KOŠICE. Najväčší celoslovenský štrajk učiteľov od roku 2003 prehrmel okolo Strednej odbornej školy technickej v Košiciach bez väčšieho vzrušenia.
Učitelia, majstri odborného výcviku i žiaci naplno zarezávali, fungoval aj študentský domov a jedáleň.
Len v okne pri vrátnici sa zamestnanci na papierikoch formátu A3 nesmelo dožadovali dôstojných platov.
Z 25 stredných škôl na území mesta, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, bola jediná, kde nikto proti dlhodobo zanedbávanému systému školstva, permanentnému experimentovaniu a spoločensky či finančne podceňovanému povolaniu neprotestoval.
V Košiciach dnes štrajkovalo okrem stredných škôl aj všetkých 36 základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto.
V ústrety žiakom
Škola, ktorá vychováva a vzdeláva viac ako 900 budúcich remeselníkov najmä pre stavebníctvo, patrí k najväčším v kraji. Práve v ich záujme sa podľa slov riaditeľa rozhodli od štrajku upustiť.
„Väčšina žiakov je ubytovaných v internáte. Nemohli sme si dovoliť pustiť ich v stredu večer domov a žiadať od nich, aby sa vo štvrtok večer vrátili,“ vysvetľuje Ján Pituch.
Učitelia a zamestnanci ale podľa neho štrajk podporujú a súhlasia aj s požiadavkami štrajkujúcich. Sami totiž majú obrovské výhrady voči systému vzdelávania.
„Chceme odborné vzdelávanie zabezpečiť na kvalitatívne vyššej úrovni. Normatívy, ktoré boli vytvorené pred pätnástimi rokmi, sú nedobré. Kto ich tvoril asi si neuvedomil, že naši žiaci potrebujú predovšetkým materiál, náradie, mechanizáciu. Nemôžeme predsa vychovávať poloodborníkov!“
Jednohlasne proti
Riaditeľ tvrdí, že odborári v škole jednohlasne súhlasili s vyhlásením štrajku, ale sú proti účasti.
„V uplynulých dňoch sme mali schôdze jednotlivých úsekov, vyjadrili sme solidaritu so štrajkujúcimi. Jeden štrajk ale nepomôže,“ hovorí.
Predseda základnej organizácie odborov Štefan Skyba si myslí, že forma a načasovanie nie sú najšťastnejšie:
„Pocítili by to akurát rodičia a deti, ktoré by museli opustiť internát. A my by sme štrajkovali v škole, nikto by nás nevidel. Takáto forma sa nám nepáči. Tí, čo sa na schôdzach zúčastnili, boli jednoznačne proti.“
Skyba tvrdí, že keby učitelia išli do ulíc, aj ich škola by sa pridala, vhodnejší termín by bol podľa neho piatok, účinnejšie by bolo štrajkovať napríklad počas maturitných skúšok.
Predsa len nie všetci pracovníci súhlasia s rozhodnutím školy. „Na štrajk treba predovšetkým odvahu. Tá nášmu riaditeľovi a šéfovi odporov zrejme chýba,“ povedal jeden zo zamestnancov pod podmienkou zachovania anonymity.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári