KOŠICE. Vlastníci reštituovaných bytov mali zo zákona možnosť dať výpoveď nájomcovi do konca marca 2012. Výpovedná lehota je 12 mesiacov.
Kto výpoveď dostal, do 30. septembra 2012 mal možnosť podať žiadosť na poskytnutie bytovej náhrady v príslušnej obci, na území ktorej sa reštituovaný byt nachádza. Ak tento termín prepásol, nárok na bytovú náhradu stratil.
Ako nás informovala Linda Šnajdárová z košického magistrátu, do konca septembra dostali 22 žiadostí o poskytnutie bytovej náhrady. „Žiadosti doručili len nájomcovia bytov nachádzajúcich sa v obytných domoch v centre mesta, teda v MČ Košice – Staré mesto.“
V momente prijatia žiadosti obcou začína správne konanie o priznaní nároku na poskytnutie náhradného bývania a žiadateľ sa dostáva pod ochranu zákona, ktorý neumožňuje, aby skončil na ulici.
Ak niektorá časť žiadosti chýba, nie je to problém. Obec musí konanie prerušiť a žiadateľa vyzvať, aby v stanovenej lehote žiadosť doplnil.
Nájomca, ktorý podal žiadosť v zákonnej lehote, môže zreštituovaný byt užívať až do právoplatného rozhodnutia o uvedenom nároku, resp. v prípade pozitívneho rozhodnutia, až do reálneho poskytnutia bytovej náhrady.
Obec, v prípade Košíc je to magistrát, musí do 90 dní rozhodnúť, či žiadateľa zapíše do zoznamu žiadateľov.
V Košiciach ich je v zozname zatiaľ 13. Osem žiadateľov náhradného bytu s jednou miestnosťou, štyria s dvoma a jeden z tromi miestnosťami.
Požiadame o dotáciu
„Podľa zákona je mesto povinné žiadateľovi, ktorý je zapísaný v zozname žiadateľov, poskytnúť bytovú náhradu do 31. decembra 2016,“ upresňuje L. Šnajdárová.
Na otázku, či má mesto pre žiadateľov vyčlenené voľné byty, či ich kúpi, bude pre nich prenajímať alebo alebo nájde iný spôsob, odpovedala: „To, ako sa bude postupovať, je momentálne v štádiu riešenia.“
Jednou z možností je využitie dotácie, ktorú na tento účel vyčlenil štát. Celkovo ide o 72 miliónov eur, ktoré sa budú rozdeľovať v rokoch 2013 až 2015.
Počet výpoveďou dotknutých nájomných vzťahov na Slovensku je približne 917. Ak by všetci ich nájomníci požiadali obec o nový byt, dotácia na jeden by v priemere vychádzala na vyše 78 000 eur.
„Aj mesto Košice sa bude uchádzať o časť tejto dotácie. Zatiaľ ale nie je presne určené, v akej sume,“ tvrdí L. Šnajdárová.
Termíny sa môžu posunúť
Novela zákona z dielne poslanca Maroša Kondróta (SMER SD) chce predĺžiť obe lehoty.
Na podanie výpovede nájomníkovi zreštituovaného bytu by sa predĺžila z 31. marca 2012 do 31. decembra 2012 a jeho možnosť podať žiadosť o náhradné bývanie z 30. septembra 2012 na 30. apríla 2013.
Majitelia reštituovaných bytov by tak mohli dať svojim nájomníkom dodatočné výpovede a nájomníci, ktorí nestihli septembrový termín, by mohli dodatočne požiadať o náhradné bývanie.
Novinkou by bolo, že na základe novely by mohli o náhradné bývanie požiadať aj ľudia, ktorým majiteľ zreštituovaného bytu nedal výpoveď.
Aj oni by tak dostali šancu vyriešiť si svoje bývanie. Spomínanú novelu ešte parlament neschválil, poslanci ju len posunuli do druhého čítania.
Radšej byt ako peniaze
„Byt som dostala od štátu v roku 1989,“ povedala nám jedna z Košičaniek, ktorá má nájomnú zmluvu na byt v dome na Hlavnej 61.
Prvá majiteľka ho získala na základe reštitúcie v roku 1991 a po spísaní nájomných zmluv tam umožnila bývať obyvateľom všetkých vyše 10 bytov.
„Odvtedy sa však vymenilo niekoľko vlastníkov domu, s aktuálnou majiteľkou vediem súdne spory už vyše 10 rokov. Súd zakaždým rozhodol v môj prospech, no protistrana vo svojom úsilí nepoľavuje. Väčšina susedov už rezignovala a odišla, nevyriešené ostali dva byty, vrátane môjho. Majiteľka od nás chcela byt za 150-tisícové odstupné, prípadne nám našla niekoľko náhradných bytov. No chcela, aby sme si ich zaplatili, na čo sme nepristúpili.“
Zákon, ktorý by konečne tento problém s nájomníkmi zreštituovaných bytov ukončil, Košičanka víta.
„Nechcem peniaze. Určite by som bola radšej, ak by mesto mojej štvorčlennej rodine našlo primerané náhradné bývanie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári