Asi 2-tisíc podpisov už majú petičiari. Obviňujú DPMK z demagógie a podozrievajú ho, že likvidáciou trolejbusov čistí priestor súkromnej firme. Účelové, tendenčné - kontruje podnik.
KOŠICE. Plány DPMK zrušiť trolejbusy a zveriť prevádzku autobusov súkromnej firme (oba môžu byť realitou od roku 2014) spolu súvisia - vyhlásilo včera na tlačovke občianske Združenie na podporu ekologickej dopravy.
Získalo za 2 dni asi 2-tisíc podpisov za záchranu trolejbusov. Petíciu rozbehli ako reakciu na návrh podniku. Poslanci rozhodnú v pondelok.
Združenie označilo argumenty DPMK o neekonomických trolejbusoch za demagogické. Naznačilo, že môže ísť o súkromné záujmy budúceho externého partnera, ktorý nechce trolejbusy, len ich areál na Hornádskej. DPMK to odmieta ako tendenčné vyjadrenie.
„Máme informácie, že tým externým partnerom sa má údajne stať slovenská finančná skupina,“ povedal šéf petičného výboru Martin Krištof. Bližšie nešpecifikoval.
Napríklad vlani testoval DPMK autobusy i elektrobus z českej firmy SOR Libchavy, ktorej strategickým partnerom je J&T.
DPMK: Čakáme ponuky...
„Budúci týždeň príde elektrobus z firmy z Číny, predpokladám, že sa ozve čínska finančná skupina. Potom aj elektrobus Solaris z Poľska, očakávame, že sa ozve poľská finančná skupina. Ak budeme testovať iné vozidlá, čakáme ponuky ďalších finančných skupín z celej Európy,“ ironizoval šéf DPMK Juraj Hrehorčák. Chce, aby im združenie svoje tvrdenie o finančnej skupine zdokumentovalo.
Na otázku, či partnerom by sa v súťaži mohla stať i firma, ktorá dnes nikde žiadnu verejnú dopravu neprevádzkuje, Hrehorčák reagoval, že o kritériách už majú predstavy. Neprezradil ich.
Petičiari: Trolejbusy zavadzajú
Na Hornádskej má DPMK trolejbusovú halu, parkujú tam trolejbusy i časť autobusov. Združenie tvrdí, že pre súkromníka je to lákavý areál s už vybudovaným zázemím, ktorý možno po likvidácii trolejbusov premeniť na priestory pre nového autobusového prevádzkovateľa.
„Trolejbusové dielne na Hornádskej určite zavadzajú, budú tiež potrebovať niekde umiestniť novú plničku CNG pre nové autobusy,“ naznačil Krištof. Podnik takúto úvahu odmieta, označil ju za predčasnú a bezpredmetnú.
„Možno na Hornádskej vznikne i nový súkromný dopravný podnik. Outsorcovanie autobusov môže skončiť aj skrytou privatizáciou DPMK,“ varuje Marek Tóth zo združenia. Dodal, že súkromník trolejbusy nechce, treba sa starať o vedenie, lepšie zarobia autobusy.
Podnik: Privatizácia nebude
Hrehorčák reagoval, že jediný zámer je, aby externý partner napríklad za 3 roky na vlastné náklady kúpil 150 nových autobusov, prevádzkoval by ich 10 rokov za úhradu od DPMK podľa počtu odjazdených vozokilometrov a po 10 rokoch by sa stali majetkom podniku. Zdôrazňuje, že o cestovnom či cestovných poriadkoch by ďalej rozhodovali DPMK a mesto. Privatizáciu vylučuje.
Ekonomický riaditeľ DPMK Martin Jaš doplnil, že podnik chce perspektívne presťahovať na Hornádsku i autobusy z VŠA, no trolejbusy im tam vôbec neprekážajú.
Troleje zatiaľ nechajú
Krištof pripomína, že vybudovanie trolejbusovej dopravy v Košiciach stálo v 90. rokoch 387 miliónov korún (13 miliónov eur) zo štátneho rozpočtu: „A teraz za peniaze Košičanov trolejové vedenie zlikvidujú a predajú za šrotovú cenu?“
Hrehorčák informoval, že vedenie ešte neodstránia: „Vo Viedni uvažujú, že využijú vrchné vedenie metra na dobíjanie nových 150 elektrobusov. Aj v Košiciach môže trolejové vedenie plniť iné účely. V horizonte 5 rokov budeme tiež uvažovať o elektrobusoch.“
Združenie chce v pondelok poslancov informovať o petícii, žiadať stiahnutie návrhu zrušiť trolejbusy a otvorenie serióznej odbornej diskusie o MHD. „Čo sa teraz šije, zaváňa kdečím, trolejbusy sú brzdou procesu outsorcingu, tak sa ich idú zbaviť,“ vraví Tóth.
Analýza až po rozhodnutí
Podľa Jaša by chceli trolejbusy zrušiť, aj keby autobusy ďalej prevádzkovali sami. DPMK tvrdí, že trolejbusový vozokilometer je drahší ako autobusový. Združenie hovorí, že náklady na prepravu osoby na km trolejbusom sú nižšie ako autobusom. Obe strany sa obviňujú, že každý porovnáva ukazovateľ, ktorý sa mu hodí.
Petičiari žiadajú namiesto rušenia dobudovať trolejbusový okruh, čo sľuboval primátor Richard Raši (Smer). DPMK tvrdí, že mesto nemá peniaze a chcú sa sústrediť na ekologické električky.
Podnik informoval, že si dal vypracovať Výskumným ústavom dopravným v Žiline nezávislú analýzu ďalšieho vývoja trolejbusovej dopravy s dôrazom na ekonomiku a ekológiu. Podľa Jaša môže byť hotová do mesiaca a hoci poslanci majú rozhodnúť už v pondelok, využijú ju.
Areál na Hornádskej. DPMK tvrdí, že trolejbusy tam nikomu neprekážajú. Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári