ČEČEJOVCE. Kráľovskú aleju slávnostne otvoria dnes o 18. hodine, súčasťou programu je aj koncert historickej hudby festivalu Ars antiqua in via gothica, ktorý sa odohrá v kostolných priestoroch z 13. storočia.
Pri výbere stvárnených panovníkov sme predovšetkým zohľadňovali ich spojenie s naším krajom a skutky, ktoré vykonali v jeho prospech. Drevené sochy v nadživotnej veľkosti približujú kráľov z piatich storočí. Prvým v poradí je Samuel Aba, ktorý tu vládol v 11. storočí a podľa neho nesie meno región Abov.
Posledná je v aleji socha Mateja Korvína, ktorým de facto končí éra stredoveku a nastupuje renesancia. Pri každom panovníkovi sa nachádza základná informácia o jeho živote i prínose pre náš región, tiež o jeho pôvode, čím zvýrazňujeme ich mnohonárodnú pestrosť, priblížil starosta Čečejoviec Július Pelegrin.
Projekt v celkovej hodnote 17.000 eur podporil z programu Terra Incognita aj Košický samosprávny kraj, a to sumou 15.000 eur. Autormi sôch sú sochári Ján Lukács z Moldavy nad Bodvou a Magdaléna Palenčárova z Čečejoviec. Ich diela zdobia už viaceré mestá a obce Slovenska. Odborným konzultantom pre stvárnenie kráľov, ich odevu a zbroje sa stal niekdajší riaditeľ Východoslovenského múzea a spisovateľ literatúry faktu Jozef Duchoň.
Obec Čečejovce sa nachádza na južnom cestnom ťahu do Bratislavy medzi Košicami a Rožňavou. Denne našou obcou prechádzajú tisíce áut, pričom mnohí ani netušia, že na konci Kostolnej ulice sú jedny z najkrajších a najzachovalejších gotických fresiek na Slovensku, upozornil Pelegrin. Ich datovanie siaha až do 14. storočia, sú teda i staršie ako väčšina ostatných a sú aj verejne prístupné. Úloha kráľovskej aleje podľa starostu spočíva aj v možnosti upútať pozornosť turistov a priviesť ich k tomuto unikátnemu dielu, čo je i záujmom programu Terra Incognita, uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári