Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Ťažké stroje začali dnes likvidovať za košickou teplárňou v lokalite Nižné Kapustníky najväčšiu z nelegálnych osád na území mesta. V hrozných podmienkach tam žilo 156 ľudí, 93 dospelých a 63 maloletých detí.
KOŠICE. Viceprimátorka Renáta Lenártová (ex–Most) nedávno osobne preverila situáciu vo všetkých nelegálnych osadách na území Košíc. „Pripravujeme opatrenia – likvidáciu tohto odpadu,“ uviedla vtedy Lenártová. Dnes začali s najväčšou v Nižných Kapustníkoch.
Od osady smerom do mesta tiahli dopoludnia skupiny už bývalých obyvateľov chatrčí. Vláčili celý svoj majetok na vozíkoch, v kočiaroch či cestovných kufroch a taškách. Ľuďmi lomcovali emócie. Hlasno dávali najavo nesúhlas s núteným vysťahovaním.
„Kde teraz budeme spať... Vyhadzujú malé deti, berieme si ich so sebou, lebo vtedy nemajú právo zobrať nám ich a dať do ústavu,“ tvrdili svorne rodičia.
Hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová uviedla, že dnes odtiaľ odišli už takmer všetci.
„Väčšina z nich má trvalý pobyt mimo Košíc,“ povedala nám.
„S deťmi odchádzajú do Popradu, Krompách, Kežmarku, rozptýlia sa po celom východe. Okrem štyroch ľudí, ktorí nemajú kam ísť, tým sme poskytli ubytovanie v sociálnom zariadení v Bernátovciach. A to napriek tomu, že tu žili nelegálne. Vzhľadom na to, že ide o veľmi rozsiahlu nelegálnu skládku odpadu, budeme na jej likvidáciu potrebovať niekoľko dní. V spolupráci s civilnou ochranou to riešime ako krízovú situáciu.“
Hrozila odstávka tepla
Osada, kde v minulosti dohrýzli potkany jedno dieťa na smrť a ďalšie uhoreli pri požiaroch, stála na súkromných pozemkoch. Mesto mohlo začať s búraním najmä na základe podnetu z košickej teplárne.
„Hrozil vážny problém – odpojenie mesta od dodávok tepla, elektriny a v konečnom dôsledku aj od vody. Preto zasadol krízový štáb mesta, požiadali sme o vyjadrenie úrad verejného zdravotníctva, hasičov aj Železnice SR, keďže sa nachádzame v ich ochrannom pásme. Bolo tu totiž vysoké riziko vzniku požiaru a zlá dostupnosť techniky potrebnej na jeho uhasenie,“ uviedla hovorkyňa.
Teplári upozornili na priamu hrozbu odstávky tepla mestu v súvislosti s tým, že osadníci rozoberali kovové opláštenie potrubí teplovodu pri osade a predávali ho v zberných surovinách.
Na našu otázku, či po najväčšej košickej osade budú nasledovať i ďalšie, nevedela hovorkyňa mesta ešte odpovedať.
„Naša filozofia je, aby sme mesto skutočne vyčistili od nelegálnych skládok odpadu. Môžeme však konať iba v rámci zákona. Mesto má vytvorenú samostatnú skupinu, ktorá sa tým zaoberá.“
Raši: Zisťujeme vlastníkov
Primátor Richard Raši (Smer-SD) uviedol, že prístrešky, v ktorých sa zdržiavajú neprispôsobivé osoby, nemožno považovať za stavby. Chatrče, v ktorých žijú stovky osôb s deťmi bez vody, elektriny a bez základných hygienických potrieb, teda nemožno odstrániť podľa stavebného zákona.
„V skutočnosti ide o nepovolenú skládku odpadu, na ktorej si neprispôsobivé osoby vytvorili provizórne prístrešia. Sú poskladané z odpadových materiálov, nevyhovujúcich z hľadiska ekologického, technického, požiarneho či hygienického,“ uviedol Raši.
Dodal, že vyhľadávajú súkromných vlastníkov pozemkov, na ktorých tieto nepovolené skládky stoja. „Vlastníkov chceme vyzvať na súčinnosť. Mesto má eminentný záujem riešiť danú problematiku na celom území mesta.“
Kupujú tri viacúčelové stany
Nedávno dalo mesto výzvu na predkladanie ponúk na tri viacúčelové stany za 4 260 eur bez DPH. Podľa Urik Viktorínovej stany mesto kupuje pre potreby núdzového ubytovania Košičanov pri vzniku akejkoľvek mimoriadnej udalosti.
„Zdržiavanie sa v kope odpadu nie je mimoriadna udalosť, a preto nevzniká nárok na náhradné, ani núdzové ubytovanie,“ odpovedala na našu otázku, či stany budú eventuálne použité aj ako núdzové bývanie pre ľudí zo zbúraných nepovolených osád.
V Košiciach je 15 nepovolených osád
Z pravidelných monitoringov košických mestských policajtov vyplýva, že v Košiciach je 15 nepovolených osád.
Celkovo sa v nich zdržiava vyše 550 neprispôsobivých a sociálne vylúčených osôb. Žijú v 109 chatrčiach a 11 stanoch.
Ako zdroj energie využívajú sviečky alebo prenosné elektrocentrály, za zdroj pitnej vody často slúži spoločná studňa alebo potok.
A kde sa nachádzajú?
Barca - pri Myslavskom potoku (OC Optima), 12 osôb.
Furča - Moňov potok (66).
Juh - Jazerná (19), N. Kapustníky (109), Pri bitúnku (63).
Lunik IX - Mašličkovo (36), za kotolňou (13).
Nad jazerom - Lubina (132).
Sever - v lese (20), Račí potok (8).
Sídl. Ťahanovce - Majetkár (18), za OC Metro (25), za ČS Shell (5).
Západ - asanačné pásmo (migrujú), Stokráskova 1 (25).
sam
Šéfka sociálky má o deti obavy
KOŠICE. Pri dnešnej likvidácii osady za teplárňou, kde žilo 63 detí, boli aj zamestnanci košického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, informovala jeho šéfka Margita Adamčíková (Smer).
Priznala, že po tom, čo v tejto osade v minulosti ešte za bývalých vedení úradu počas zimy zomreli viaceré deti, majú vážne obavy. Zatiaľ rodičom odtiaľ žiadne neodňali.
Riaditeľka vraví, že ešte nebolo treba a či sú v poriadku, aby nezamrzli, začnú kontrolovať už dnes. „O všetkých deťoch z osady za teplárňou majú naši pracovníci presné informácie, kam sa ich rodičia chystajú odísť v rámci mesta či okresu Košice–okolie, čo je náš územný obvod.“
Dodala, že ak by mal niekto namierené mimo ich obvodu, nahlásia to sociálnemu úradu tam.
Na otázku, čo ak sa náhodou nejaká rodina s deťmi rozhodne odísť inam, než nahlásila, riaditeľka reagovala, že to isté sa už pýtala i ona svojich podriadených: „Odpovedali mi, že doteraz ich vždy našli. Predpoklad je, že väčšina ostane aj naďalej v meste.“
Otázku, čo ak sa im niektoré deti predsa stratia spod kontroly, označila za zatiaľ špekulatívnu.
jav
Chatrče...
... o pár dní už budú minulosťou.
Hlodavce. Sú ich tam asi stovky.
Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári