Obchodovanie s ľuďmi je po zbraniach a drogách tretím najvýnosnejším nelegálnym biznisom na svete. U nás je najviac obetí z východného Slovenska.
KOŠICE. Novodobým otroctvom sa zaoberajú jednotlivci, ale aj organizovaný zločin. Zisky organizovaných skupín v obchode s ľuďmi sa pohybujú okolo 10 miliárd eur. Medzinárodná organizácia práce ILO vyčíslila počty obetí na 18,7 milióna.
„Človek sa stal tovarom. Vlani bolo na Slovensku evidovaných 31 obetí. Tie vstúpili do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktorým Ministerstvo vnútra SR pomáha obetiam,“ vraví riaditeľ Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR Štefan Jakabovič (na snímke).
Na pohľad to nie sú veľké čísla. Veľa ľudí sa však hanbí za to, čo sa im stalo. Nie každý poškodený preto oznamuje trestnú činnosť, takže počet obetí je oveľa vyšší.
„Každoročne sa stane na Slovensku predmetom obchodu aspoň jedno dieťa,“ informuje Jakabovič.
V obchodovaní s ľuďmi jednoznačne dominujú, vzhľadom na sociálno-ekonomický vývoj, Košický a Prešovský kraj.
„V Košickom kraji sme mali vlani sedem obetí, z toho tri ženy, v Prešovskom päť. Najviac sú ľudia obchodovaní vo Veľkej Británii a v štátoch západnej Európy. Robia to organizované skupiny, ale čo je hyenizmus, svojich blízkych už napríklad do sex biznisu zobchodovali aj blízki rodinní príslušníci.“
Strýko ju predal do nevestinca
Zaznamenali prípad 15-ročnej slečny, ktorá mala vykonávať prostitúciu u našich južných susedov.
Hrozivý je tiež prípad mladistvého dievčaťa. Strýko, žijúci v Česku, požiadal svoju sestru, aby dala dievča k nemu, aby mu pomohla pri výchove jeho detí.
Matka súhlasila a dievča sa ocitlo v Tepliciach vo výklade medzi prostitútkami. Jej cesta skončila v nemeckom nevestinci, odkiaľ ju vyslobodil klient.
„Spočiatku sme mali medzi obeťami aj vysokoškolákov, teraz dominujú ľudia so základným vzdelaním. Osvetou sme docielili, že ľudia si už preverujú, kam idú a či je pracovná agentúra, s ktorou cestujú za prácou, dôveryhodná,“ tvrdí riaditeľ informačného centra.
Od roku 2007 je 18. október vyhlásený za Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Košické Informačné centrum otvorí v tento deň o 17.30 hod. v priestoroch Historickej radnice výstavu plagátov na tému „Viete, čo teraz robí vaše dieťa?“ Je určená verejnosti, ľudia môžu prísť diskutovať s pracovníkmi Informačného centra, dostanú rady.
O 18.00 hod. sa v divadle radnice začne predstavenie „Vtáčatko“ s tematikou sexbiznisu.
Obchodovanie s ľuďmi
Ako tento biznis prebieha?
Náborárom je väčšinou muž. Človek, ktorého obeť pozná, ale ho dlhé roky nevidela. Znenazdajky sa ohlási a ponúka príležitosť pracovať. Veľkým nebezpečenstvom sú sociálne siete, mládež tam o sebe veľa prezradí. Potom sú dievčiny neraz zobchodované na nútené sobáše. „Dôležité je rozlišovať aj inzeráty. Tie, ktoré núkajú odvoz, stravu, ubytovanie zadarmo a k tomu ešte zárobok 2000 eur, nemôžu byť v poriadku. Takto sa vytvára fiktívny dlh. Obchodník si zaplatenie nákladov za cestu, stravu či ubytovanie nárokuje až v zahraničí, túto sumu však neustále zvyšuje,“ upozorňuje riaditeľ Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR Štefan Jakabovič.
Ľudia by si mali dôkladne prečítať zmluvu, ktorú pred odchodom do zahraničia podpisujú. Každopádne by mala byť v jazyku, ktorému rozumejú. Stalo sa, že dievča podpísalo zmluvu v angličtine. Pod čiarou bolo malým písmom napísané, že ak nebudú kapacity v oblasti ošetrovateľstva, súhlasí so zaradením do sexbiznisu.
Jakabovič upozorňuje, že v zahraničí netreba nikomu odovzdávať cestovný doklad, v prípade núdze môže pomôcť kontakt na ambasádu. Je dobré, ak zostanete v kontakte s rodinou. Osvedčilo sa dohodnúť heslo pre prípad krajného ohrozenia. „Ak by bolo zle, opýtať sa napríklad, ako sa má pudlík. Rodina bude vedieť, že som v ohrození,“ radí Jakabovič.
Niektorých ľudí predajú aj niekoľkokrát, ak už nie sú pre obchodníka zaujímaví. Suma, za ktorú sa predávajú ženy v sex biznise, môže dosiahnuť aj 10-tisíc eur. Záleží od „kvality“.
Dostať sa do problémov je jednoduché, ujsť veľmi zložité. Obchodníci podlamujú psychiku obetí, tie sa boja kontaktovať políciu. Niekedy trvá aj roky, kým sa obeť zachráni. Ak sa prípad prevalí, Medzinárodná organizácia pre migráciu podá pomocnú ruku pri návrate do republiky.
krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári