Čo nedávno nešlo, zrazu ide. Nebonitný
KOŠICE. Ešte v septembri Dopravný podnik mesta Košice tvrdil, že na 150 nových autobusov za 50 miliónov eur nemá.
Argumentoval, že je stratový, banky mu nepožičajú a niet inej reálnej možnosti, než zveriť prevádzku autobusov na 10 rokov súkromnému investorovi.
Ten by mal od DPMK 10-ročný príjem asi 200 miliónov eur. DPMK avizoval tender, víťaz by nastúpil v roku 2014. Kritici vyjadrili obavu, že zuby na lukratívnu zákazku si brúsi jedna z finančných skupín.
Potom však primátor Richard Raši (Smer) vyhlásil, že súkromník je krajná alternatíva a bol by rád, keby autobusy aj naďalej prevádzkoval DPMK. Poslanci odklepli, nech to tak podnik vymyslí.
Na minulotýždňovú mestskú radu už dal DPMK nový návrh - že autobusy predsa len obnoví sám. Ako to, že zrazu sa to dá aj bez súkromníka? „Rokujeme s bankami o podmienkach získania úveru,“ reaguje DPMK.
Kúpi, prepustí, usporí
DPMK chce kúpiť 157 autobusov (na diesel alebo elektrobusov) v priebehu rokov 2013 a 2014 za úver na 10 rokov.
Ten majú splatiť z úspor na náhradných dieloch, oprave, údržbe, pohonných hmotách a mzdách, keďže rátajú s „optimalizáciou“ počtu údržbárov, opravárov i administratívnych pracovníkov.
„Hrozbou financovania môže byť pokles počtu cestujúcich a tržieb i vývoj ekonomiky mesta, od ktorého závisia dotácie pre DPMK (tento rok 16,7 milióna),“ vraví šéf predstavenstva DPMK Zdeněk Schraml.
Podľa neho je kapacita nízka, kvalita cestovania veľmi zlá, bezpečnosť nevyhovujúca a stav vozidiel katastrofálny.
„Za 3 roky šlo na opravy a údržbu 6 miliónov, to je 27 nových autobusov.“
Mestská rada odporučila alternatívu, aby DPMK kúpil v rokoch 2013-14 na úver 127 autobusov (diesel, elektrobus) a aby na ďalších 30 CNG autobusov (na plyn) požiadal o eurofondy z programovacieho obdobia 2014-18. Definitívne rozhodne decembrové zastupiteľstvo.
Ani štúdia im asi nepomôže
Trolejbusom zvoní umieračik
Hoci od januára ide hore cestovné a DPMK i prepúšťa, tvrdí, že hospodárenie je stále zlé pre vysoké náklady na zastaraný vozový park. Vyčíslili, že treba obstarať aspoň 150 autobusov (50 miliónov eur), urobiť obnovu trolejbusov, ich vedenia a kvôli zefektívneniu ich prevádzky dobudovať trolejbusový okruh Košíc (33,5 milióna) a zmodernizovať električky, opraviť ich vedenie a trate (110 miliónov).
DPMK odporúča obnovu autobusov 157 novými najmä z úveru a obnovu električiek z eurofondov a v rámci integrovaného dopravného systému. Trolejbusy navrhujú zrušiť, no ešte čakajú na záver štúdie Výskumného ústavu dopravného Žilina. Podľa predbežného vyjadrenia ústavu by však i po zohľadnení ekológie bola investícia do trolejbusovej trakcie najdrahším variantom obnovy košickej MHD.
„Hoci kapacita autobusovej dopravy je skoro 10-krát väčšia, náklad na trolejbusový km je vyšší skoro o 30 %. Ekologická výhoda trolejbusov je prekonaná nízkymi emisiami nových autobusov a elektrobusmi. Investovanie do trolejbusov z pohľadu ekonomiky nie je možné,“ tvrdí DPMK.
Marek Tóth zo Združenia na podporu ekologickej dopravy reaguje, že kto verí, že autobus môže ekologicky konkurovať trolejbusu, nech sa zavrie do miestnosti a naštartuje tam spaľovací motor autobusu, Tóth pôjde do miestnosti s elektromotorom trolejbusu a staví sa, kto dlhšie vydrží. Spochybňuje porovnanie ekonomickej výhodnosti, lebo osobokilometer má lepší trolejbus. Dodal, že viac autobusov na naftu a plyn MHD predraží.
DPMK nevyužil ponuku ministerstva dopravy získať na trolejbusy eurofondy. Podnik vraví, že peniaze neodmietol, ale chce ich na električky - 80 až 100 miliónov na opravu koľají a 40 nových vozňov. Podľa združenia mohol DPMK pýtať peniaze naraz na električky i trolejbusy, ak by tie už vopred nechcel zrušiť. Podnik hovorí, že zdroje sú obmedzené, a tak sa sústredí na električky, ktoré sú tiež ekologické a majú väčší podiel na MHD.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári