Jeho „Láska v čase moru“ sa snaží preniknúť do tajov, konfliktov a nevedomých motivácií ľudskej duše.
KOŠICE. Novela ponúka príbeh dvoch hlavných protagonistov, profesora Cyrila Médea a študentky Silvie Atanasevovej. Autor ho situoval do 70. rokov 20. storočia a prostredia reálneho socializmu.
Už samotný názov odkazuje na autorov blízky vzťah k Márquezovi.
„V čase, keď som knihu písal, som bol jeho veľký fanúšik a aj poetický jazyk celého rozprávania som približoval k jeho,“ vraví autor, ktorý choleru vymenil za mor a použil tak slovnú hračku s cieľom upútať.
Snaží sa porozumieť ľudskej duši
Názov choroby využil v zmysle metafory pre systém spoločnosti, vzťahy a vtedajšiu politickú atmosféru. Keďže je povolaním psychiater - psychoterapeut, zameriavajúci sa najmä na prácu s úzkostnými poruchami, jeho tvorba je tým výrazne poznačená.
„Myslím, že spojnica medzi rolou spisovateľa a lekára je tá, že som sa vždy zaujímal o to, čo sa odohráva v ľudskej duši. Vytváranie príbehu, teda písanie knižky a práca s mojimi klientmi má spoločné to, že sa snažím porozumieť jej. Myslím, že sa mi to darí a medzi súčasnými slovenskými autormi som ten, ktorý sa pokúša preniknúť najhlbšie do všetkých tajov, konfliktov a nevedomých motivácií, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v živote človeka. Snažím sa vytiahnuť na svetlo tabuizované.“
Rozprávanie v aktuálnej knihe miestami vyniká situačnou iróniou či symbolmi objavujúcimi sa v nečakaných súvislostiach a nových významoch. Ľúbostný príbeh nie je až taký dôležitý, dôraz sa skôr kladie na to, ako doba poznamenáva naše vzťahy a ako vzťahy ovplyvňujú dobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári