KOŠICE. Košický samosprávny kraj zabezpečuje cez Stredisko krízovej intervencie ubytovanie pre opustené ženy s deťmi na Adlerovej ulici č. 4. Panelák patrí mestu, župa si od neho byty prenajíma. Platí mu za to ročne 50-tisíc eur.
Útočisko tu nachádza vyše sedemdesiat ľudí, väčšina z nich sú deti. Regionálna samospráva je rozhodnutá do konca roku 2013 toto zariadenie zrušiť a byty uvoľniť.
Panelák obýva aj niekoľko klasických podnájomníkov, ktorí platia za byty bytovému podniku. Kraj svoje rozhodnutie zdôvodňuje problémami, ktoré spôsobuje vzájomné spolužitie medzi nájomníkmi a klientmi strediska.
Jeho hovorkyňa Zuzana Bobriková sa odvoláva aj na to, že sa v bytoch dlhodobo nevykonávali žiadne rozsiahlejšie úpravy. Vysvetlila, že kraj má len istý objem finančných prostriedkov na sociálne služby a príjmy sú v posledných rokoch obmedzené.
Majú obavy
Klientky centra sa obávajú, že ostanú bez strechy nad hlavou. Mária Čižmárová žije na Adlerovej spolu s dvomi dcérami a vnukom. Pri otázke, kam pôjde s rodinou po odchode zo strediska, pokrčí plecami.
„Neviem. Smiešne, že sa v meste rekonštruujú parky, budovy za veľké peniaze, ale pre nás nie sú. Nech si poslanci znížia platy alebo zoberú odmeny. Nemajú robiť zadarmo, ale ani za také peniaze.“
Tridsaťtriročná Žaneta našla na Adlerovej útočisko spolu s tromi deťmi vo veku 13, 7 a 3 roky. O možnom odsťahovaní počula od susediek. „Neviem, čo bude ďalej, nechcem sa nad tým zamýšľať. Teraz sa snažím hľadať si prácu.“
Podľa Bobrikovej sa budú kapacity strediska znižovať postupne. K jeho zrušeniu dôjde koncom roka 2013. Klientkam nájdeme náhradné ubytovanie, ubezpečuje župa.
„Záujem o poskytovanie sociálnej služby v zariadení núdzového bývania je vysoký, zrušené miesta budú nahradené novovytvorenými zazmluvnenými miestami u neverejných poskytovateľov v Košiciach. Samozrejme, je na slobodnom rozhodnutí, či klient ponuku prijme.“
Spisujú petíciu
Kde chce kraj ženy umiestniť, nekonkretizoval. Väčšina sociálnych zariadení je v Košiciach zvyčajne vyťažená. Uvoľnené byty prejdú opäť pod mesto.
Klientky centra sa rozhodli spísať petíciu adresovanú župe a mestu. Žiadajú v nej jeho zachovanie a prevzatie do správy magistrátu. V sprievodnom liste píšu, že plánované zrušenie strediska pre nich znamená „priame ohrozenie existencie a neistotu do budúcnosti. Počty rodín v krízovej situácii neustále rastú a možnosti ubytovania v meste zase ubúdajú.“
Zrušenie krízového centra bude prejednané na najbližšom zastupiteľstve kraja v októbri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári