KOŠICE. V rovnaké úspechy dúfa košická scéna aj v najbližších mesiacoch. Z hľadiska dramaturgického plánu by už diétnou ako predchádzajúca byť nemala.
„Hoci, stále budeme bez premiér na Malej scéne, ktorá je v rekonštrukcii,“ vraví Himič.
Pod jeho vedením pripravuje divadlo v najbližších mesiacoch osem nových predstavení.
„V činohre to budú štyri inscenácie postavené na česko-slovenskej dramaturgii. Objavia sa dva české tituly – jeden klasický a jeden súčasnejší. Slovenskú dramaturgiu budú zastupovať dielo Jonáša Záborského a súčasná hra Karola Horáka na tému košických mučeníkov.“
Najambicióznejší plán má opera, ktorá prichádza s netradičnými titulmi - napríklad so slovenskou premiérou opery F. Poulenca Dialógy karmelitánok. Bonbónikom bude bezpochyby májové uvedenie Rigoletta.
Dve nové predstavenia ponúkne aj balet. Koncom októbra uvedie dielo Zvonár u Matky Božej v choreografii a réžii Jána Ďurovčíka. Na jar sa môžu fanúšikovia tešiť na klasický titul ruskej proveniencie, Čajkovského Spiacu krásavicu.
Operní fanúšikovia majú svoj klub
Okrem dramaturgických noviniek ponúka divadlo aj ďalšie. Napríklad vznik Klubu priateľov opery.
„
Činnosť klubu budú sprevádzať viaceré aktivity. Pred každou premiérou operného súboru sa v poslednom týždni skúškového obdobia uskutoční predpremiérová beseda, na ktorej dostanú členovia klubu odborný výklad o pripravovanej opere a predstaví sa im realizačný tím. Vypočujú si ukážky z pripravovanej premiéry v podaní sólistov opery a zároveň sa budú môcť zapojiť do diskusie s režisérom, dirigentom a ďalšími členmi realizačného tímu, a tak zblízka nahliadnuť do divadelného zákulisia,“ povedala produkčná opery, Nina Rašiová.
Členovia klubu budú mať navyše prednostné právo kúpiť si vstupenky na predstavenia, v ktorých budú účinkovať významní domáci a zahraniční interpreti. „Samozrejme, že im bude tiež poskytnutá zľava,“ dodáva Rašiová.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári