Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Reštaurátorov košického dómu máta Kristova krv

Dóm sv. Alžbety znovu zakrýva z južnej strany lešenie. Tentoraz sa do rúk reštaurátorov dostala južná Matejova veža.

Hárum palicarum. V kapitulnej sakristii musia dať reštaurátori do poriadku aj figurálny výjav trestu troch palíc, ktorým neraz previnilca ubili i na smrť.Hárum palicarum. V kapitulnej sakristii musia dať reštaurátori do poriadku aj figurálny výjav trestu troch palíc, ktorým neraz previnilca ubili i na smrť. (Zdroj: km)

Rekonštrukčné práce, ktoré sú súčasťou projektu Európske hlavné mesto kultúry, sa začali len nedávno a do konca roka musia byť hotové.

Aj keď si myslíme, že o nej už všetko vieme, stále má plno tajomstiev. Monumentálna gotická katedrála je zvonku i zvnútra vyzdobená stovkami jedinečných sôch a ozdobných detailov.

Je len veľmi málo informácií o tom, ako ju stavali, pretože písomné záznamy pohltil viackrát oheň. Na mieste dnešného dómu stál kedysi starší kostol, ktorý obostavali a až nakoniec zbúrali.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten súčasný začali stavať v roku 1380. Nie je známe, kto ho staval, ani kto vyhotovil hlavný oltár. Isté však je, že to boli ozajstní majstri, po ktorých zostali len vysekané značky v kameňoch a symboly na obrazoch, ktoré sa historici teraz snažia rozlúštiť.

Prázdna makovica

„Len veľmi málo nových vecí sa dá ešte teraz objaviť. Dóm je už zo všetkých strán detailne preskúmaný, ale počas reštaurovania nie je vylúčené, že niečo nájdeme. Napríklad kamenárske značky a nápisy. Pre nás je to veľká výzva. Našou prvou úlohou je v rámci rekonštrukcie veže oprava poškodeného kameňa, čistenie a náhrada degradovaného materiálu. Musíme pozastaviť degradačný proces, pretože poškodenia sú už neúnosné a opadávajú kusy pôvodnej kamennej hmoty,“ uviedol Jozef Porubovič zo spoločnosti Villard.

Skryť Vypnúť reklamu

Naozaj ich čosi prekvapilo, ale dosť nemilo. V makovici pod krížom (tam sa dávali odkazy staviteľov pre budúce generácie) nenašli vôbec žiaden odkaz o prestavbe veže. Bola prasknutá a žiadne papiere tam už neboli.

Čas ani nepriazeň počasia však „neodfúkol“ z kameňa odkaz, kedy sa Matejova veža stavala. Ten vyvrátil dohady o tom, že ju stavali oveľa neskôr ako severnú.

„Potešilo nás exteriérové dátovanie, ktoré je veľmi dôležité. Rok 1463 prezrádza, že veže boli stavané súbežne a v rovnakom čase boli položené základy."

Chceli sme to vidieť, ale museli sme sa vyštverať po lešení hore. Je to zážitok zdolávať vežu po rebríku a takmer sa dotýkať neba, rovnako ako úžasný je pohľad na panorámu mesta. Taký sa naskytne aj návštevníkom, keď bude veža hotová, presklená a sprístupnená verejnosti. Zatiaľ to majú dovolené len reštaurátori a holuby.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúmajú, či sa držali predchodcovia originálov

Od svojho vzniku prešla Matejova veža viacerými prestavbami.

„Predpokladáme dosť vážne úpravy v baroku a najmä v 19. storočí, keď bola najviac poznamenaná výmenou architektonických článkov. Poslednou úpravou bolo zastrešenie prilbice veže medeným plechom, ktoré bolo ukončené v r. 1904. Súerbie krajín za vlády kráľa Mateja na vonkajšej stene veže je originálne ešte zo stredoveku. Doplnené bolo v 19. storočí o korunu a mestský erb Košíc. Dnes už nevieme, ako vyzerali, pôvodné sochy na nároží veží, ale sú tam kópie skulptúr z poslednej prestavby. Či sú identické, to sa pokúsime zistiť. Takisto nevieme veľa o chrličoch, či ich urobili podľa stredovekých originálov, alebo nie. Nachádza sa tu veľa kamenárskych značiek. Podľa podpisov predpokladáme, že kostol stavali významní majstri. Nepoviem, že tento patrí Štefanovi (významný košický kamenársky majster – pozn. red.),“ pousmial sa reštaurátor a pokračovali sme v exkurzii.

V dóme sa zmenilo víno na krv

Reštaurátori dúfajú, že sa im podarí objaviť priestor uskladnenia relikvie svätej krvi. Tento zázrak sa odohral ešte v pôvodnom kostole.

„Legenda môže byť sčasti pravdivá. Máme k dispozícii barokový obraz, ktorý zachytáva históriu vzniku krvi. Na podložku pod kalichom nešikovný kňaz vylial víno, ktoré sa zmenilo na krv. Od tohto zázraku sa odvíja celá ikonografia Dómu sv. Alžbety. Chceli by sme tomu prísť na koreň. Pokúšali sa už o to mnohí. Po rozliatí vína obrazec jasne pripomínal ukrižovaného, a to nemohla byť náhoda. Na miesto zázraku prichádzali tisíce pútnikov a uznal ho i pápež.“

Za sto rokov veľa zostarlo

Doteraz posledná obnova Dómu sv. Alžbety sa začala ešte v rokoch 1982-1983. Odvtedy sa stále niečo opravuje.

„Klenby a vnútorné stĺpy dómu sú z 19. storočia, zvyšok je z obdobia stredoveku. Bolo to urobené na dobrej technologickej úrovni, ale nie je možné akceptovať nevhodné postupy, keď sa na vysprávky použilo cementové mlieko. Keď dôjde ku kondenzácii, kameň to poškodzuje, a teraz sa to musí odstrániť a povrchy očistiť. Aj keď je už v kostole dlho zavedená elektrina, ešte aj potom sa používali sviečky, a tak je povrch znečistený aj uhlíkovými usadeninami. Doplniť sa musia tiež žľaby z vonkajšej strany veže, ktoré zachytávali kondenzát z okien. Sú veľmi poškodené alebo odpadli. Za sto rokov veľa vecí zostarlo. Až po očistení zistíme, ako pracovali majstri v stredoveku a ako v 19. storočí,“ hovorí riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Kristína Markušová.

Dóm kedysi hýril farbami

Isté je to, že kým v stredoveku venovali viac pozornosti remeselníckej cti, pri ďalšej prestavbe sa dá pozorovať viac-menej pásová výroba a necítiť ľudský faktor.

V hornej časti Matejovej veže použili taký kameň, ktorý obsahuje soli. Pôsobením vzdušnej vlhkosti vyzrážajú a poškodzujú ho v interiéri nad vstupmi. Takže teraz sa musí odsoliť a zakonzervovať.

„Reštaurátori nachádzajú drobné zrniečka povrchových úprav stien, ktoré boli použité od stredoveku po 19. storočie. Z toho usudzujeme, že interiér bol farebný. Dnes by pôsobil gýčovo, ale taký bol. Bolo iné osvetlenie bez elektriny, iné sklo, takže to vyzeralo ináč. Náterom vlastne kameň chránili pred poškodením,“ tvrdí Markušová. Za hlavným oltárom vznikla po rekonštrukcii malá ukážka toho, akými všakovakými farbami bol dóm namaľovan.

Pôvodne chcel architekt Imrich Steindl pri prestavbe dómu v 19. storočí okrem neogotickej prestavby klenbového systému hlavnej lode prestavať aj Matejovu vežu.

Chcel ju znížiť a ukončiť ju vysokou kamennou čipkou. Bola by však priťažká a statici to nedovolili pre hroziacu deštrukciu vo vnútri dómu.

Prestaval sa iba klenbový systém hlavnej a priečnej lode. Uzavrelo sa to v pôvodnej úrovni a urobila sa iba nová strecha na nedokončenej veži.

Kostol ako „dům holubí“

Pri terajšej obnove zistili reštaurátori. že krov strechy vydržal dodnes a vymeniť treba iba debnenie. Otvorením strechy sa naskytla príležitosť vyčistiť horný priestor, ktorý sa za sto rokov naplnil holubím trusom a kostrami vtákov.

Sú toho riadne kopy. Mimochodom, keď sa opravoval hlavný krov na kostole, zaplnené boli trusom celé klenby až do výšky 6 - 7 metrov.

„Teraz sa vo výklenkoch veže našlo niekoľko unikátnych holubích hniezd, ktoré sú postavené z drôtov a nie z prútia. Dokonca aj z medených, ba použili aj pásovinu. Aj vtáci kráčajú s dobou a stavajú z materiálu, ktorý nájdu. Prekvapením je, že v takej výške sa darí aj papradiu a inej vegetácii,“ povedala šéfka pamiatkarov.

Čo sa týka slávneho chrliča na Matejovej veži, znázorňujúceho opitú kamenárovu manželku, podľa nej socha vyzerala približne tak ako v stredoveku. Zachovala sa totiž fotografia poškodenej sochy a mala podobné črty ženy s grimasou.

Potvrdilo sa aj to, že svorníky v klenbe veže, v ktorých sa stretávajú rebrá, sú len kašírované, teda prefabrikáty, ktoré drží skrutka a zatreté sú cementovým mliekom, a to nie je stredoveké.

Potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým všetky skvosty očistia a vrátia dómu jeho pôvodné čaro a lesk.

3_res.jpg

Novodobí stavitelia. Holuby zmenili stavebný materiál. Hniezda si postavili z medených drôtikov a bývajú v oceľovom skelete.Tie im teraz reštaurátori búrajú. Foto: km


4_res.jpg

Pijanka. O opitej kamenárovej žene sa rozprávajú legendy. Či bola naozaj korheľka, nevedno. Výraz tváre s grimasou prezrádza, že kópia chrliča na Matejovej veži je zrejme podľa stredovekého originálu. Tajomstvo, či znázorňuje manželku majstra, si on odniesol do hrobu. Foto: km

6_res.jpg

Krov vydržal. Stav krovnej konštrukcie veže po odstránení plechovej krytiny bol na počudovanie veľmi dobrý. Stačilo ju očistiť a vymeniť iba jeho časť. Foto: km

dom1veja_res.jpg

Reštaurátori na veži. Na Dóme sv. Alžbety je teraz lešenie na južnej veži, ktorá odkrýva svoje tajomstvá. Foto: Veronika Janušková

severny_vchod_veja_res.jpg

Opravujú každý detail. Reštaurátori kúsok po kúsku čistia kamennú čipku na vstupnej časti dómu Každý centimeter musia opraviť a vrátiť mu pôvodný tvar. Foto: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 2. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 3. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 4. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 8. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 24 910
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 20 262
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 459
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 974
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 697
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 583
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 263
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 048
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 038
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 898
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Polaček stráca podporu poslancov. Do konca roka sa chce stretnúť s každým osobne

Odišiel už aj Saxa. Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.
Strojný vidí chybu aj v tom, že podpora primátora bola v počiatkoch samozrejmá.

Tvrdil, že nesie preplatok za plyn. Dôchodcovi ukradol peniaze na pohreb

Spišiak sa v Košiciach vydával za pracovníka bytového podniku.

Podvodník Ivan Nálepka na krajskom súde.

V zariadení pre seniorov v Snine je pozitívnych 50 klientov

V mestskej nemocnici evidujú desať úmrtí na ochorenie Covid-19.

V Domove pokojnej staroby v Snine je pozitívnych 50 klientov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Diego Maradona s trofejou pre majstrov sveta.

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedala o korupcii

Za rozhodnutím vypovedať nie je zlomená psychika ani iné vplyvy, tvrdí advokát.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Očkovanie bude dobrovoľné, prvé vakcíny by mohli byť už v decembri (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Diego Maradona na archívnej fotografii z roku 2008.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop