Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Verejná knižnica Jána Bocatia získa nový priestor. K existujúcej budove na Hviezdoslavovej ulici z 19. storočia sa zo strany prezidentskej kancelárie pristavuje moderná presklená časť. Slúžiť bude od začiatku roka ako centrálny komunikačný priestor knižnice, ktorý doteraz chýbal. Vynovenie „zhĺtne“ vyše milióna 496–tisíc eur.
KOŠICE. Knižnica sídli v priestoroch bývalej školy z 19. storočia od roku 1996. Z finančných dôvodov nebola vtedajšia adaptácia ukončená a knižnica fungovala takpovediac v provizóriu, keď chýbala vhodná vstupná časť.
Tomu je však koniec. Knižnica je totiž jediným zo siedmich ostrovov kultúry, kde sa stavia niečo celkom nové a nejde len o rekonštrukciu.
„Sústavne sa sťažujeme na to, že máme stále menej a menej čitateľov, lenže zase máme stále viac múdrych ľudí. Preto, aby sme im poskytli nielen potenciál v podobe knižného fondu, ale aj iné zážitky a aktivity na jednom mieste, rozhodli sme sa pre investície do knižníc. Prístavba vyrieši hendikepy tohoto priestoru. Vytvorí sa nová centrálná komunikačná časť vybavená modernými technológiami, aby bola práca s knihou oveľa komfortnejšia,“ naznačila vedúca odboru kultúry KSK Jana Kováčová.
„Aktuálna prístavba by mala riešiť mnohoročný problém knižnice, čiže vchodové priestory, keď sa čitateľ zvonku dostáva do úzkej chodby. Celý vstup sa vlastne presunie na opačnú stranu a knižnica sa takpovediac otočí,“ vysvetľuje riaditeľka knižnice Klára Kernerová.
„Vznikne multifunkčná hala, v ktorej sa návštevník nemusí nutne stať čitateľom, ale bude si môcť len oddýchnuť, zahrať si nadrozmerné šachy v záhrade, zrelaxuje, pozrie si dennú tlač či výstavu... Prístavba bude mať aj prvé poschodie, kde sa budú konať komunitné podujatia, besedy, konferencie, predstavia sa malé javiskové formy...“
Okrem novostavby v podobe dvojpodlažného monobloku prinesie rekonštrukcia aj vynovené nádvorie so sadovými úpravami, vonkajšie osvetlenie a pod. Samozrejmosťou bude bezbariérový prístup, šatňa so skrinkami a vybavenie vysoko modernou informačnou, audiovizuálnou či projekčnou technikou.
Celosklenená fasáda bez otvorov
Variant prepojenia historickej budovy s modernou zvyčajne vyvoláva vášne. Architekti Ján Piliarkin a Ladislav Bobčák však objasňujú:
„Pamiatkári dospeli k tomu, že vytvárať nejakú reprodukciu historizmu je nezmysel a falošná predstava. Aj podľa nich by mal byť nový objekt odlíšiteľným prvkom. Až sme dospeli ku krivkovému pôdorysu budovy v tvare nepravidelného oblúka, ktorý akoby pripomínal otvorenú knihu. Fasáda má minimalizované otvory a je celosklenená, vytvorené budú vertikálne žalúzie,“ konštatuje L. Bobčák.
„Stačí sa pozrieť vo svete, ako to funguje. Architektúra musí mať nejaký vývoj, nemôže len napodobňovať jestvujúce slohy. To je stagnácia a cesta do pekla. Chápem, že je to určitý kontrast, ale keď si človek premietne všetky logické veci, iná možnosť vlastne nie je. A pokiaľ stavba bude postupovať ako postupuje, určite sa nemusíme hanbiť za dielo, ktoré vznikne.“
Za jediné negatívum architekt považuje nedostatok financií, ktoré nebudú stačiť na vynovenie existujúcich priestorov, v ktorých napríklad zateká.
Aktuálna rekonštrukcia by sa mala ukončiť do konca roka, pričom činnosť knižnice výraznejšie neobmedzuje.
Výsledok. Toto si čoskoro pozrieme na vlastné oči.
Vizualizácia: archív KSK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári