Pódium pred Immaculatou hostilo špičkových umelcov z dvoch spriatelených miest v rámci koncertu Dve v jednom, teda dve mestá, v tomto prípade Košice a Praha, jeden koncert. Tradícia ukázať to najlepšie, čo v metropole východu máme, tak úspešne pokračuje.
KOŠICE. Koncertný večer nesúci sa v neustálom prepájaní dvoch miest otvorila Štátna filharmónia Košice skladbou Vltava.
Zoskupenie dirigoval Čech Zbyněk Müller. Neskôr sa predstavil fenomenálny flautista Jiří Stivín, ktorého majstrovstvo oceňovali diváci nielen pod pódiom, ale aj doma, pretože celý koncert sa naživo prenášal na internet.
Najväčší ťahák večera Dan Bárta na pódiu nestál ani tridsať sekúnd a už žal potlesk za potleskom. Početné publikum prekvapil bezchybnou slovenčinou, filozofickými debatami, ale aj neobyčajnými tanečnými kreáciami.
„V Košiciach som asi tretí alebo štvrtýkrát, momentálne tu v spojitosti s tým, že na budúci rok ste Európskym hlavným mestom kultúry, cítim veľké nadšenie. A tak to má byť, každé mesto, ktoré sa chce zviditeľniť a získať peniaze z Európskej únie, robí správnu vec,“ neskrýval nadšenie z aktivít mesta Dan Bárta.
Okrem skladieb so svojím zoskupením Ilustratosphere spevák predstavil niektoré kúsky z tvorby v netradičnej orchestrálnej úprave, čerešničkou jeho vystúpenia bolo dueto s Katkou Koščovou, čím sa opäť symbolicky prepojilo Slovensko s Českou republikou.
Tehotná speváčka na záver večera odspievala skladby, ktoré svojím tancom podporili dvaja mladí tanečníci. Milovníci funk-rocku si na svoje prišli pri vystúpení dynamickej kapely J.A.R.
Aj v Košiciach máme Prahu
Nápad spojiť dve mestá jedným koncertom vznikol pred troma rokmi.
„Cieľom bolo podporiť informovanosť verejnosti o snahe Košíc získať titul a prezentovať umelcov pôsobiacich v Košiciach a v regióne. Prvý koncert sa uskutočnil na jeseň 2007, tesne pred prvým kolom súťaže,“ pripomenula dramaturgička koncertu Jana Šargová.
Netradičné spojenie muzikantov už prebehlo s Bratislavou a Prešovom. No po prvýkrát si organizátori trúfli zájsť po partnerstvo za hranice našej krajiny.
Na Prahu padla voľba aj preto, že má s Košicami veľa spoločného. V Košiciach máme Malú Prahu, sú ňou byty na terajšej Letnej ulici, Košický zlatý poklad zachránili práve v Prahe, v Košiciach sídlila československá vláda a hádam najvýznamnejším spojením medzi týmito dvomi mestami je, že Košice začiatkom mája 1945 nahradili Prahu na poste hlavného mesta.
„Spoločným koncertom chceme posilniť umeleckú spoluprácu dvoch Európskych hlavných miest kultúry – bývalého, ktorým bola Praha v roku 2000 a budúceho, ktorým budú v roku 2013 Košice,“ uviedol umelecký riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Vladimír Beskyd.
Exportujme to dobré
Takto by sa v skratke dal prezentovať zámer autorov projektu Putujúce mesto. Snažia sa ukázať Košice svetu najmä cez jedinečnú kultúru. Vladimír Beskyd má jasnú víziu:
„Chceme vyviesť značku mesta do zahraničia a najlepšie sa to deje práve cez umenie, takže nielen sem doviesť špičkové umenie, ale aj to naše spropagovať za hranicami. Takto sa nám to podarilo už s mestami ako sú Berlín, Budapešť, Krakov či Viedeň.“
Ostatná zastávka Putujúceho mesta bola práve v Prahe a prebehla začiatkom septembra. Košice sa v Slovenskom inštitúte v Prahe snažili ľuďom predstaviť nášho rodáka Sándora Máraiho. Vychádzali pritom z hesla: „Čo je Sándor pre Košice, to je Kafka pre Prahu“.
Najbližšie zastavenie bude 19. septembra v poľskej Varšave, kde sa predstaví dvojica mladých fotografiek Michaela Knížová a Alex Bočeková. Do konca roka našu kultúru spozná aj Marseille či Maribor a projekt vyvrcholí vianočným koncertom v Bruseli.
Autor: mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári