Na súdoch sa prípad údajného závažného vydierania podsvetím celý rozsypal.
KOŠICE/MICHALOVCE. V septembri 2009 policajné prezídium rozposlalo do médií správu o prípade vydierania. Informovalo, že zadržali Ekrema Ismajliho, ktorý chcel od michalovského podnikateľa pod hrozbou znásilnenia manželky a zabitia dcéry získať peniaze a luxusné autá.
Muža pochádzajúceho z Kosova zaradila správa do košického podsvetia.
Po rokoch v súdnom procese vysvitlo, že Vladimír Kináč, údajná obeť vydierania, ktorý nebol ani podnikateľom, chcel v skutočnosti trestným oznámením na Ismajliho zakryť svoju vlastnú trestnú činnosť.
Úrad boja proti organizovanej kriminalite tvrdil, že Kináča, šoféra úspešnej stavebnej firmy, ktorú v Prahe prevádzkovali manželia z okresu Michalovce, vydieral cudzinec od októbra 2007. Podľa polície ho vyhrážkami, že ublíži jeho rodine, nútil, aby mu vydal 200–tisíc korún, ktoré pre firmu prevážal.
Okrem toho od neho mal Ismajli požadovať dve firemné vozidlá zn. Audi. V obvinení sa tvrdilo, že Kináč podľahol dlhodobému nátlaku v marci 2009, keď Kosovčanovi pred hotelom v českom Tábore odovzdal BMW 730 d v hodnote 34–tisíc eur.
Okresný súd v Michalovciach obžalobu s týmito obvineniami celú odmietol. Dospel k záveru, že o vydieraní šoféra niet žiadnych nepochybných a dôveryhodných dôkazov a Ismajliho oslobodil.
V Čechách dostal podmienku
Súd sa predovšetkým pozastavil nad tým, že Kináč dal trestné oznámenie pre údajný nátlak Ismajliho takmer tri roky po zmiznutí drahého auta. V tom čase ho česká polícia obvinila, že práve on spolu s ďalším vodičom firmy spreneveril BMW svojho zamestnávateľa, v ktorom bola vyššia peňažná hotovosť.
Súd v Tábore ho v novembri 2010 za to odsúdil na podmienečný trest.
„Z tohto rozhodnutia a následne nepodaním odporu odsúdeným jednoznačne vyplýva, že priznal vinu na spáchaní skutku, to znamená sám, bez akéhokoľvek vydierania odovzdal vozidlo aj s kľúčmi inej osobe,“ píše v rozsudku senát sudcu Stanislava Sojku.
Že si Kináč vydieranie vymyslel, potvrdzovalo viacero rozporov a nejasností v jeho výpovedi. Tvrdil napríklad, že Ismajli mal od BMW vlastné kľúče, pričom sa však zistilo, že pri takých autách sa duplikát nedá vyrobiť. Okrem toho by bolo nelogické, aby nútil šoféra odovzdať mu auto, ak mal kľúč a mohol si ho zobrať sám.
Súbežné stíhania
Michalovský súd sa oprel aj do Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Vyčíta mu, že za skutok súvisiaci s BMW začal stíhať Ismajliho, hoci pre trestnú činnosť vzťahujúcu sa na to isté auto už viedla vyšetrovanie česká polícia.
„Nie je ani v teoretickej rovine možné, aby bol niekto odsúdený v jednom štáte pre zmocnenie sa vozidla bez vydierania a niekto v druhom štáte na základe vydierania. Súd preto považuje vydanie uznesenia o obvinení za minimálne predčasné,“ uvádza sa v rozsudku okresného súdu.
Dnes 51–ročný Ismajli od začiatku tvrdil, že je nevinný a v čase zmiznutia BMW nebol na území Česka. „Nemali proti mne nič iné len výpoveď Kináča a aj tak ma zavreli,“ vraví.
Vo väzbe bol vyše pol roka. Hovorí, že mu to spôsobilo trvalé zdravotné následky a rozvrátilo rodinný život.
Jeho oslobodenie právoplatne potvrdil aj Krajský súd v Košiciach s tým, že všetky zistené okolnosti prípadu nemohli viesť k inému záveru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári