KOŠICE. Oprava dvoch zvonov trvala tri týždne a stála takmer 3400 eur.
"Zvony, ktoré sú z 18. a 19. storočia, sa podarilo po rokoch zrekonštruovať vďaka pomoci našich veriacich, najviac pomohol súkromný darca," uviedol jasovský opát Ambróz Martin Štrbák.
"Máme veľmi príjemné reakcie od ľudí. Naši veriaci intenzívne očakávali opätovné spustenie prevádzky zvona, ktorý symbolizuje hlas Boží a zvoláva veriacich k modlitbe, respektíve, ktorý ich upozorňuje na zastavenie sa," dodal.
Košičanom a návštevníkom mesta sa z niekdajšieho jezuitského či univerzitného kostola, dnes Kostola Najsvätejšej Trojice, opravené zvony ozývajú pravidelne o 7.00, 12.00 a 18.00 h.
"Trikrát za deň sa z južnej veže nášho kostola ozve zvuk mohutného zvonu Sv. Štefana Uhorského, ktorý patrí medzi najväčšie košické zvony. Spolu s menším zvonom sa tak zapoja do pravidelného zvukového koloritu mesta," konštatoval opát jasovských premonštrátov.
Hoci sa kedysi zvonilo ručne, v súčasnosti sa zvony spúšťajú elektricky. Ich odbíjanie dodnes zvoláva veriacich k základným duchovným aktivitám dňa, či liturgického času počas roka a má aj svoje teologické opodstatnenie - ako služba a tradícia, ako súčasť liturgie, či ako duchovný úkon.
Jezuitský kostol, postavený v rokoch 16711681, mal pôvodne tri zvony, tie sa však počas požiaru v roku 1793 úplne zničili.
Terajší veľký zvon sv. Štefana Uhorského patriaci k najväčším zvonom v Košiciach, odlial v roku 1871 zvonolejár Ignáz Hilzer vo Viedenskom Novom Meste. Jeho dolný priemer je 149 cm, výšku má 110 cm, ladenie v tóne Gis.
Menší zvon slúžil zrejme ako umieračik, odliali ho v roku 1796 na neznámom mieste, neznámy je aj jeho autor. Dolný priemer má 48 cm a výšku 37 cm, ladenie v tóne C.
Jasovský rád premonštrátov, ktorému kostol patrí, realizuje viacero opráv a rekonštrukcii nielen na kostole, ale aj v kláštore v Jasove, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári