Tento verdikt vyniesol vlani v septembri Krajský súd v Prešove. Kosovského Albánca s trvalým pobytom na Slovensku však súdili a právoplatne odsúdili aj v Košiciach.
KOŠICE. Išlo o prípad zo začiatku 90. rokov, keď Bakiho považovali za jedného z najväčších dílerov v Európe. V roku 1994 sa uskutočnila celoeurópska akcia, do ktorej sa zapojili viaceré krajiny vrátane Švajčiarska, Nórska, Rakúska či Poľska. Podarilo sa nielen chytiť, ale aj usvedčiť viacerých členov organizovanej skupiny. Bakiho Sadikiho (48) spolu s bratom Ganim (52) na žiadosť Švajčiarska trestne stíhali na Slovensku.
Mladšiemu kládol prokurátor za vinu nielen zabezpečovanie dovozu z Turecka a vývozu do Švajčiarska troch kíl heorínu, ale aj dva ďalšie delikty. Kvôli množstvu zbraní (dva samopaly, pištoľ a brokovnica), zadržaných v jeho popradskom byte, čelil obvineniu z nedovoleného ozbrojovania a daňový paragraf mu vynieslo preclenie novej Toyoty z Nemecka ako ojazdenej. Motívom bolo až 400-tisícové clo (v Sk), ktoré od neho colníci za auto, kúpené za 41-tisíc mariek, pýtali. Starší Gani sa zas znepáčil prokurátorovi kvôli heroínu, ktorý u neho policajti objavili pri domovej prehliadke. Balíček s 50 gramami prášku bol prilepený zospodu na dne zásuvky.
V prípravnom konaní obaja muži akúkoľvek spojitosť s drogami odmietli. Svoj zbrojný arzenál Baki obhajoval tým, že ho mal pre vlastnú potrebu. Odvolal sa na rok 1993, keď vo Vysokých Tatrách strieľali na jeho auto, pričom útok prežil len vďaka opierke hlavy, v ktorej sa zachytil projektil. Podľa médií ho chceli zabiť preto, že porušil dohodu s dílermi v Taliansku, keď doviezol drogu z cudzieho regiónu. Páchateľmi boli Čiernohorci, ktorí tak vymáhali od Bakiho 400-tisíc mariek.
Na košickom krajskom súde v roku 1995 Baki aj Gani vypovedať odmietli. Dokazovanie sa tak okrem pár svedkov zúžilo na čítanie spisového materiálu, prevzatého z trestného stíhania dvoch priekupníkov drog vo Švajčiarsku a prehratia pomerne nekvalitných telefonických záznamov. Prokurátor sa síce pokúsil zvýšiť šancu na úspech žiadosťou o vypočutie svedkyne zo Švajčiarska, ktorá bola ochotná prísť vypovedať na Slovensko, no nepomohlo mu to. Senát, ktorého predseda sa už videl na poste exekútora, totiž Bakiho spod drogovej časti pre nedostatok dôkazov oslobodil. Rok a tri mesiace mu vymeral iba za zbrane a Toyotu. Za heroín zo zásuvky bol Gani oslobodený.
Keďže sa prokurátor odvolal a na Najvyššom súde SR uspel, prípad sa v roku 1996 vrátil do Košíc. Senát v novom zložení doplnil dokazovanie o konfrontáciu a výpovede dvoch svedkov a vyniesol nový verdikt. Menil sa u Bakiho aj Ganiho. Prvému 15 mesiacov zvýšili na 20 a rovankú pálku vymerali aj bratovi. Obaja dostali aj trest vyhostenia. Bakiho heroínová časť bola z obžaloby vylúčená a vrátená až do prípravného konania. Mimochodom, obaja hriešnici boli v tom čase stíhaní vo väzbe, takže tresty pokryli jej trvanie.
Trestné stíhanie a policajné vyšetrovanie Bakiho za tri kilá heroínu sa ťahalo dlhé roky. Vinu sa mu napokon dokázať nepodarilo, lebo dvaja hlavní svedkovia, ktorých Najvyšší súd SR požadoval po rokoch opäť vypočuť, boli už mŕtvi. Údajne zomreli na predávkovanie. Roku 2008 bolo napokon stíhanie v tejto veci voči Bakimu Sadikimu zastavené.
Kto je Baki Sadiki
Baki Sadiki dostal povolenie na trvalý pobyt na Slovensku v roku 1982. Pôvodne mal byť v roku 1996 vyhostený, no vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek mu trest zmiernil. Slovenské občianstvo získal Sadiki v roku 2002 (splnil vtedy platnú podmienku, že o občianstvo požiadal 5 rokov od rozsudku). V súčasnosti má Sadiki trvalé bydlisko v Novej Lesnej. Až do svojho zmiznutia podnikal vo Vysokých Tatrách v oblasti reštauračných služieb - v Starom Smokovci vlastnil reštauráciu. Za manželku má Slovenku Gabrielu.
Od roku 1971 do roku 2010 bol Baki Sadiki päťkrát právoplatne odsúdený. Naposledy v septembri 2011 Krajským súdom v Prešove za to, že ako členovia organizovane skupiny od roku 2007 do 2008 zabezpečovali dovoz, úschovu a distribúciu heroínu na Slovensko a následnej do ďalších krajín. Drogy privážali takzvanou balkánskou cestou z Turecka, schovanú do športovej obuvi. Hoci polícii sa podarilo zachytiť iba 10 kg drogy, spolu mali pašeráci doviesť najmenej šesť zásielok po 20 kg. Baki Sadiki bol v neprítomnosti odsúdený na 22 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.
rob
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári