Nie každý však komín vyčistí. Hrozia požiare aj obete na životoch.
KOŠICE. Práve požiare v domoch sú najnebezpečnejšie, keďže ohrozujú životy. Ich príčinou je nielen neopatrnosť, elektrický skrat, ale v čase vykurovacej sezóny aj nevyčistený komín.
Počas požiarov v domoch sa každoročne zraní, prípadne zomrie na Slovensku niekoľko desiatok ľudí. Stačí iskra a dom sa zmení na smrtiacu pascu.
„Čistiť komíny ľudia musia. Veľa z nich netuší, čo v komíne má, lebo objekt opravuje alebo zdedí. Každopádne je potrebné dať si skontrolovať komín, aby sa predišlo škodám na majetku či životoch,“ hovorí zisťovateľ príčin požiarov košických hasičov Tomáš Berzetei.
Upchatý komín vás môže zabiť
Medzi najčastejšie príčiny požiarov patrí zahorenie sadzí v komíne, prípadne nevyhovujúca konštrukcia komínového telesa, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov.
„Stáva sa, že v komíne je zamurovaný drevený trám, lebo majitelia najprv urobili strechu a potom komín. Týchto prípadov je však menej. Veľa takýchto domov či chát už vyhorelo.“
V tomto roku hasiči evidujú 33 požiarov v súvislosti s komínmi a vykurovaním. Až 31 ich bolo v období od januára do jari, kedy skončilo vykurovanie. V tomto počte však nie sú zahrnuté požiare v chatrčiach, kde si ľudia montujú piecky a rúrami odvádzajú splodiny. Nie sú to totiž legálne stavby. Práve v nich však došlo v minulosti k viacerým úmrtiam.
„Ľudia by mali kúriť suchým drevom. Mokré vytvára viac sadzí, čo môže byť problém. Upchatý komín nemusí prepúšťať splodiny do ovzdušia. Ak niekto večer zakúri, všetko sa vracia do objektu a môže sa udusiť.“
Pozor na revízie
„Pri plynových kotloch by sa mali komíny kontrolovať a čistiť raz ročne, ak ľudia používajú tuhé palivo, zákonná povinnosť im ukladá čistiť komín každé štyri mesiace,“ vravia kominári a varujú, že veľa komínov nemá revíznu správu.
„Mnohí si komín radšej vyčistia sami. Zrejme kvôli peniazom, jedno čistenie vyjde na cca 15 eur, čo je v porovnaní s možnou škodou takmer nič.“
Navyše ak dôjde k požiaru a nemajú revíznu správu, nemusia od poisťovne dostať peniaze. Ľudia musia hlavne pri prvom použití spotrebiča po dlhšom čase zostať doma a pozorovať, či sa niečo podozrivé nedeje.
„Nikdy len zakúriť a odísť preč,“ dopĺňajú hasiči.
V Košiciach je 45-tisíc komínov, podľa kominárov sa nečistí ani polovica. Najviac požiarov v súvislosti s vykurovaním a komínmi dochádza na okolí. Mesto má väčšinou ústredné kúrenie.
Ako často čistiť komín?
Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej raz za:
štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá (drevo) alebo spotrebiče na kvapalné palivá (vykurovacie oleje)
šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky
dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ide o komín s vložkou
dva roky, ak ide o občasne užívané stavby (chaty)
krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári