Rómska lokalita Vyšný dvor v Krásnej zmenila tvár. Provizórne domy, v ktorých desaťročia nelegálne bývali Rómovia, sú už zbúrané. Na odchod sa chystajú aj poslední obyvatelia. Všetci odišli nenásilnou cestou.
KOŠICE. Dohováranie trvalo viac ako rok a pol. „Riešili sme to v spolupráci v mestskou políciou, ktorá rozniesla obyvateľom výzvy na opustenie priestorov,“ hovorí starosta Vladimír Saxa (KDH).
Vysvetľovať Rómom, že už vyše 30 rokov nelegálne obývajú pozemky a domy niekoho iného, bol aj Marián Fečo, koordinátor pre oblasť zdravia a bývania z Úradu splnomocnenca pre rómske komunity.
„Vysvetlili sme im, že ak domy neopustia, môže sa stať, že majitelia pozemkov ich dajú na súd. Takže pochopili, že musia odísť, ináč budú mať problém so zákonom,“ hovorí starosta.
Rómovia opúšťali lokalitu už od jari. „Niektorí išli do Kráľovského Chlmca, o druhých neviem kam, ďalší šli do Čiech, ďalší do Anglicka. Rodina Sajková dopadla najlepšie. A takto si aj predstavujem to riešenie. Vyše roka sme s nimi komunikovali, niečo si našetrili, niečo si požičali a kúpili si dom neďaleko Trebišova. Pomáhali sme im aj s vysťahovaním. Potom ešte boli v Krásnej a hovorili mi, ako dobre sa majú v novom dome. Sú šťastní, že sa postavili na vlastné nohy.“
Domy sú neobývateľné
Majiteľom jedného z domov bol praotec rodiny, 92–ročný Koloman Badžo. V lete však umrel a na jeho pôde ostanú bývať jeho potomkovia.
„Musia si dedičsky vysporiadať ten dom, aby bolo jasné, komu koľko patrí. Môžu tam ostať, navzájom si vyplatiť podiely alebo to predať. To je už na nich. Ale týchto 277 metrov štvorcových im patrí.“
Podľa statického posudku bolo nebezpečné v domoch bývať. Po tom, čo sa rodiny vysťahovali, boli postupne búrané aj ich provizórne domy.
Podieľala sa na tom mestská časť s vlastníkmi pozemkov a miestnymi ľuďmi, ktorí pomohli aj technikou. „Určite je lacnejšie tieto stavby zbúrať ako obnovovať alebo prestavať.“
Obyvatelia Vyšného dvora, ktorí majú na vysťahovanie ešte tri týždne, nevedia, kam pôjdu.
„Mám šesť detí, brat má tri, zima ide. Čo s nami bude? Ani peniaze nám nedajú, nič. A na krízové centrum sa dlho čaká. Mal by nám starosta dať nejaké náhradné bývanie,“ sťažuje sa mladá žena.
Nárok na náhradné ubytovanie ale nemajú, pretože bývajú na cudzom.
Ďalšia etapa už bude na vlastníkoch pozemkov. „Sami si musia vysporiadať dedičské konania, aby to aj v katastri sedelo. Či už potom na pozemku budú stavať alebo ho predajú, je len na nich,“ uzatvára starosta.
Autor: lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári