Na prvom ročníku tunning zrazu v Rozhanovciach pri Košiciach mohli obdivovať fanúšikovia motorizmu nielen rôzne viac či menej upravené osobné autá, ale aj kuriozitu. Perfektne vybavený kamión so zlatou metalízou. Vozidlo privezené z USA naozaj stojí za to. Na rôzne podujatia s ním jazdí 54-ročný Ladislav Bajus z Košíc a netají svoju hrdosť nad tým, že tento oku lahodiaci kolos vlastní. Súčasťou kamiónu, ktorý má takmer všetko originálne ešte od výrobcu, sú lasery, svetlá, najmä však špeciálna kovová rampa. Na tomto improvizovanom pódiu už vystupovali mnohí dídžeji, speváci, muzikanti. Záujem o vozidlo je v hudobnej bradži taký veľký, že si ho objednávajú rok vopred.
ROZHANOVCE. Nie je to však všetko, čo môže mohutné vozidlo ponúknuť. Zadnú časť návesu, ktorý chcel majiteľ pôvodne zošrotovať, ale neskôr si to rozmyslel, upravil ako bar a kuchyňu.
Návštevníci hociktorého "festu" si vďaka tomu môžu pochutnávať na hot-dogoch, výbornom guláši a iných gurmánskych špecialitkách. Samozrejme, nechýba k tomu ani pivečko, či pre silnejšie nátury i niečo tvrdšie.
"Nuž, tento kamión je Freightliner, so šesťvalcovým motorom Detroit," začal opisovať svoju srdcovku Ladislav.
Za volantom strávil vyše 30 rokov a najazdil viac ako tri milióny kilometrov bez nehody. Teda, ak zanedbáme nejaké tie škrabance.
"Výkon má 580 až 600 koní, rýchlosť je na naše pomery veľmi obmedzená, čiže osemdesiatka. Tie, ktoré používajú ich jazdci pri súťažiach kamiónov na okruhoch či v teréne, ešte aj v tých rokoch čo má, vytiahne bez problémov 130 km za hodinu. Tento môj bol vyrobený v roku 1993. Získal som ho formou dražby, priviezol ako trojročný z Kalifornie, mal vtedy najazdených 600-tisíc km. Dali mi ale ešte záruku na milión kilometrov, čiže dokopy bola záruka na motor 1,6 milióna km. Jazdil na trase Španielsko-Košice, momentálne má už zvládnutých 3,5 milióna km."
Napriek tomuto úctyhodnému číslu nemusel pán Bajus robiť na aute nič podstatné, jediné čo bolo treba spraviť, tak vymeniť vodnú pumpu a štartér. Nič viac.
"Všetko na ňom je ešte stále originál, chrómy a svetlá sa museli prerábať, ale to len preto, lebo americký systém elektriky je trochu iný ako európsky. Oni tam totiž majú dvanásťvoltovú sústavu, bolo to teda potrebné prerobiť na našu. Zadné svetlá takisto nesmú byť na americký spôsob."
Tabuľka Arkansas. Dáva najavo, odkiaľ kamión pochádza. Foto k článku: Veronika Janušková
Špeciálny spojler chráni
Na hornej časti kabíny vodiča sme si všimli jej zvláštny aerodynamický tvar. Vyzeralo to, ako by ktosi prirobil na karosériu obrovský spojler.
Ladislav vysvetlil, že ide o normálnu súčasť kabíny, mimochodom, tá je znitovaná tak, že vyzerá ako nejaký tank.
"Je stavaná tak, že keď dôjde k čelnému nárazu s iným autom, musí ostať priestor medzi volantom a sedadlom vodiča zachovaný, bez akejkoľvek deštrukcie. Nesmie sa zdeformovať. Uprostred kabíny je tunel, ktorý vlastne bezpečnosť vodiča zabezpečuje. Neexistuje teda, aby sa kabína pokrčila. Preto je vyrobená z duralu, odľahčenej ocele a tak znitovaná. Samotný kamion je trojnápravový, avšak jeho celková hmotnosť je necelých sedem ton."
Európsky kamión má o jednu nápravu menej a je približne o tonu ťažší.
"Ten môj má dve nádrže, spolu obsahujú okolo 1 200 litrov nafty. Na európskych cestách spotrebuje okolo 30 litrov na stovku, nosnosť má 56 ton, čím sa nemôže pochváliť žiadny európsky kamión. Freightliner je naším rodinným klenotom, nechali sme si ho, on už si na seba zarobil. Predať a zničiť ho by bolo zbytočné. V Košiciach boli také štyri, sám som ich prerábal, teraz jestvuje už iba tento jeden. Ide naozaj o raritu, využívame ho len sezónne."
Práve preto bol prerobený tak, že jeho súčasťou je i mobilný bar s muzikou, laserami, svetlami a inými vymoženosťami.
Multifunkčný. Kamión slúži aj ako pódium pre hudobníkov, má aj vlastný bar.
Meno mu dávať nechcel
Hore, po bokoch, dole, všade sú dorábané svetlá. Na rozdiel od kamionistov z USA, Kanady a iných krajín, ktorí zvyknú s obľubou dávať svojim strojom mená, pán Ladislav pri našej otázke ohľadom názvu iba záporne krútil hlavou.
"Nie, nie, žiadne meno sme mu nedávali, i keď možno tá zlatá farba k niečomu takému evokuje. Pôvodne bol kamión biely, ale rozhodli sme sa, keďže ide o takú raritu, že ho dáme do 'zlata'."
Ako ale vysvitlo o pár sekúnd neskôr, krásavec americkej proveniencie má predsa meno, dalo by sa povedať, že dokonca až dve.
Najprv ho volali Euphoria truck, neskôr rodina prešla na meno Bajus gold, čiže, Bajusovo zlato. Kamión má za sebou veľmi bohatú služobnú históriu, jeho pán tvrdí, že bol, okrem Ruska, asi všade na svete.
"Dá sa povedať, že ho prebrázdil takmer celý, i keď, ako už bolo povedané, najčastejšie to bolo na trase Košice - Španielsko - Valencia a nižšie položené krajiny."
Ako vysvitlo, Ladislav dokonca ani nie je pôvodným povolaním vodič kamióna. Ako absolvent dopravnej školy najprv začal pracovať v doprave.
Tá mu vraj učarovala na celý život. Svedčí o tom i ďalší kamión, ktorý mal odparkovaný neďaleko Bajus golda. Nádherná tmavomodrá Scania, samý chróm.
"Táto 'V osmička' je už vytuningovaná, dá sa povedať, že so všetkými detailami, vrátane bielej kože vo vnútri. Celá kabína bola do nej prerobená, všetok najhlavnejší tunning totiž musí byť zladený s farbou vozidla. Nedá sa povedať jednoznačne, na ktorý z týchto kamiónov som hrdý viac, ale musím zároveň priznať, že Scania je synova. Jazdia obaja moji synovia."
Po tomto krátkom "odskoku" sme sa vrátili späť k Freightlineru. Mnohých zaujímalo, ako vodič spúšťa plošinu pre umelcov, respektíve, ako ju dáva späť. Dozvedeli sa, že pomocou navijaka.
Lôžko za chrbtom. Pri dlhej štreke si môže pospať.
Obľúbený medzi muzikantmi
"Koľko spevákov či iných umelcov na tejto mojej plošine už vystupovalo, neviem povedať. Väčšinou sú to rôzne country kapely, reperi asi najviac." Musel by vraj mať v hlave mapu, aby to vedel presne.
"Ozvučenie máme celé svoje, lasery takisto. Nemáme absolútne žiadny problém urobiť parádnu laserovú šou, celé je to vlastne rodinný podnik. Pravdou je, ako tu odznelo, že keď nejaká kapela alebo dídžej končí svoje vystúpenie, ihneď si môj kamión rezervujú na akcie, ktoré budú robiť v ďalšom roku. Aby ho mali istý a niekto im ho nevyfúkol. Na každú akciu jazdí so mnou i moja manželka Alenka, ona je vraj tým hlavným šéfom či organizátorom. Pred niekoľkými hodinami sme sa napríklad vrátili zo zrazu vo Svidníku, bolo to tam poriadne husté, prišlo okolo desaťtisíc ľudí."
Pri Bajus golde sa pristavil asi každý, kto prišiel na rozhanovské letisko. My sme mali to šťastie, že sme si mohli vliezť aj do kabíny a pokochať sa jej zariadením.
Prekrásna palubná doska plná prístrojov, o ktorých funkcii sme nemali ani šajnu, bola v tmavohnedej farbe, dokonale imitovala prírodné drevo. I
nteriér prekrásne dopĺňalo bordové čalúnenie. Všade samá páčka, tlačidlo, ručičky, merače hodnôt paliva, oleja či iných, nám neznámych tekutín a mazív.
Za sedadlami vodiča a spolujazdca bol obrovský priestor - ležadlo určené na odpočinok. Vlastne, boli tam dve.
Ako trefne pozanamenal jeden z prizerajúcich sa "tuningáčov", vraj je v kabíne kamióna viacej miesta, ako má on doma v obývačke.
Jeden z jeho kamarátov zas nevedel odtrhnúť oči od masívneho chladiča, svetelnej rampy, alebo dvoch tabuliek umiestnených na prednej kapote. Nápisy na nich: Arkansas a Arizona dávali jasne každému najavo, ktorá krajina je rodiskom úžasnej mašiny.
V súvislosti s muzikou pridal pán Bajus ohľadom svojho "zlatého" tátoša ešte jednu zaujímavosť.
"Na streche kabíny kamióna nájdete maják, ktorý sme si objednali a dali vyrobiť v Anglicku. Keď ho porovnáte s takzvanými diskotékovými guľami, nenašli by ste asi žiadny rozdiel. Keď ho rozsvietime, dokážeme aj pod holým nebom vytvoriť atmosféru ako na hocijakej diskotéke pod strechou."
Perfektne sa to dá vraj využiť pri takzvaných Light šou, keď na tunning zrazoch rozsvietia všetky upravené autá svoje rôznofarebné svetelné nasvietenia podvozkov či iných častí áut.
Nuž a na záver ešte jedna pikoška. Jeden z typov Freightlinerov totiž pozná asi celý svet, predovšetkým malé deti. Stačí si spomenúť na vianočnú reklamu, keď si Santa Klaus na návese "uhýba" z fľaše s osviežujúcim nápojom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári