Košičan, obžalovaný z terorizmu, ostáva za mrežami. Na neverejnom zasadnutí o tom včera rozhodol senát okresného súdu.
KOŠICE. Dva dni potom, ako bol na Okresný súd Košice I doručený spis Košičana, obžalovaného z terorizmu, ho nasledoval aj hlavný aktér. Ladislav K. (32) predstúpil pred senát, ktorý sa zaoberal jeho štvrtou žiadosťou o prepustenie z väzby, v ktorej je od začiatku roka.
Na rozdiel od predošlých, s ktorými jeho klient neuspel, tentoraz obhajca doložil k žiadosti aj tri spôsoby nahradenia väzby, ktoré pripúšťa trestný poriadok. Peňažnú záruku (tzv. kauciu) aj písomnú záruku ponúkli Ladislavovi rodičia. Písomný sľub ponúkol ich syn.
Z dobre informovaného zdroja sme sa dozvedeli, že svoju žiadosť Ladislav zdôvodnil aj zlým psychickým stavom, v ktorom sa posledné mesiace nachádza. Spomenul aj zvažovanie samovraždy.
Senát ani jednu z ponúknutých záruk neprijal. Rozhodol, že Košičan, ktorý je úradne vedený ako bezdomovec (rodičia ho odhlásili z miesta trvalého pobytu, no umožnili mu tam bývať), ostane za mrežami. Minimálne do 1. januára 2013, keď mu uplynie rok väzby (potom sa môže opäť predlžovať).
Ladislav podal sťažnosť, o ktorej rozhodne krajský súd.
Vyholil si hlavu
Vzhľad obžalovaného prešiel výraznou zmenou. Pred pár mesiacmi ešte hustú hrivu čiernych vlasov teraz nahradila takmer holá lebka.
Na otázku, či sa chcel jeho klient podobať väčšine spolubývajúcich alebo je za zmenou zdravotný dôvod (vši), obhajca Ondrej Lučivjanský s istotou odpovedať nevedel. Zopakoval však, že jeho klient znáša väzbu veľmi zle a trpí najmä psychicky.
Dohodu zvažujú
Keďže dozorujúci prokurátor pripustil rokovanie o tzv. dohode o vine a treste, zaujímalo nás, či by o ňu mal záujem aj Ladislav. „Preberali sme s klientom aj túto možnosť. Zatiaľ je v štádiu zvažovania,“ prezradil obhajca.
V prípade, že by obe procesné strany s „dohodou“ súhlasili, spodná hranica trestnej sadzby (20 až 25 rokov alebo doživotie) by sa mohla znížiť o tretinu.
Zo súdneho spisu
Ladislav K. (32) sa dostal za mreže krátko po tom, ako polícia vypátrala, že práve on stojí za výbuchom nástražného systému pred prevádzkou rýchleho občerstvenia Mc Donald's na Ul. protifašistických bojovníkov v Košiciach.
Bomba, ukrytá v odpadkovom koši, explodovala 28. decembra 2011 o 17.30 hod. Našťastie nikoho nezranila a spôsobila iba materiálne škody.
V priebehu vyšetrovania a po domovej prehliadke v rodinnom dome Ladislava vyšlo najavo, že explózia nebola jediná jeho aktivita. Postupne pribúdali obvinenia z ďalších zločinov a prečinov, napríklad všeobecného ohrozenia, nebezpečného vyhrážania či pokusu ublíženia na zdraví. Spolu ich bolo 10 a keďže ich spájal jeden motivačný zámer, nahradené boli jedným pokračujúcim trestným činom terorizmu a zločinom nedovoleného ozbrojovania.
Ladislavovi sa okrem výroby a odpálenia bomby pred McDonaldom kladie za vinu, že si od roku 2009 s cieľom výroby hromadne účinných zbraní zadovažoval a doma zhromažďoval rôzne súčiastky. Napríklad pušný prach, časovače, zábavnú pyrotechniku, klince, olovené guľôčky a podobne.
Za pomoci manuálov potom vyrobil dve „bomby“ s účinkom podobným granátu. Okrem toho si zadovážil tri plynové revolvery, na ktorých vymenil hlavne a prispôsobil ich na streľbu olovenými guľôčkami. Z legálnych expanzných tak vyrobil zakázané strelné zbrane.
Mladíkovi sa tiež kladie za vinu autorstvo a zaslanie viacerých výhražných listov. Ich adresátmi bol majiteľ košickej asanačnej služby Martin K., centrála spoločnosti TESCO Stores v Bartislave a Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach.
Listy však neboli jediné zásielky. Ladislav vyrobil a do kníh umiestnil dva nástražné výbušné systémy, ktoré mali po otvorení explodovať. Knihu Čas žitia a čas umierania zaslal Martinovi K. a knihu Meno ruže centrále Tesco. Našťastie k aktivovaniu iniciačného systému ani v jednom prípade nedošlo.
Jedným z dôležitých úkonov v prípravnom konaní bolo skúmanie Ladislavovho duševného stavu. Kvôli tomu strávil tri mesiace vo väzenskej nemocnici v Trenčíne.
Po skončení pozorovania znalci nepríčetnosť či choromyseľnosť, ktorá by mala vplyv na prípadnú trestnú (ne)zodpovednosť obvineného vylúčili. Odhalili u neho iba poruchu osobnosti so schizoidnými rysmi, ktorá sa u neho rozvinula ako výsledok psychopatického vývoja osobnosti. Znalci však napriek tomu skonštatovali, že Ladislav vedel rozpoznať protiprávnosť a nebezpečenstvo svojho konania a vedel ho aj ovládať.
Na základe posudku znalcov bolo vyšetrovanie ukončené a spis doručený Okresnému súdu Košice I. Obsahuje viac zväzkov a spolu má takmer 2 300 strán. Tie podrobne dokumentujú nielen všetkých 10 žalovaných skutkov, ale okrem znaleckých posudkov obsahujú aj prepisy výsluchov množstva svedkov a samotného obžalovaného.
Podľa prokuratúry z nich vyplýva, že úmyslom obvineného bolo zastrašiť obyvateľstvo a donútiť vládu, aby vykonala také opatrenia, ktoré by obmedzovali usmrcovanie zvierat. Pod svoje aktivity sa podpisoval ako člen neexistujúceho zoskupenia Animals Rights Army.
Ladislav sa striedavo priznal a popieral takmer všetky obvinenia. Jednoznačne stále popieral iba autorstvo výbuchu nástražného systému pred prevádzkou McDonald 's.
Chcel sa pomstiť za psíka?
Svoje konanie zdôvodnil tým, že chcel zabrániť zabíjaniu zvierat a svojimi akciami sa dostať do médií. Listy a knižné bomby mali byť aj pomstou za smrť jeho psíka, za ktorú vinil asanačnú službu.
Skúmaním obsahu Ladislavovho počítača tiež vyšli najavo mnohé zaujímavé okolnosti. Kontaktovanie na slovenských islamistov a zháňanie návodu na výrobu nepriestrelnej vesty s oceľovou výstužou. Mladík zvažoval aj výrobu tzv. mučeníckej vesty, v ktorej chcel spáchať samovraždu v blízkosti majiteľa košickej asanačnej služby.
„Ak by obžalovaný priznal vinu v plnom rozsahu obžaloby, nevylučujem uzavretie tzv. dohody o vine a treste,“ povedal nám dozorujúci prokurátor Gabriel Huszár. V takom prípade by pripadala do úvahy možnosť zníženia dolnej hranice trestnej sadzby (20 až 25 rokov alebo doživotie) o tretinu.
rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári