KOŠICE. Štátu sa zrejme natrvalo vzďaľuje možnosť, že od potravinárskeho a liehovarníckeho závodu Frucona niekedy získa naspäť dane vo výške 13,8 milióna eur, ktoré jej pred ôsmimi rokmi odpustil.
Pohľadávka Daňového úradu v Košiciach sa totiž v reštrukturalizačnom konaní podniku nebude brať do úvahy.
Do reštrukturalizácie, cieľom ktorej má byť za normálnych okolností ozdravenie podniku v úpadku, Frucona vstúpila vlani. Jedným z jej právných účinkov bolo zastavenie exekúcie, ktorú proti košickej firme začal štát.
Exekúciou mal daňový úrad splniť rozhodnutie Európskej komisie z júna 2006, podľa ktorého bolo odpísanie daní podniku neoprávnenou štátnou pomocou a Slovensko je povinné vymôcť ju späť.
Keď reštrukturalizácia zaviedla ochranu Frucony pred veriteľmi, daňový úrad využil jedinú možnosť, ktorá mu zostala. Pohľadávku si prihlásil do reštrukturalizačného konania.
Prebieha incidenčný spor
Správca Imrich Krupička dozerajúci na reštrukturalizáciu ju však poprel a výbor zložený z ostatných veriteľov Frucony ju nezahrnul do reštrukturalizačného plánu, ktorý stanovuje, v akom rozsahu bude dlžník uspokojovať veriteľov.
„Daňový úrad preto podal incidenčnú žalobu. Spor s Fruconou o určenie právneho dôvodu, výšky a vymáhateľnosti pohľadávky je vedený na Okresnom súde Košice I. Najbližšie pojednávanie je vytýčené na 28. januára,“ povedala Miroslava Slemenská z Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky.
Krupička dôvody neuznania pohľadávky nechcel povedať. „Sú predmetom súdneho sporu a daňový úrad je s nimi dobre oboznámený,“ povedal.
Košický okresný súd v máji reštrukturalizačný plán Frucony potvrdil. Na otázky k rozhodnutiu neodpovedal.
Finančné riaditeľstvo a daňový úrad tvrdia, že nedostatočne posúdil, či je plán v súlade so záujmami všetkých veriteľov.
Vyplýva to z ich sťažností, ktoré proti rozhodnutiu okresného súdu už po nástupe vlády Smeru podali na Ústavný súd.
Štát: Zvýhodnili majiteľov
„V procese došlo k zvýhodneniu len určitej skupiny veriteľov - akcionárov príjemcu štátnej pomoci a ich pohľad na výhodnosť plánu bol jediným kritériom pre rozhodovanie súdu,“ píšu sťažovatelia.
Dodávajú, že pohľadávka daňového úradu bola uplatnená podľa európskeho práva a súd „nerešpektoval prednosť komunitárneho práva pred vnútroštátnym právnym poriadkom“.
Obidva orgány sa preto domnievajú, že bolo porušené ich právo na rovnosť účastníkov konania.
„Vec Ústavný súd prijal na ďalšie konanie a odložil vykonateľnosť rozhodnutia okresného súdu,“ informovala hovorkyňa Anna Pančurová.
S generálnym riaditeľom a hlavným akcionárom Frucony Jánom Királym sa denníku Korzár nepodarilo spojiť.
V minulosti opakoval, že časť daní s cieľom zachrániť podnik pred krachom odpísal daňový úrad vo vyrovnávacom konaní, ktorého zákonnosť potvrdili slovenské súdy na troch stupňoch.
Frucona: Žiadna pomoc
„Nebola to žiadna štátna pomoc, takéto úľavy dostali aj iné firmy... Dlh pri vyrovnaní zo zákona zaniká, neexistuje. To je ako keď si od vás požičiam sto eur a potom podpíšeme dohodu, že mi stačí vrátiť 40. Nemôžem predsa neskôr pýtať zvyšok,“ povedal v rozhovore s denníkom Korzár v auguste 2011.
Po rozhodnutí Európskej komisie, že štát Fruconu nespravodlivo zvýhodnil oproti konkurentom, sa daňový úrad najprv snažil vymôcť vtedajší nedoplatok 416 miliónov korún žalobou.
Košické súdy ju zamietli, hoci podľa slovenskej ústavy má právo Európskej únie prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi.
Ministerstvo financií pod vedením Ivana Mikloša (SDKÚ) potom na nátlak Bruselu pripravilo zmenu zákonov tak, aby na vymáhanie štátnej pomoci exekúciou nebol potrebný rozsudok slovenských súdov.
Frucona vstupom do reštrukturalizácie tento plán zmarila. Za nevymoženie neoprávnenej pomoci tak hrozia Slovensku od Európskej komisie státisícové sankcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári