Slovenskému Prezídiu Policajného zboru ich diplomatickou poštou poslali Angličania. Doklady zhabali osadníkom z východného Slovenska, ktorí na fiktívne deti poberali vo V. Británii sociálne dávky.
KOŠICE. Systém okrádania anglického sociálneho systému bol jednoduchý.
Stačilo si zadovážiť rodné listy s menami neexistujúcich detí, zapísať ich mená do pasov a potom už len inkasovať peniaze.
Priemerne to malo byť okolo 20 anglických libier na dieťa týždenne. (zdroj: internet)
Angličania nepreverujú
Šikovní klamári si do cestovných dokladov zapisovali po dve, tri i viac detí. Využívali, respektíve zneužívali skutočnosť, že Angličania nepreverujú, či vôbec a koľko detí má žiadateľ o peňažné dávky.
„Koncom augusta tohto roka sme obdržali 385 cestovných dokladov, 1 004 matričných dokladov, štyri občianske preukazy a jeden vodičský preukaz,“ uviedla pre Korzár hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. „Britská polícia tieto doklady zadržala pri imigračných a policajných previerkach.“
Keďže nie je vylúčené, že za celým megapodvodom môže byť v pozadí dobre organizovaná skupina, či už v Anglicku alebo na Slovensku, ktorá na tom veľmi dobre zarábala, opýtali sme sa, ako budú orgány činné v trestnom konaní pokračovať vo vyšetrovaní.
„Je potrebné urobiť obsahovú analýzu všetkých dokladov s cieľom určenia ďalšieho postupu vo veci a rozhodnúť o vecnej a miestnej príslušnosti. Z predmetnej veci vyplýva, že môže ísť o podozrenie z trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Výška trestnej sadzby závisí od kvalifikačných znakov v konaní páchateľov,“ dodala Baloghová.
Kus vraj za 100 libier
Podľa našich informácií malo by ísť v poradí už o druhú zásielku zhabaných dokladov Slovákov žijúcich v Anglicku. V tej prvej bolo vraj „iba“ 315 pasov a 396 rodných listov.
„Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach sa danou vecou zaoberá, avšak k prebiehajúcemu vyšetrovaniu vzhľadom na možnosť zmarenia dokazovania nateraz bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ reagoval na našu žiadosť o upresnenie počtu dokladov zaslaných do Košíc a Michaloviec košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Mnohí sa zamýšľajú nad tým, kde mohli podvodníci získať také obrovské množstvo rodných listov.
Údajne už pred niekoľkými rokmi v Anglicku niektorí špekulanti predávali záujemcom čisté slovenské rodné listy po 100 anglických libier za kus.
O koľko obrali anglických daňových poplatníkov „rodičia“ vymyslených detí zatiaľ nevedno, mohlo by však ísť o státisíce libier.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári