Košice. Pred desiatimi rokmi odštartovali v U. S. Steel ako v jedinej spoločnosti na Slovensku projekt zamestnanosti Rómov. Prácu v hutníckej firme má v súčasnosti okrem kmeňových zamestnancov ďalších 109 živiteľov viacdetných rodín z Veľkej Idy, Šace a z Luníka IX.
„Uvedomujeme si, že sami nevyriešime nezamestnanosť ľudí, ktorí sa ekonomicky a spoločensky ocitli na pokraji spoločnosti,“ hovorí viceprezident pre ľudské zdroje U. S. Steel Martin Pitorák. „Naším cieľom je predovšetkým zlepšiť spôsob života aspoň časti rómskej komunity.“
Aby peniaze neprejedli
V roku 2002 požiadala obec Veľká Ida, ktorá leží v bezprostrednom susedstve s fabrikou, finančnú pomoc. Keď si ju vtedajší prezident spoločnosti U.S.Steel Košice John Goodish prešiel a na vlastné oči videl strašné podmienky v osade s 1300 obyvateľmi, so stopercentnou nezamestnanosťou, uvedomil si, že peniaze by sa prejedli a nikomu by nepomohli.
„Všetky problémy osady, počnúc fetovaním, cez úžeru a kriminalitu, generuje nezamestnanosť. Tak sa zrodil nápad poskytnúť Rómom prostredníctvom obce prácu v našej spoločnosti,“ vysvetľuje Pitorák.
Žiadne pracovné miesta pre Rómov nevytvárali umelo. Závody zmapovali situáciu a kde to bolo možné, presunuli svojich kmeňových zamestnancov z menej kvalifikovaných pracovných miest na iné. Uvoľnil sa teda priestor na pomocné práce pre nekvalifikovaných ľudí. Záujem niekoľkonásobne prevýšil možnosti.
FOTO KORZÁR ARCHÍV - ROBERT ŠÁNDOR
Kritérium – chuť pracovať
Spoločnosti pri výbere pracovníkov veľmi pomohli starostovia Veľkej Idy František Šnír, Šace Rudolf Reštei a duchovný na Luniku IX Jozef Červeň. Všetci mali dokonale zmapovaných obyvateľov, poznali kvality ľudí, ich rodinné pomery.
„Ani dnes si nevieme projekt predstaviť bez aktívnej účasti a spolupráce starostov. My akceptujeme ich odporúčania. Našou úlohou bolo zacvičiť a vyškoliť zamestnancov v oblasti bezpečnosti práce, keďže viacerí boli dlhodobo nezamestnaní, museli opäť získať pracovné návyky."
Zo 109 ľudí, ktorým spoločnosť dáva prácu, približne 87 percent malo ukončenú len základnú školu, dvanásť percent skončilo učňovku bez maturity, len jeden absolvoval strednú školu s maturitou.
Vzdelanostná úroveň pri výbere teda nepripadala do úvahy. Hlavným kritériom bola chuť pracovať. Zotrvanie vo firme, ktorá im zabezpečuje slušnú obživu, majú vo vlastných rukách.
„Pravidlá sú pre každého zamestnanca rovnaké. Vo firme napríklad netoleruje prítomnosť na pracovisku pod vplyvom alkoholu. Kontrolám sa rovnako podrobujú všetci, teda aj účastníci projektu. Aj oni si uvedomujú, že alkohol by ich pripravil o prácu. Je to ďalšie pozitívum. Pravda, nie všetci sa s tým vedia vyrovnať. Tí však už u nás nepracujú.“
Starosta Veľkej Idy František Šnír.
FOTO KORZÁR - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Hľadanie vzorov
Spoločnosť neostáva len pri pracovných príležitostiach. Prostredníctvom samospráv kontroluje napríklad dochádzku detí rómskych zamestnancov do školy a ich výsledky. U väčšiny sa z nich došlo k zlepšeniu.
„Snažíme sa ich naučiť, že investícia do vzdelania potomkov sa im niekoľkonásobne vráti. A že ich deti potrebujú vzory. Ideálne je, keď ich nájdu vo vlastných rodičoch,“ dodáva Pitorák.
Štát nestál projekt zamestnanosti Rómov v U. S. Steel ani cent. Výsledky sú však už teraz hmatateľné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári