Hlavný aktér, ktorého stvárnil Jason Statham, sa živil osobným doručovaním zásielok, zväčša však tých rizikových. Málokto vie, že podobnému druhu podnikania sa pár mladíkov venuje aj v Košiciach. Na rozdiel od filmového hrdinu však doručujú úplne iné zásielky a namiesto štyroch kolies im stačia dve.
KOŠICE. Začať v tejto dobe podnikať a dať si za cieľ takú činnosť, ktorá ešte v Košiciach nefunguje, je veru poriadne tvrdý oriešok. A predsa sa ho vlani rozhodli kamaráti Radovan Sidor a Peter Olejník rozlúsknuť.
"Keď sme zvažovali, že začneme podnikať, napadla nám myšlienka nejakej nízkonákladovej firmy, ktorá by kvalitne fungovala a verejnosti by poskytovala zmysluplnú službu, ktorá v Košiciach chýba. Tak vznikol nápad založiť cyklokuriérsku službu na rýchle doručovanie zásielok," spomína Rado na lanské leto.
"Videli sme pozitívne príklady z iných miest na Slovensku či v zahraničí a verili sme, že aj v Košiciach dozrel čas na niečo podobné. Že je mesto dostatočne veľké na to, aby dokázalo cyklokuriérsku službu 'uživiť'. Vedeli sme, že už to po roku 1989 niekto skúšal, no z nám neznámych dôvodov tento projekt v Košiciach skončil. Predpokladám, že kvôli nerentabilnosti či nedostatku klientov."
Vybrali troch
Skôr, než začala košická cyklokuriérska služba fungovať, jej zakladatelia hľadali názov, ktorý by vystihoval jej charakter. Príkladov z iných miest mali niekoľko. V Bratislave pôsobí Švihaj šuhaj, v Trnave Pedalexpres a v Prahe kuriérska služba Racek (čajka).
"Napokon sme sa rozhodli pre názov, ktorý by bol lokálne blízky. Našu službu sme nazvali Doraz, čo vo východniarčine znamená hneď. A zároveň možno naznačuje, že v úsilí doručiť zásielku včas sme ochotní ísť až na doraz," vraví Rado s úsmevom.
Po názve bolo treba zabezpečiť tých, ktorí by zásielky doručovali. Teda kuriérov, ktorí majú pozitívny vzťah k bicyklovaniu a nerobilo by im problém našliapať denne niekoľko desiatok kilometrov. V horúčavách aj v mrazoch, v daždi aj počas sneženia.
"Boli sme prekvapení, aký veľký záujem o túto prácu bol. Pritom sme nerozbehli takmer žiadnu reklamu. Samozrejme, hlásili sa nám najmä mladí, lebo už samotné slovo cyklokuriér napovedalo, že dôležitou podmienkou bude dobrá kondička. Napokon sme z množstva uchádzačov vybrali troch, ktorí sú v nezmenenom zložení kuriérmi dodnes."
Rado vysvetľuje, že náplňou cyklokuriérskej služby je preprava zásielok rôzneho druhu po meste, teda na lokálnej úrovni. Ako tvrdí, nemajú záujem konkurovať štátnej pošte či iným firmám, ktoré sa zaoberajú prepravou hromadných a nadrozmerných zásielok na veľké vzdialenosti. Ide im skôr o flexibilitu, rýchlosť a osobný prístup ku klientovi. A snahu doručiť aj to, čo sa na prvý pohľad zdá nedoručiteľné. Teda prípady, keď má odosielateľ o adresátovi len málo informácií.
"Ako príklad uvediem mladíka, ktorý po nás chcel doručiť kvety dievčine, o ktorej vedel iba to, že je blondína, asi sa volá Andrea a predáva v tom a tom obchode..."
Posielal kvety
Okrem kvetov prepraví cyklokuriér všetko, čo sa mu rozmermi vojde do impregnovaného ruksaku na chrbte a má hmotnosť, na ktorú si trúfne.
Iná je pri adresátovi, ktorý býva na Furči a iná, ak sa stačí pohybovať na rovinke. V kilogramoch je to maximálne 25, čo bol rekord pri doručení celého kartónu s fľašami vína.
Z bežných zásielok sú to už spomínané kvety, listy, pozvánky, darčeky a reklamné predmety. Ničím výnimočným nie sú potraviny, veď už neraz viezli naraz 10 kebabov do internátov na Jedlíkovej.
"Bežne doručujeme kľúče, ktoré si niekto doma zabudol, podobne tak mobily, okuliare či iné prepotrebné predmety. Pamätám si, že sme kúpili a doručili lístky na kultúrne predstavenie alebo niekomu zaplatili šek, ak nemohol na poštu sám."
Z kurióznych objednávok si Rado spomenul na mamičku, ktorá v Šaci porodila dieťatko. Košický cyklokuriér jej na základe pokynov príbuznej z Prahy kúpil požadované kvety aj pozdrav, napísal v ňom nadiktovaný text a všetko to doručil do pôrodnice.
"Iný prípad sa týkal muža, ktorý sa kvetmi zrejme snažil obmäkčiť svoju rozhnevanú partnerku. Postupne sme jej deň za dňom doručili štyri kytice. Zo začiatku ich nechcela prebrať, no napokon si to rozmyslela. Piatu kyticu už posielať nebolo treba, lebo tá štvrtá zrejme splnila účel..."
Alebo iný prípad, keď cyklokuriér pomohol staršiemu mužovi. Všimol si ho totiž bezradne stáť na výpadovke pri odstavenej škodovke a keďže bolo zjavné, že je v núdzi, opýtal sa ho, či nepotrebuje pomoc. "Vysvitlo, že tomu vodičovi došiel benzín a nevedel, čo má robiť," spomína Rado.
"Keď náš kuriér zistil, že muž má v aute 5-litrovú kanistru, ponúkol sa, že mu benzín z najbližšej čerpacej stanice donesie. Vodič ponuku bez váhania prijal, a tak bola škodovka za pár minút opäť pojazdná..."
Najstrmšia je Furča
Okrem ekologickosti, keďže bicykel neprodukuje žiadne emisie a neznečisťuje životné prostredie, je ďalšou charakteristickou črtou dvojkolesových kuriérov rýchlosť.
Kým v Bratislave je priemerný čas od prebratia po doručenie 43 minút (pravda, ide o väčšie mesto), v Košiciach sa priemer pohybuje okolo 20 minút. Kuriéri síce garantujú maximálne hodinu, no často je to oveľa skôr.
"Niekedy sú samotní adresáti prekvapení, že som už u nich. Stáva sa, že zásielku doručím za pár minút. Väčšinou vtedy, ak idem po rovinke a využívam skratky," zapája sa do rozhovoru kuriér Jakub Kašpar.
Je jedným z troch kuriérov (Tomáš Koprovič a Viliam Žifčák), ktorí sa denne striedajú. Dvaja naraz doručujú iba výnimočne. "Väčšinou pri sviatkoch ako Valentín, MDŽ či Deň matiek. Vtedy je práce viac, jeden by to nestíhal."
Na otázku, aký bicykel používa, či nejaký špeciálny, Jakub odpovedal: "Jazdím na klasickom horskom bicykli. Vyzerá staro, aby nelákal zlodejov," smeje sa mladík.
"Najprv som mal 'obuté' široké gumy, no neosvedčili sa. Prešiel som na tenšie, aby som mal menší odpor. Na zimu však opäť natiahnem široké, s takými sa po snehu lepšie zaberá."
Bicyklovať sa po snehu vraj nie je až taký problém. Pravda, ak ešte nie je ujazdený. Lebo v takom prípade to na ňom dosť trasie. Vymeniť bicykel za lyže však neuvažujú.
Z ročných období je pre cyklokuriéra najprijateľnejšia jar i jeseň, a keď nie je horúco, tak aj leto. Vtedy je však dôležitý pitný režim. Od decembra do februára je okrem snehu a ľadu najväčším nepriateľom mráz. Keď sa kuriér spotí a potom chvíľu nehýbe, je mu zima. Na pohode mu nepridá ani dýchanie studeného vzduchu.
"Podhradová, Terasa či Sídlisko Ťahanovce sú čo sa týka výškového prevýšenia v pohode. Najťažšia na vyšliapanie je Furča, hlavne južnejšia časť. A tiež Košická Nová Ves. Tam je najvyšší bod mesta," vraví Jakub na margo členitosti terénu.
Drogy radšej nie
Keď sme už v úvode spomenuli filmového Kuriéra, nedalo nám neopýtať sa, či aj košickí majú zásadu nezaujímať sa o obsah prepravovanej zásielky.
"Takto to u nás nefunguje," tvrdí Rado. "Zákazník pri odovzdávaní zásielky podpisuje protokol, v ktorom potvrdzuje, že obsah nie je v rozpore so zákonom."
Nemôže sa teda stať, ako sme naznačili, že by kuriérov na rýchly a utajený presun tovaru využívali napríklad díleri drog. "To teda nie. Ale v Prahe sa vraj takýto prípad stal," pripúšťa Rado, že využiť kuriérov na prepravu rizikového tovaru už niekomu napadlo...
"Stalo sa nám však, že sme jednu objednávku odmietli," zalovil v pamäti. "Už pri objednávke sa nám zdal klient podozrivý. Po preverení vyšlo najavo, že ide o chlapca, ktorý v mailovej korešpondencii aj telefonickom styku vystupoval ako dospelý podnikateľ. Objednával si rôzne elektronické súčiastky, za ktoré mali cez faktúry zaplatiť nejaké firmy. Zjavne šlo o podvod."
Založia úniu?
Ako východniarom pri ich vzniku pomáhali už skúsenejší kolegovia z Bratislavy, tak teraz Košičania odovzdávajú skúsenosti Prešovčanom. D
okonca sa všetci pohrávajú s myšlienkou vzájomnej spolupráce a vznikom akejsi únie cyklokuriérov svoje služby skvalitniť a rozšíriť.
"Možno je prvou lastovičkou akcia, ktorou sa Bratislavčania snažia spojiť západ s východom za 24 hodín. Cieľom je za tento čas prejsť vzdialenosť z hlavného mesta do Košíc. Zatiaľ je rekord 23 hodín a 45 minút," vraví Rado.
Košičania si na podobnú cestu, no v opačnom smere, či aspoň vydať sa kolegom naproti, zatiaľ netrúfajú.
Všetci spolu. Aj takto sa skúšajú zviditeľniť. Foto: archív Doraz
Cyklokuriér v akcii. Prebratie zásielky treba potvrdiť. Foto: Róbert Bejda
Pózovanie na Hlavnej ulici. Na chrbtoch nosia takéto ruksaky. FOTO: archív Doraz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári