Po požiari činžiaka, ktorý vypukol v jednom z bytov a zasiahol i strechu, odviezli do nemocníc deväť ľudí.
KOŠICE. Podľa zdravotníkov a záchranárov väčšinou išlo o dôchodcov, niektorí totiž dokonca nechceli opustiť svoje príbytky. Tie ostali bez elektriny a teda v tme.
Zo strechy šľahali podľa očitých svedkov štvor– či päťmetrové plamene. Napríklad tri dievčatá-trojičky si po telefonickom upozornení na šľahajúce plamene rýchlo zbalili len to najnutnejšie a ušli dolu výťahom.
Na rozdiel od nich niektorí ľudia brali nebezpečenstvo na ľahkú váhu. To sa aj odrazilo na množstve tých, ktorých museli z dôvodu nadýchania splodín horenia zdravotníci ošetriť a porozvážať sanitkami do nemocníc.
„Čakáme ešte, či niekoho nenájdeme, doposiaľ sme ošetrili a odviezli do nemocnice deväť ľudí,“ povedal nám v rýchlosti jeden zo zdravotníkov.
„Všetci sú intoxikovaní, ide o ľudí z bytov na štvrtom, piatom a šiestom poschodí. Požiar začal na treťom poschodí, medzi prvými bola pani práve z tohto bytu, kde vlastne aj požiar vznikol. Naozaj je to zlé, za 16 rokov, čo robím v tejto brandži, som už zažil všeličo, ale toľkých intoxikovaných ešte nie.“
Hustý dym
Hasiči aj zdravotníci mali naozaj plné ruky práce, niektorých obyvateľov bloku museli dávať do bezpečia pomocou výsuvného rebríka, jednu pani odvážali do sanitky na vozíku. Na prvý pohľad nejavila takmer žiadne známky života.
„O štvrtej som prichádzal domov a už zdola bolo cítiť, že čosi horí,“ povedal nám pán Milan, ktorý v činžiaku býva už viac ako 40 rokov.
„Najviac zadymený je síce byt na šiestom, ale horieť začalo na treťom, neskôr cez bytové jadro sa plamene šírili ďalej. Bývajú tam dve staršie sestry, dôchodkyne, čo sa tam ale stalo, neviem. Zo štvrtého som im kričal do okna, aby išli von, ale vôbec nereagovali. S bytovým dôverníkom sme tam potom vbehli, tma bola taká, že sme si museli svietiť mobilmi. Elektrina išla, ale z bytu sa valil taký hustý dym, že nebola šanca čokoľvek vidieť. Tá pani ešte lamentovala, že tam má doklady, hovorím jej, nech na ne kašle a radšej si zachráni život.“
Zachránil sa len tak-tak
Milan tvrdil, že on sám mal čo robiť, aby vybehol z horiaceho bloku bez ujmy na zdraví. Jeho syn, ktorý býva na štvrtom, vraj ale takisto nechcel odísť z bytu.
Nemal nič zadymené, pre istotu si ale oblepil vchodové dvere lepiacou páskou.
Práca hasičov nebola jednoduchá, keď už mali uhasené plamene, čierny dym sa opäť začal valiť z bytu na 6. poschodí.
Niektorí ľudia, už v rukách záchranárov, boli tak dezorientovaní, že ich do sanitiek museli navigovať zdravotníci. Jednu ženu z piateho poschodia dokonca dlhší čas hľadali, nikto nevedel, kde sa nachádza. Kým sme boli na mieste zhoreniska, ani ju nenašli.
„Viacero bytov vyhorelo, nachádza sa tam zisťovateľ príčin vzniku požiarov i náš riaditeľ,“ povedal nám operačný dôstojník košických hasičov, ktorý na Michalovskú poslal po nahlásení požiaru 5 vozidiel a 13 hasičov.
Podľa našich informácií starostu mestskej časti Košice-Západ Rudolfa Bauera (KDH) vyzvali, aby zabezpečil náhradné bývanie pre vyhorelcov.
Večer ešte dovolili zobrať ľuďom najnutnejšie veci a všetci museli byty vo vchode opustiť. Viac informácií bude známych dnes.
Michalovská 19. Horieť začalo v byte na 3. poschodí, plamene zasiahli aj obydlia nad ním.
Požiar. Niektorí nájomníci nechceli opustiť svoje byty.
Zdravotníci do nemocníc odviezli deväť ľudí. Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári