľké, najmä zahraničné firmy a nevynutiteľnosť práva predovšetkým v súdnych sporoch s neplatičmi faktúr sú hlavné dôvody zániku živností podľa Boháčika.
Pridáva ešte jeden, ktorý je špecifický pre východné Slovensko. „Verejné zákazky tu získavajú prevažne bratislavské firmy, pre ktoré potom subdodávateľsky robia malé miestne firmy a živnostníci za ceny, pri ktorých sa nedá hovoriť o zisku.“
Prechádzajú na s. r. o.?
Aj v Košiciach však platí, že počet všetkých subjektov s platným živnostenským oprávnením celkovo rastie a výnimkou nebol ani minulý rok . Dôvod je pribúdanie firiem, z ktorých nezanedbateľné množstvo podniká na základe živnosti.
Podľa výročnej správy košického obvodného úradu v roku 2011 vzniklo právo k podnikaniu 1064 takýmto právnickým osobám a zaniklo 112.
Ku koncu júna počet všetkých podnikateľských subjektov s platným živnostenským oprávnením, teda fyzických osôb aj obchodných spoločností na území mesta Košice prekročil 30–tisíc.
To naznačuje, že časť živnostníkov so statusom fyzickej osoby si namiesto skončenia podnikania založila jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným. Dôvodmi sú zrejme výhodnejšie daňovo–odvodové pravidlá a to, že živnostníci na rozdiel od firiem ručia svojím osobným majetkom.
Fakty
Živnostníci (fyzické osoby prevádzkujúce živnosť) v Košiciach
Rok Ukončená a začatá činnosť
2005 1394 1357
2006 1159 1448
2007 1056 1204
2008 1310 1368
2009 1366 1061
2010 1427 1213
2011 1637 1257
2012 817 (do 1.8.2012) 743
Zdroj: Univerzálny register plus SR, SCB-Slovak Credit Bureau, s.r.o.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári