Magistrát (MMK) núka krízové ubytovanie, MČ Západ spolu s mestom i aktivačných pracovníkov.
KOŠICE. Vo vyhorenom vchode včera nikto nezaháľal. Nájomníci pratali svoje príbytky, remeselníci naprávali škody, sociálni pracovníci MMK zisťovali od jedného bytu k druhému, kto potrebuje náhradné bývanie či inú pomoc.
Záujem bol. Požiar pripravil o strechu nad hlavou asi 30 ľudí, mesto má pre nich k dispozícii 8 malometrážnych bytov. Ihneď po požiari ponúklo náhradné ubytovanie v školskej telocvični.
Roztavilo hliník
Vo vchode ešte stále nefunguje elektrina, teda ani výťahy, nesvieti svetlo, nejde plyn. Byty sú neobývateľné, ľudia sú stále nútení nocovať u príbuzných či známych.
„Treba vymeniť zhorenú elektroinštaláciu v chodbových skriniach kompletne od druhého až po štvrté poschodie, vo štvrtok by to mohlo byť hotové,“ povedal nám elektrikár z SBD Košice II. „Muselo to tu vyzerať hrozne. Na streche bola taká páľava, že roztavila hliníkový obal hromozvodu. Keď si pomyslím, že sa hliník taví pri teplote okolo 1200 stupňov...strašné.“
Z mestskej časti zabezpečili čistiace prostriedky, náradie i veľkokapacitný kontajner, aby mali vyhorelci všetky zničené veci z vypratávaných bytov kam hádzať. Z piatich najviac poškodených najhoršie obstál pri požiari byt na 5. poschodí. Susedia nám opísali neuveriteľný príbeh jeho majiteľov.
„Asi pred dvoma mesiacmi sa im 'podarilo' vytopiť susedov,“ tvrdil jeden z nich. „Tí z piateho nemali byt poistený, tak to ihneď urobili. Vraveli ešte vtedy, že aká hrôza ich postihla, veď vytopili iných. Netušili, chudáci, čo ich čaká o niekoľko týždňov neskôr. Našťastie, ten byt, i keď zničený, už poistený majú.“
Miléniové trojčatá
Na schodištiach sa včera popoludní stretávali nájomníci nielen s remeselníkmi, zástupcami mestskej časti či magistrátu, ale už aj s poisťovákmi. Zisťovali škody a zbierali všetky potrebné informácie.
Keďže nie každý má asi byt poistený a teda mu škody nepreplatia, opýtali sme sa starostu MČ Západ Rudolfa Bauera (KDS), či má mestská časť pre takéto prípady vyčlenené nejaké peniaze.
„Žiaľ, v našom rozpočte ich na to určite nenájdeme,“ reagoval Bauer. „Tak ako mesto aj my poskytneme na pomoc aktivačných pracovníkov. Viem, že v bytoch sa ešte stále nedá bývať, sú tam vraj i nejaké poruchy statiky. Záleží aj na tom, ako rýchlo sa im tam podarí opraviť požiarom zničenú strechu.“
Bytovým dôverníkom vo vchode je Pavol Beer, otec známych, prvých košických miléniových trojčiat, Paulínky, Beátky a Natálky. Dnes 11-ročné slečny si pri požiari takisto museli ratovať holé životy.
„Keď začalo horieť, s manželkou sme boli v práci a dievčatá samé doma,“ spomína pán Pavol. „Práve prišli zo školy a písali si domáce úlohy, keď zbadali, ako sa do bytu valí zvonku dym. Zľakli sa, zavolali manželke a ona ich navigovala, čo majú robiť. Stihli ešte zísť výťahom zo 7. poschodia dolu do bezpečia.“
Úradníci z magistrátu včera ľudí ubezpečili, že policajti hliadkovať, najmä v noci, budú.
Ako soľ potrebujú ľudia z Michalovskej aj uzamykateľný kontajner, respektíve priestory, kam by si mohli uskladniť nepoškodené veci z bytov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári