Pred búraním osady náhradné ubytovanie odmietli. Nešli ani, kam sľúbili, a túlali sa. Potom odišli ešte aj z útulku.
KOŠICE. Týždeň po zbúraní nelegálnej osady a chatrčí pri teplárni odňali bezdomovcom odtiaľ už 10 detí. Hoci všetci exosadníci podpísali, že majú kam ísť, aby s deťmi neostali na ulici, viaceré rodiny sa túlali po meste a odmietli aj núdzové ubytovanie.
Najprv 10-mesačné bábätko a potom ešte 9 detí od 1 do 12 rokov košický úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) rodičom vzal.
V utorok našli mestskí policajti na Jazere pri výmenníku matku s malým dieťaťom. Trvalý pobyt má evidovaný v Krásnej, ale po zlikvidovaní osady za teplárňou ostala na ulici.
„Ponuku, aby šla spolu s bábätkom do krízového centra, odmietla. Radšej dieťa odovzdala a sama ostala bez strechy nad hlavou,“ hovorí Štefánia Derevjaníková, šéfka oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ÚPSVaR. Dieťa už je v detskom domove.
Rozdeliť ich museli policajti
Vo štvrtok musela mestská polícia pomáhať pri odňatí ďalších 9 detí z 3 rôznych rodín, rodičia ich dobrovoľne odovzdať nechceli.
„Majú tiež už ‚neexistujúce‘ trvalé pobyty evidované na uliciach Fialková, Hrebendova a Golianova. Pred likvidáciou osady uviedli, že pôjdu na Fialkovú a Lunik IX. Tam sme ich nenašli. Potulovali sa. Všetkým sme v spolupráci s mestom ponúkli ubytovanie v útulku v Bernátovciach. Už tam i boli, no sami odišli, pohybovali sa pri moste VSS či Južnej triede.“
Derevjaníková vysvetľuje, že hoci deti neboli holé, bosé, hladné, vzhľadom na počasie ich nemohli nechať pod holým nebom. Odvčera sú v zariadeniach v Košickom kraji.
Pre ohrozenie ich života a zdravia ÚPSVaR požiadal, aby ich súd predbežným opatrením dočasne zveril do starostlivosti týchto zariadení, kým sa nerozhodne, čo s nimi ďalej. Verdiktom súdu stopnú rodičom i dávky na odňaté deti.
Úrad: Nemôžeme suplovať rodičov
Tento rok odňali 153 detí
ÚPSVaR informoval, že v osade pri teplárni žilo pred jej zbúraním 42 rodín s 93 dospelými osobami a 63 maloletými deťmi. „Všetky rodiny (okrem štyroch, ktoré prijali ponuku ísť do útulku v Bernátovciach – pozn. red.) uviedli, že idú k príbuzným a známym v meste, do obcí v okolí a 14 rodín mimo nášho územného obvodu,“ uviedol Karol Hertelý, vedúci referátu sociálnoprávnej ochrany detí.
Dodal, že s mestskou políciou, terénnymi pracovníkmi mesta, obcami a úradmi práce preverujú, kam naozaj šli a ako sa majú deti.
Priznávajú, že reálne sa nedá vylúčiť, že niektoré rodiny exosadníkov „stratia“ a neskontrolujú tak deti, ale majú slobodu pohybu a úrad nemôže suplovať všetkých rodičov. O spoluprácu prosia i verejnosť, kto vonku natrafí na zanedbané deti, treba im to nahlásiť.
Tento rok v Košiciach a okolí odňali 153 detí. Práve za teplárňou došlo vo februári k jedinému tohtoročnému úmrtiu dieťaťa v košických nelegálnych osadách.
Riaditeľka ÚPSVaR Margita Adamčíková (Smer) zdôrazňuje, že za dieťa je v prvom rade zodpovedný rodič a v zmysle zákona nevhodné bytové podmienky nie sú dôvod na odňatie dieťaťa. „Má byť spokojné, teplo oblečené a sýte. Mnohí bezdomovci sa starajú a je tam rodičovská citová väzba, ktorá v detskom domove chýba.“
Odňatie je podľa nej krajné riešenie, aby sa neopakovali tragédie spred pár rokov, keď v osade pri teplárni zomreli 4 deti.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári