Krutosť niektorých „ľudí“ asi nemá hranice.
KOŠICE. Michal Šíma z Belehradskej ulice na Sídlisku Ťahanovce dravca odviazal, odniesol do svojho bytu, vložil do prázdnej vtáčej klietky a privolal na pomoc sokoliarov.
„V prvom momente, keď som sokola zbadal, mi napadlo, že čo sú to za ľudia, ktorí naložili s týmto operencom ako s nejakým bytovým odpadom,“ povedal nám záchranca.
„Keď potom prišiel ornitológ, povedal, že sokol sa asi zamotal do mreže sám, i keď ja som si pôvodne myslel, že ho tam naozaj niekto priviazal. Nuž, neviem.“
Keby sa však mal mladý sokol zamotať sám do takej polohy, v akej ho našli, musel by to byť vtáčí David Copperfield. Na pravej nohe mal totiž upevnenú modrú šnúru, ktorej druhý koniec bol slučkou prichytený o jednu z tyčí mreže.
„Bol to smutný pohľad,“ tvrdil Arpád Kováč z Čínskej ulice. „Malý dravec bol priviazaný za nohu, visel dolu hlavou tesne nad zemou. Mal šťastie, že ho ľudia objavili skôr ako nejaká túlavá mačka alebo pes.“
Nebol jediný
Ťahanovský sokol nebol jediný svojho druhu, ktorý potreboval v nedeľu pomoc odborníkov. Sokoliara Filipa Strapáča privolali aj do mestskej časti Nad jazerom.
„Tí, čo ma zavolali, vraveli, že našli v kríkoch zraneného sokola. Momentálne sa nachádza v košickej rehabilitačnej stanici,“ povedal nám ornitológ. „Dravec mal na nohe krúžok s nápisom: Bratislava, múzeum, nie je teda vylúčené, že sa k nám na východ zatúlal z hlavného mesta. Sokol mal pravdepodobne zlomenú nohu a poranené krídlo.“
Dravce, ktoré odniesli do bezpečia sokoliari, patria k zákonom chráneným živočíchom, spoločenská hodnota jedinca predstavuje takmer 700 eur.
Živia sa najmä malými hlodavcami, prípadne menšími druhmi vtákov, v lete väčším hmyzom a žabami.
Sokol myšiar vidí ultrafialové žiarenie, vďaka čomu rozozná močové stopy okolo dier hlodavcov. Od moču, ktorým si označujú cestičky k norám, sa totiž ultrafialové žiarenie silno odráža.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári