KOŠICE. Stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý v SR pripadá na 9. augusta.
„Pripomíname si desaťtisíce nevinných obetí násilia,“ uviedol Ladislav Rovinský zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc.
Vláda Slovenského štátu vydala 9. 9. 1941 Židovský kódex o právnom postavení Židov, ich spoločenskej a hospodárskej degradácii. O rok neskôr sa začali deportácie do vyhladzovacích táborov.
„Nariadenie zásadne obmedzovalo občianske, náboženské a základné ľudské práva Židov. Bolo vypracované podľa nacistického vzoru a patrilo medzi najtvrdšie v Európe.“
Pamätník v nedohľadne
V roku 1944 sa museli košickí Židia povinne hlásiť v miestnej tehelni, prišlo ich tam 14–tisíc. Prvý zo štyroch transportov do táborov začal 15. mája, posledný 2. júna. Cez Košice prešlo takmer 140 vlakov smrti, z takmer 12–tisíc košických Židov prežilo besnenie nacistov len 2–tisíc.
Spolok, ktorý je súčasťou iniciatívy Občania občanom, vyhlásil v roku 2009 verejnú zbierku na pamätník košickým obetiam holokaustu. Mal by stáť práve pri synagóge na Puškinovej ulici. Žiaľ, doteraz sa podarilo vyzbierať len čosi viac ako 3 550 eur, na pamätník treba niekoľkonásobne viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári