Situácia s parkovaním, predovšetkým na sídliskách, je katastrofálna. Kto príde domov večer, v blízkosti bydliska nájde voľné miesto iba zázrakom. Hoci to stojí nemalé peniaze, čoraz viac motoristov si preto radšej zaplatí vyhradené parkovisko.
KOŠICE. Každú žiadosť schvaľuje cestný správny orgán po predchádzajúcom súhlase mestskej časti. „Na zriadenie vyhradeného parkovacieho miesta nie je právny nárok,“ vraví hovorkyňa Mesta Košice Martina Viktorínová.
„Žiadosť môže byť zamietnutá z viacerých dôvodov. Ak s ňou nesúhlasí príslušná mestská časť, ak žiadateľ nespĺňa podmienky, ak je v danej lokalite vyhradených už 10 percent parkovacích miest alebo ak žiadateľ požaduje vyhradenie parkovacieho miesta tam, kde to zákon o cestnej premávke neumožňuje.“
Daň nie je všade rovnaká
Vyhradené parkovanie sa prideľuje na dobu neurčitú, prípadne na čas, ktorý si určí žiadateľ. Teda napríklad na štyri zimné mesiace alebo aj na päť rokov. Parkovanie pre občana ZŤP sa prideľuje na jeden rok a v prípade záujmu sa obnovuje.
Finančné prostriedky z vyhradeného parkovania používa mesto na výdavky v oblasti dopravy, ktoré sú oproti príjmom neporovnateľne vyššie. Kým ročné príjmy predstavujú cca 500–tisíc eur, výdavky v oblasti dopravy sú cca 5 miliónov eur.
„Do roku 2007 platila fyzická osoba poplatok 8–tisíc korún a právnická osoba 15–tisíc korún. Od roku 2008 sa platila daň za užívanie verejného priestranstva na trvalé parkovanie 1 400 korún za meter štvorcový. Od roku 2009 je to 0,12 eura za meter štvorcový a deň. Daň je rovnaká pre všetky mestské časti mimo centrálnej mestskej zóny – zóny plateného parkovania. V nej sa platí 0,27 eura za meter štvorcový a deň,“ vraví hovorkyňa.
Z toho vyplýva, že mimo centra stojí jedno tzv. kolmé parkovacie miesto (5 m x 2,50 m) na jeden rok 547,5 eur a vodorovné parkovacie miesto (2 m x 5,50 m) 481 eur. V centre 1 232, resp. 1 084 eur.
Značku platí žiadateľ
Samozrejme, k platbe treba prirátať značku a jej inštaláciu. Ceny sa pohybujú od 50 eur (v prípade uchytenia na nejaký objekt) do 150 (na „rúre“) Platí to žiadateľ, v prípade občanov ŤZP magistrát.
V Košiciach je v súčasnosti 1 620 vyhradených parkovacích miest. Najviac na Západe - 75 (plus ŤZP - 209), KVP - 66 (159), Dargovských hrdinov - 56 (165), Staré Mesto - 72 (108), Sídl. Ťahanovce - 43 (119), Nad jazerom - 126 (29).
Záujem o vyhradené parkovanie má stúpajúci trend, na ktorom sa však väčšou mierou podieľajú žiadatelia z radov občanov ZŤP. Kým v roku 2010 ich pribudlo 104, vlani 124 a za prvých 11 mesiacov tohto roka ich je vyše 140.
Podozrenia preverujú
V prípade ak užívateľ vyhradeného parkovania nepodá včas žiadosť o predĺženie zaplatenej doby, referát dopravy mu zašle oznámenie s uvedením termínu, dokedy môže užívateľ túto žiadosť podať.
Ak žiadateľ nemá záujem o ďalšie užívanie parkovacieho miesta, je povinný dopravné značenie odstrániť na vlastné náklady. V prípade, že tak neurobí, vykoná to referát dopravy.
„Preto sa nemôže stať, že by niekto využíval vyhradené parkovanie nad dobu, za ktorú ho zaplatil. Žiadny taký prípad neevidujeme,“ tvrdí M. Viktorínová.
Stáva sa však, že niektorí špekulanti si dajú značku o vyhradenom parkovaní vyrobiť a osadiť bez toho, aby na ňu mali právny nárok.
„Ak by mal niekto podozrenie, že majiteľ vyhradeného parkovania ho využíva neoprávnene, oznámiť to môže v kancelárii prvého kontaktu na magistráte (t. č. 6419 385) alebo mailom na doprava@kosice.sk. Každé nahlásenie preverí pracovník referátu dopravy.“
Na otázku, či kvôli transparentnosti a lepšej kontrole zo strany verejnosti neuvažuje magistrát zverejniť užívateľov vyhradeného parkovania na svojej internetovej stránke, M. Viktorínová odpovedala: „Nie je dôvod uvažovať nad takýmto krokom.“
Aký je postup
Kto má záujem o vyhradené parkovanie, žiadosť musí podať na referát dopravy Magistrátu mesta Košice.
Okrem fotokópie osvedčenia o evidencii vozidla (technického preukazu) musí doložiť situačný náčrt umiestnenia vyhradeného parkoviska a stanovisko miestneho úradu svojej mestskej časti.
Záujemcovia z radov ťažko zdravotne postihnutých (ktorí majú vyhradené parkovanie zdarma), musia doložiť aj fotokópiu preukazu občana s ŤZP a fotokópiu posudku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári